روایت علی‌اکبر والایی از «روشنای خاموش»

«باغ سپید مرزی» در راه است
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۰۰
 
 
علی‌اکبر والایی از تالیف دو کتاب جدید برای نوجوانان خبر داد و گفت که مجموعه داستان «روشنای خاموش» و رمان نوجوان «باغ سپید مرزی» را برای چاپ به ناشر سپرده است.
 
علی‌اکبر والایی در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، درباره آثار جدیدش توضیح داد: مدتی پیش مجموعه داستانی با عنوان «روشنای خاموش» را برای چاپ به انتشارات به‌نشر سپردم. این مجموعه شامل حدود پنج داستان با موضوع جنگ است و در آن به نقش جوانان و نوجوانان در دوران جنگ پرداخته شده است.
 
وی با بیان اینکه «روشنای خاموش» بعد از کتاب‌های «مشق خاکی»،‌ «آوای پرستوها»، «سال‌های ارغوانی» چهارمین اثرش در حوزه جنگ محسوب می‌شود، درباره «روشنای خاموش» گفت: داستان‌های این کتاب کاملا مستقل هستند و شخصیت‌های متفاوتی دارند و تنها نقطه اشتراکشان موضوع کلی کتاب، یعنی جنگ است.
 
این نویسنده در ادامه به آثار دیگرش اشاره کرد و گفت: علاوه بر این رمان دیگری با عنوان «باغ سپید مرزی» دارم که آن را برای چاپ به انتشارات عروج داده‌ام. این رمان که برای نوجوانان نوشته شده دارای موضوع و درون‌مایه ماوراءالطبیعه و جهان آخرت است.
 
نویسنده «سرزمین خدایان» افزود: این رمان که از نظر نگارش سبک سیال فانتزی دارد، رمانی اخلاقی و دینی محسوب می‌شود زیرا در آن به موضوع نماز پرداخته شده است و تلاش شده مفاهیم اندیشه‌ای برای نوجوانان با موضوع جهان آخرت و جهان برزخ بیان شود.
 
والایی با بیان اینکه داستان این رمان به جهان برزخ و جهان ملکوت می‌پردازد، گفت: این داستان روایت خاصی است که از لحظه مرگ یک نوجوان شروع می‌شود و به جهان ملکوت می‌رسد و زمانی که روح به جسم نوجوان داستان، برمی‌گردد، داستان به پایان می‌رسد. درواقع همه ماجراهای داستان، در جهان ملکوت می‌گذرد و فضای بکر و جدیدی را به تصویر می‌کشد. فضایی که کمتر در آثار نوجوان کمتر به آن پرداخته شده است.
 
خالق «باد در گیسوان آتش» در ادامه به سختی‌های نوشتن این رمان اشاره کرد و گفت: نوشتن رمان در این فضا، دشواری‌هایی داشت و نیازمند پژوهش‌ها و مطالعاتی بود که انجام شد. همچنین باید پرسش‌هایی با اهل فکر مطرح می‌شد و برخی مسائل با حقایق و منابع و مستندات موجود با موضوع ملکوت تطبیق‌ داده می‌شد، که صورت پذیرفت و این رمان نوشته شد.
 
وی درباره چگونگی نوشتن رمان «باغ سپید مرزی» توضیح داد: نماز از جمله موضوعاتی است که علی‌رغم اینکه نوجوانان با آن مانوس هستند اما اغلب آن‌ها شناختی از ماهیت نماز ندارند. من تلاش کردم با نوشتن این رمان، به سوالات آن‌ها در این زمینه پاسخ دهم و مفاهیم اندیشه‌ای و دینی را برای نوجوانان به صورتی قابل هضم بیان کنم.

به گفته والایی، نوجوانان با مطالعه این رمان، با فلسفه نماز، عبادت خداوند و تاثیر اعمالی که در این دنیا انجام می‌دهند، بیشتر آشنا می‌شوند.

 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 279257