مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مازندران خبر داد؛

برگزاری 12 نمایشگاه کتاب طی یک سال در مازندران

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۱۶
 
 
محمود شالویی، با اشاره به رویکرد‌های کتاب‌محور اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران، گفت: موفق شدیم نمایشگاه‌های کتاب را علاوه‌بر 22 مرکز شهرستان‌ در شهر‌های دیگر نیز برگزار کنیم.
 
محمود شالویی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مازندران در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا) با اشاره به جایگاه نشر در این استان بیان کرد: پارسال بیش از 400 عنوان کتاب در استان منتشر شده است؛ علاوه‌براین در سراسر استان؛ از غرب تا شرق مازندران نمایشگاه‌های متعدد کتاب برگزار شد. 

وی ادامه داد: موفق شدیم نمایشگاه‌های کتاب را علاوه‌بر 22 مرکز شهرستان‌ در شهر‌های دیگر نیز برگزار کنیم؛ به‌عبارت دیگر هر 12 ماه پارسال یک نمایشگاه کتاب در استان برگزار شده و البته نمایشگاه کتاب شهر ساری مهم‌ترین رویداد کتاب‌محور سال97 استان مازندران است.
 
وی با اشاره به همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مازندران و مجموعه شهر کتاب، ادامه داد: با همکاری اداره کل و  شهر کتاب مقرر شده تا نشست‌های ادبی با محوریت یک شاعر هر هفته در هر نمایندگی شهر کتاب استان برگزار شود. علاوه براین برگزاری سمینار، با موضوع مفاخر و همچنین هنرمندان فعال استان و همچنین کارگاه‌های مختلف ادبی و هنری،‌ از‌ برنامه‌های فرهنگی استان است. پارسال نیز برای معرفی بیشتر شعر و اندیشه نیما یوشیج با افشین علاء شاعر مذاکراتی انجام شده است.  

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مازندران افزود: علاوه‌براین، دو اثر شاخص «دانشنامه مازندران و طبرستان» از سوی فرهنگ‌خوانی شهر ساری و «دانشنامه مازندران» به همت استاد حسن انوشه، زبان‌شناس در شهر بابل در سه مجلد در حال تدوین است و احتمالا، اوایل مهر‌ماه سال جاری رونمایی می‌شود. 

شالویی با اشاره به رتبه نخست کشوری استان مازندران در حوزه پژوهش در سال گذشته ادامه داد: پارسال چند روستای استان به‌ویژه در حوالی شهر بابل در جریان رقابت جشنواره انتخاب شهر‌ها و روستا‌های دوستدار کتاب تا مرحله یک چهارم نهایی نیز راه پیدا کردند و جزو برگزیدگان بودند. در این حوزه و این رقابت استان یکی از مراکز فعال پایتخت کتاب روستایی است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مازندران با اشاره به نقش خیرین در تقویت بنیه فرهنگی این استان گفت: برخی خیرین از‌جمله حسن اسلامی، با هزینه شخصی کتابخانه تخصصی تاسیس کرده و در اختیار علاقه‌مندان قرار داده است.

شالویی درباره برنامه‌های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی برای حفظ جایگاه زبان مازنی بیان کرد: تقویت زبان مازنی، طی سال‌های گذشته یکی از رویکرد‌های فرهنگی اداره کل است؛ بنابراین انجمن‌های شعر مازنی در دو شهرستان سواد‌کوه و نور فعالیت چشمگیری دارند؛ علاوه‌براین تابستان سال جاری در سواد‌کوه برنامه‌ مشاعره با حضور حسن‌پور و  اسماعیل آذر برگزار خواهد شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مازندران درباره وضعیت کتاب‌فروشی‌ها بعد از سیل در این استان ادامه داد: دو منطقه میان‌درود و کیا‌کلاه استان مازندران بیشترین آسیب را از دید و منزل سه هنرمند موسیقی سنتی دچار آسیب شده است. اما خوشبختانه در جریان سیل هیچ کتاب‌فروشی از سیل آسیب ندیدند.   

شالویی درباره ارائه تسهیلات به متقاضیان تاسیس کتاب‌فروشی بیان کرد: برای تاسیس کتاب‌‌فروشی دریافت نکرده‌ایم اما تقاضاهایی برای تاسیس کافه گالری کتاب به دستمان رسیده که شامل حمایت خواهند شد. علاوه‌براین با اداره کل آموزش و پروش استان برای تجهیز کتابخانه‌های مدارس تفاهم‌نامه امضا کرده‌ایم.         
  
وی افزود: در شهر رامسر مجوعه تجاری «آرامش» با پیشنهاد اداره کل علاوه بر تاسیس سالن سینما، نمایشگاه کتاب نیز دایر کرده است. دستگاه‌های اجرایی از‌جمله فرمانداری و استانداری و شهر‌داری‌‌ها نیز حمایت‌های قابل‌توجهی از فعالیت‌های فرهنگی دارند.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 275734