جایزه کتاب انجمن تاریخ جنگ جهانی اول به نویسنده طولانی‌ترین جنگ تاریخ

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۳ ساعت ۲۲:۲۴
 
 
«پائول جانکفسکی» پروفسور تاریخ در Raymond Ginger دانشگاه براندیس در ماساچوست، برنده جایزه 3 هزار دلاری و یادبود برنزی «انجمن تاریخ جنگ جهانی اول» شد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) «نبرد 10 ماهه وردون در سال 1916» موضوع بسیاری از کتاب‌های نظامی در بخش تجزیه و تحلیل تاکتیک‌های نظامی بوده، اما رویکرد متفاوت جانکفسکی و بینش تجربه انسانی به این جنگ از هر دو منظر آلمانی و فرانسوی باعث تحسین قلم وی شده است.

ساعت 7 صبح 21 فوریه 1916 زمین در شمال فرانسه لرزید. در عرض ده ساعت 12 هزار تفنگ آلمانی بارانی از گلوله بر سر خطوط مقدم فرانسوی‌ها ریختند و شدت انفجارها به حدی بود که تمامی خطوط ارتباطی-مخابراتی، برق و آب و تأسیسات توسط آلمانی‌ها کاملاً منهدم شد. پس از پایان گلوله باران نیروهای آلمانی به جلو حرکت کردند: نبرد وردون آغازشده بود!

جانکفسکی مورخ، به عنوان متخصص برجسته تاریخ، به خوبی جنگ وردون را تجزیه و تحلیل کرده و با پژوهش عمیق روی هر دو منبع فرانسوی و آلمانی قضاوت عادلانه‌ای را در طول کتاب داشته و با رویکرد اجتماعی-فرهنگی جدید، نظامی‌گری، نقشه‌ها، تاکتیک‌ها، فناوری‌های بکار رفته در جنگ و ساختارهای نهادهای نظامی درگیر را مورد کنکاش قرار داده است.

نبرد وردون 9 ماه و 3 هفته و 6 روز به طول انجامید و با رکورد 303 روز، لقب طولانی‌ترین جنگ تاریخ را با بیش‌ترین تلفات (کشته و مفقود شدن 162 هزار فرانسوی و کشته و مفقود شدن 100 هزار آلمانی) به خود اختصاص داد.

این کتاب / Verdun: The Longest Battle of the Great War سوم فوریه 2014 در 336 صفحه توسط انتشارات دانشگاه آکسفورد راهی بازار شده است.{لینک}

 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 216157