الیزابت مک کراکن برنده جایزه 20 هزار دلاری داستان آمریکایی برای رمان کوتاه

 
تاریخ انتشار : جمعه ۱۵ اسفند ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۰۳
 
 
جایزه 2015 بنیاد ادبی چیسهولم امریکا به نویسنده مجموعه داستان کوتاه برخورد با غم واندوه «رعدوبرق گرفته» نوشته الیزابت مک کراکن رسید.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) جایزه سالانه موسوم به U.S Story Prize for short fiction  به مجموعه داستانی در مورد تجربیات تلخ زندگی تعلق گرفت.

این نویسنده 48 ساله اهل کانزاس که فینالیست جایزه کتاب ملی امریکا با رمان «خانه غول‌پیکر» نیز شده بود توانست نظر منتقدان را برای 9 داستان خود که در کتاب خود آورده به دست آورده و جایزه 20 هزار دلاری را از آن خود کند.

وی که سابق بر این کتابدار بوده عضو هیئت‌علمی دانشگاه تگزاس در آستین است. به همین مناسبت مراسمی در نیو اسکول دانشگاه نیویورک در دهکده گرینیچ برگزار شد.

داوران اعلام کردند هر کدام از 9 داستان کتاب موسوم به Thunderstruck & Other Stories مانند یک شاهکار درخشیده و غنی است و با اعتمادبه‌نفس کامل با قلمی شیوا به رشته تحریر درآمده است و هرچند زندگی از دست رفته را روایت می‌کند اما با قلبی رئوف و مهربان حوادث را روایت کرده و خود را نباخته است.

«رعدوبرق گرفته» و 8 داستان دیگر در این مجموعه داستان کوتاه، دومین مجموعه داستانی مک کراکن محسوب می‌شود. مجموعه داستانی «بفرمایید کلاهتان،عجله دارید» در سال 1993 منتشر شد.

وی همچنین دو رمان و یک خاطره را در کارنامه ادبی خود به ثبت رسانده است.

لری دارک مدیر جایزه گفت وقتی در سال 2004 این جایزه تأسیس شد استقبال زیادی درباره داستان کوتاه وجود نداشت اما در طول این 11 سال تبدیل به فرمی محبوب بین نویسندگان شده است.

به گفته وی در رقابت امسال کتاب مک کراکن از میان 129 اثر منتشرشده سال 2014 برگزیده شد و این حکایت از استقبال از این فرم داستانی در زبان انگلیسی دارد.

امسال به فینالیست‌های این رقابت شامل نویسنده اهل رم – فرانچسکا مارچیانو – و «لوری مور» نیز هر نفر 5 هزار دلار جایزه اهدا می‌شود.
 
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 219627