کتابی که به پیشنهاد احمد احمدی تالیف شد

سعید رحیمیان آثارش درباره عرفان عملی را به ناشر سپرد

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۰۰
 
 
سعید رحیمیان استاد فلسفه و کلام اسلامی دو کتاب تازه درباره عرفان علمی و مباحث مربوط به آن در دست چاپ دارد.
 
سعید رحیمیان استاد فلسفه و کلام اسلامی در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) درباره تازه‌ترین کتاب‌های در دست انتشارش گفت: کتابی تحت عنوان «آیینه معرفت» در دست چاپ دارم که قرار است به زودی منتشر شود و شامل مجموعه‌ مقالاتی است درباره سیروسلوک عرفا، آرا و نظریاتی که هرکدام از این عرفا داشته‌اند و درکل هر موضوعی که به نوعی به آن‌ها مربوط می‌شود.

او ادامه داد: کتاب یک بخش مرتبط با عرفان نظری دارد که به عارفانی همچون مولانا، ابن‌عربی، حافظ و ...می‌پردازد و موضوعاتی مثل عقل، صورت و معنا و بحث تجلی را مطرح می‌کند. بخش دیگر کتاب در حوزه عرفان عملی است  که باز از دیدگاه همین عارفان موضوعاتی مثل عشق و تجلی را از زوایه عرفان عملی را مورد واکاوی قرار می‌دهد. این مجموعه مقالات برخی پیش‌تر در مجلات تخصصی منتشر یا در کنفرانس‌ها ارائه شده بودند و برخی دیگرشان هم برای اولین بار در این کتاب ارائه می‌شوند.

این پژوهشگر و استاد فلسفه اسلامی همچنین تاکید کرد: کتاب دیگری هم زیر چاپ دارم که «مبانی عرفان عملی» نام دارد و انتشارات سمت آن را چاپ می‌کند. این اثر درواقع یک کتاب درسی است که قرار است در دانشگاه‌ها مورد استفاده قرار گیرد. پیش‌تر کتاب «مبانی عرفان نظری» را منتشر کرده بودم و مرحوم احمد احمدی رئیس وقت موسسه سمت پیشنهاد کردند که با همان سبک‌وسیاق به مبانی عرفان عملی هم بپردازیم و به کمک یکی از دوستان این کار را انجام دادیم. این کتاب نه فصل دارد و از مبانی نظری عرفان عملی شروع می‌کند و به مباحثی مثل عناصر مورد نیاز در سیروسلوک، آفاتی که ممکن است برای سالکان پیش بیاید و مباحثی که به نهادهای عرفا و اهل تصوف مرتبط می‌شود؛ می‌رسد.

سعيد رحيميان دانش‌آموخته مقطع دکتری فلسفه و حکمت اسلامی و استاد گروه فلسفه و کلام اسلامی متولد سال ۱۳۴۴ در شيراز است. او در سال ۱۳۶۲ پس از اخذ دیپلم تجربی در حوزه علميه شيراز و قم مراحل تحصيلات فقه اصول منطق فلسفه و تفسير و همچنین درس خارج را گذارند. رحمانیان که سابقه مدیریت مرکز پژوهش‌های فرهنگ اسلامی دانشگاه شیراز را در کارنامه دارد تاکنون بیش از۷۰ مقاله و ۲۰ کتاب (مشتمل بر دو کتاب درسی ) درزمینه‌های عرفان، فلسفه اسلامی، کلام و فقه (اعم از تألیف و ترجمه ) منتشر و همچنین در حدود ۲۰ کنفرانس و همایش داخلی و خارجی شرکت و ارائه مقاله کرده است. پایان‌نامه‌های کارشناسی‌ارشد و دکترای او نیز حائز جوایزی ملی و بین‌المللی ازجمله جایزه فارابی شده‌اند. 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 279011