​حامد حجتی در گفتگو با ایبنا مطرح کرد؛

شعر رضوی از قله‌های ادبیات امروز است

«کبوتر آهو» زائری است که آفریده شده تا به زیارت امام رضا (ع) و حضرت معصومه (س) برود
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۳ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۴۲
 
 
مجموعه «کبوتر آهو» کتابی است که به مناسبت دهه کرامت به همت حامد حجتی از سوی انتشارات عصر صادق به چاپ رسیده است.
 
حامد حجتی، شاعر و نویسنده اهل قم در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در قم، درباره مجموعه اشعار «کبوتر آهو» و علت انتخاب این اشعار برای این مجموعه شعر آئینی، گفت: مجموعه شعر «کبوتر آهو» درحقیقت جمع آوری تعدادی از آثار جذاب با موضوع حضرت فاطمه معصومه (س) و حضرت امام رضا (ع) است که در سال‌های اخیر توسط شاعران مختلف به‌خصوص جوانترها سروده شده است.

وی اضافه کرد: ملاک انتخاب ما هم این بود که بخش زیادی از این شعرها به صورت جداگانه در مجموعه‌های هر کدام از شعرا منتشر شده است اما بخش قابل توجهی از آن‌ها به جهت زیبایی‌های کلامی مورد توجه مخاطب قرار گرفته و زمزمه زائران حضرت امام رضا (ع) بوده است، لذا به این سمت رفتیم که این شعرها را جمع‌آوری کنیم تا اگر کسی دوست داشت، بتواند همه شعرها را با هم یک‌جا ببیند.

این شاعر آئینی‌سرا مهمترین ویژگی این شعرها را زبان صمیمی و عاطفه بسیار بالای آن‌ها عنوان کرد و گفت: کسی که این اشعار را بخواند لبریز از یک حس خوشایند می‌شود؛ مشابه همان حسی است که در زیارت حضرت امام رضا (ع) اتفاق می‌افتد. به نظر می‌رسد که این شعرها همه قابلیت حفظ کردن دارند و افراد می‌توانند آنها را حفظ و زمزمه کنند.

حجتی، علاوه بر زبان و عاطفه مهمترین ویژگی دیگر این اشعار را شاعران جوانی معرفی کرد و افزود: عنصر کشف شاعرانه در این آثار به شدت به چشم می‌خورد، اینکه شاعران جوان توانستند به این کشف شاعرانه با موضوع این برادر و خواهر دست پیدا کنند، جای مباهات دارد.

وی تاکید کرد: شعر رضوی یکی از قله‌های ادبیات امروز است که لبریز از عنایات حضرت علی ابن موسی الرضاست که می‌تواند برای آیندگان جریان‌ساز و تاریخ‌ساز باشد.
 

حجتی به آثار مجموعه «کبوتر آهو» پرداخت و بیان کرد: در این مجموعه ۷۰ شعر انتخاب شده که ۳۰ شعر با مضمون مدح حضرت فاطمه معصومه (س) تحت عنوان کبوتر و ۴۰ شعر هم در مدح حضرت علی بن موسی الرضا (ع) تحت عنوان آهو دسته بندی شده که کتاب «کبوتر آهو» را تشکیل می‌دهند.

وی در پایان درباره عنوان «کبوتر آهو» هم توضیح داد: خیلی‌ها از من درباره اسم کتاب می‌پرسند که ترکیب «کبوتر آهو» به چه نکته‌ای اشاره دارد؛ «کبوتر آهو» یک موجود است که در آثار شعرا نقطه اتصال این برادر و خواهر است. «کبوتر آهو» یک حیوان یا شی‌ء یا یک حادثه خاص نیست، «کبوتر آهو» یک زائر است، موجودی است که فقط آفریده شده است برای اینکه به زیارت امام رضا (ع) و حضرت معصومه (س) برود.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 278271