داستان یک خانواده روستایی امریکایی را در «کمی شانس» بخوانید

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۹:۵۰
 
 
اگر می‌خواهید زندگی خانوادگی آمیخته به عشق را در یک خانواده روستایی امریکایی در اوایل دهه 1920 بخوانید به کتاب اسمایلی بنام «کمی شانس» مراجعه کنید.
 
«کمی شانس» نوشته «جین اسمایلی» نخستین رمان از سه‌گانه‌ای با موضوع ساکنان مزرعه آیووا و فرزندان آن‌ها است. نیویورک‌تایمز در نقدی اغراق‌آمیز درباره کتاب اسمایلی چنین نوشته است: "اسمایلی چنان نویسنده و منتقد مسلطی است که وقتی داستان‌هایش را می‌خوانید احساس می‌کنید قطعاً او دلایل محکمی برای نوشتن آن‌ها داشته است. بی‌شک او افراد داستان‌هایش را می‌شناسد، اما سهولت  در بیان داستان توسط او احساس عدم وجود خلاقیت به خواننده می‌دهد.
ایندیپندنت در این رابطه می‌نویسد: "اگر به هیجان و دلهره و شگفتی یا نوآوری ادبی همانند رمان‌های «الی اسمیت» یا «مارتین امیس» علاقه دارید، این روایت ساده شما را راضی نخواهد کرد. اما طرفداران ماجراهای خانوادگی آمیخته به عشق و مرگ و حوادث، این رمان را دوست خواهند داشت."
اما تایمز دیدگاه مثبت‌تری به اثر اسمایلی دارد: "نثر اسمایلی مانند افکار شخصیت‌های داستانش بی‌تکلف اما درعین‌حال سرشار از ظرافت و حکمت است. ساختار روایت او – بیان وقایع سال به سال- قدرتمند، بی‌نهایت انعطاف‌پذیر و پایبند به چارچوب متن است. این کتاب ساده باقدرتی ماندگار به موضوعات بزرگی از عشق تا مرگ پرداخته است."
کتاب Some Luck نوشته برنده پولیتزر داستانی خانوادگی از سه نسل را درمنطقه دنبی در آیووا روایت می‌کند که روزانا و والتر لنگدون 5 فرزند متفاوت خود را مدیریت می‌کنند: از «فرانک» خوش تیپ و «جو» که علاقه شدید به حیوانات دارد گرفته تا «کلر» که جایگاه ویژه‌ای در قلب پدر خود دارد.
هر فصل کتاب، یک سال از زندگی خانواده را روایت می‌کند و داستان از 1920 و زمانی که سرباز امریکایی-والتر- از جنگ جهانی اول به خانه بازمی‌گردد، شروع‌شده و تا دهه 1950 و کشوری در آستانه تغییر عظیم اجتماعی-اقتصادی ادامه می‌یابد.
یکی از قسمت‌های جالب ورود برق به مزرعه و رفتن پسر به سربازی برای جنگ با نازی‌ها است که خیلی خوب به تصویر کشیده شده است.
کتاب«کمی شانس» 7 اکتبر 2014 در 416 صفحه توسط ناپف منتشر و راهی بازار شده است.{لینک}


 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 211879