در گفت‌وگو با ایبنا عنوان شد؛

جلد سوم «فرهنگ‌نامه تحلیل واژگان مشابه در قرآن» منتشر شد

 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۶ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۳۱
 
 
مدیر گروه فرهنگ‌نامه‌ها و معاجم قرآنی پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن، از انتشار جلد سوم فرهنگ‌نامه تحلیل واژگان مشابه در قرآن با بررسی بیش از 310 لغت خبر داد.
 
عیسی عیسی‌زاده مدیر گروه فرهنگ‌نامه‌ها و معاجم قرآنی پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن، در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در قم، ضمن اشاره به رسالت گروه فرهنگ‌نامه‌ها و معاجم قرآنی در تدوین فرهنگنامه‌های تخصصی در حوزه علوم و معارف قرآن، گفت: فرهنگ‌نامه تحلیل واژگان مشابه در قرآن با هدف دستیابی به معانی دقیق واژگان مشابه در قرآن منتشر شده و اولین و جامع‌ترین فرهنگ‌نامه‌ای است که در آن تفاوت‌های دقیق لغوی و تفسیری با بهره‌گیری از آرای لغت‌شناسان و مفسران فریقین، همراه با تحلیل ارائه شده است.


عضو هیأت علمی پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن بیان کرد: در این اثر بیش 310 لغت در 60 گروه از واژگان مشابه، مورد بررسی قرار گرفته است که می‌تواند زمینه دستیابی محققان، مفسران و مترجمان به معانی عمیق و دقیق واژگان مترادف در قرآن را فراهم کند.

وی ادامه داد: این اثر قرآنی حاصل تلاش بیش از 10 نفر از محققان و اعضای هیأت علمی پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن است؛ که تاکنون سه مجلد آن منتشر و به زودی جلد چهارم آن نیز به زینت چاپ آراسته می‌شود.

عیسی‌زاده با بیان اینکه در جلد دوم این بیش از 42 گروه در 298 واژه از مترادفات قرآن مورد بررسی قرار گرفته است ، افزود: در هر کدام از این گروه‌ها، ابتدا معنای لغوی واژه تبیین، سپس معانی تفسیری آن بررسی و در پایان تفاوت‌های معنایی آن واژه‌ها در این اثر مورد تحلیل قرار گرفته است.

یادآوری می‌شود جلد سوم فرهنگ‌نامه تحلیل واژگان مشابه در قرآن، در 802 صفحه، از سوی انتشارات پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی منتشر شده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 280481