​حسین تولایی: با استفاده از ادبیات نوجوانان را با مفهوم مرگ آشنا کنیم

مجموعه «باران در خودم می‌بارد» در راه است
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۵۵
 
 
حسین تولایی از تولید مجموعه شعر «باران در خودم می‌بارد» برای نوجوانان خبر داد و گفت: نباید نوجوانان را از واقعیت دور کرده و در آکواریوم بزرگ کنیم، باید با استفاده از ادبیات آن‌ها را با مفهوم مرگ آشنا کنیم.
 
حسین تولایی در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، درباره جدیدترین اثرش توضیح داد: به تازگی مجموعه شعر نوجوانی را برای چاپ به انتشارات علمی و فرهنگی تحویل داده‌ام. این مجموعه «باران در خودم می‌بارد» نام دارد و شامل 15 شعر در قالب‌های نیمایی و سپید برای نوجوانان است.
 
وی افزود: مضامین اشعار این مجموعه بیشتر درباره مرگ و تعدادی هم درباره عشق است.
 
به گفته این شاعر حوزه کودک و نوجوان، مرگ، ازجمله مفاهیمی است که کمتر در اشعار نوجوانان به آن پرداخته شده است و شاعران با این تفکر که مرگ، ناراحتی و تلخی را برای نوجوانان تداعی می‌کند، از پرداختن به آن پرهیز کرده‌اند و شعرهای زیادی از این دست نداریم.
 
وی با بیان اینکه ما نباید نوجوانان را از واقعیت دور کرده و در آکواریوم بزرگ کنیم، گفت: نوجوانانی هستند که مرگ عزیزانشان را تجربه کرده‌اند و متاثر شده‌اند. وقتی ادبیاتی در این حوزه تولید شود می‌تواند تاثیر مثبتی برآن‌ها داشته باشد.

تولایی یادآور شد: آن‌ها با خواندن این کتاب‌ها اعم از شعر یا داستانی که انعکاسی از احساساتشان است به این نتیجه می‌رسند که تنها نیستند و این مشکل مختص به آن‌ها نیست و آرام‌تر می‌شوند و راحت‌تر می‌توانند با این مساله کنار بیایند.
 
حسین تولایی، از شاعران حوزه کودک و نوجوان در سال 1358 در رشت متولد شد. او تابه‌حال آثار زیادی را برای بچه‌ها سروده است. از جمله آثار تولایی می‌توان به «درخت عاشق پرنده است»، «بيا چند شاخه حرف بزنيم»، «پشت‌ صحنه دلم»، «شماره تلفن پرندگان»، «ساندویچ قطار» و «دمپایی خورشید» اشاره کرد.
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 278845