گردآوری تمامی آثار دانشمند و پزشک نامدار ایرانی در یک مجموعه

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۴۵
 
 
احسان مقدس از انتشار مجموعه 13جلدی «مؤلفات رازی» خبر داد و گفت: در این مجموعه برای نخستین‌‌بار، تمامی نسخه‌های خطی آثار به‌جای مانده از زکریای رازی از کتابخانه‌های دنیا، گردآوری و تصحیح شده است.
 
احسان مقدس؛ مصحح و پژوهشگر حوزه طب سنتی و مدیر انتشارات نیلوبرگ در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، با اشاره به انتشار کتاب «مؤلفات رازی (کتاب‌ها، رسائل و مقالات)»، بیان کرد: محمدبن زکریای رازی، یکی از بزرگترین پزشکان طب سنتی در ایران و جهان اسلام است که آثار متعددی در زمینه‌های پزشکی، کیمیا، فلسفه و ... و همچنین مقالات بسیاری در زمینه پزشکی نوشته است. «الحاوی»، «المنصوری فی الطب» و «من لا یحضره الطب» مهم‌ترین آثار این دانشمند بزرگ مسلمان به‌شمار می‌روند.
 
وی ادامه داد: تعداد زیادی از نسخه‌های خطی آثار رازی در کتابخانه‌های مختلف دنیا به‌جای مانده است. لذا درصدد برآمدیم تمام آثار به‌جای مانده از این پزشک و دانشمند نامدار ایرانی را برای نخستین‌بار در یک مجموعه چاپ و منتشر کنیم. کتاب‌هایی مانند «الحاوی» و «المنصوری» با ذکر مصححان آن‌ها در این مجموعه بازچاپ شده و دیگر کتاب‌ها برای نخستین‌بار در این مجموعه به چاپ رسیدند.
 
مدیر انتشارات نیلوبرگ،‌ گفت: گردآوری و تصحیح نسخه‌های خطی کتاب «مؤلفات رازی»، هفت سال به‌طول انجامید. تلاش شد بخش اعظم آثار رازی در این مجموعه گردآوری شود و چنانچه در آینده کتاب یا نسخه خطی دیگری از آثار رازی یافت شود و در دسترس ما قرار گیرد، به مجموعه اضافه خواهد شد. در حال حاضر، این مجموعه مشتمل بر 13 جلد بوده و ممکن است به 15 جلد و بیشتر هم برسد، چراکه هنوز کتاب «الفاخر فی الطب» که منسوب به رازی است، همچنین «مختصر نبض کبیره جالینوس» به این مجموعه اضافه نشده‌اند. امیدواریم تا پایان سال جاری، این دو نسخه خطی نیز تصحیح و به مجموعه افزوده شوند.  
 
این مصحح و پژوهشگر نسخه‌های خطی طب سنتی با ذکر برخی از مشخصات کتاب، افزود: رازی تمام آثار خود را به زبان عربی نوشته، لذا در آغاز هر کتاب یا رساله، توضیحاتی را به زبان فارسی درباره موضوع و محتویات آن رساله، نسخه‌های خطی آن در کتابخانه‌های دنیا و سایر موارد مرتبط ذکر کرده‌ام و در ادامه متن عربی کتاب یا رساله آمده است.


مقدس در پایان اظهار کرد: کتاب «مؤلفات رازی»، خردادماه 98، از سوی انتشارات سفیر اردهال با همکاری انتشارات نیلوبرگ در 13 جلد چاپ و روانه بازار نشر شده است. این اثر اردیبهشت‌ماه در جریان برپایی سی‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، رونمایی شد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 276911