گفت‌وگوی ایبنا با مصطفی رحماندوست؛

قبلاً هم که فضای مجازی نبود، ما کتاب نمی‌خواندیم!

22 بهمن 1397 ساعت 19:19

مصطفی رحماندوست گفت: ما در گذشته هم که فضای مجازی نبود، کتاب نمی‌خواندیم الان هم دنیای دیجیتال را بهانه کرده‌ایم و می‌گوئیم وقت کتاب خواندن نداریم!


مصطفی رحماندوست، شاعر مطرح و پیشکسوت عرصه کودک و نوجوان در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در خوزستان، افتخار چهل ساله خود را حرف زدن، خواندن و نوشتن برای کودکان دانست و تصریح کرد: اگر می‌خواهیم کودکان ما به مطالعه علاقه‌مند شوند، باید قبل از هفت سالگی کتاب بخوانند و ساده‌ترین روش خواندن کتاب توسط والدین است.

سراینده «صد دانه یاقوت» خطاب به والدین توصیه کرد: یک زمان خاص را برای خواندن کتاب به کودکان اختصاص دهید تا کودک کنار شما چهره به چهره بنشیند، او را لمس کنید و سپس قصه‌گویی را شروع کنید. وقتی کودکان لذت مطالعه را در چهره والدین حس کنند، عاطفی‌ترین ارتباط برای خواندن کتاب برقرار می‌شود.

وی معتقد است: از صفر سالگی به بعد باید برای کودکان کتاب بخوانیم؛ کتاب خواندنی که نه از روی اجبار بلکه با لذت توام باشد. آن وقت است که این لذت به کودک منتقل می‌شود.

رحماندوست در جواب این پرسش که فضای مجازی تا چه اندازه مانع مطالعه کودکان ما می‌شود؟، بیان کرد: با این سوال خیلی موافق نیستم. هر تکنولوزی نو که می‌آید، ما می‌ترسیم. یک زمانی از کتاب هم می‌ترسیدیم. باید سعی کنیم سطح مطالعه را بالا ببریم و برای حرکت به این سو باید به بالا رفتن فرهنگ کشورمان فکر کنیم.

این شاعر با اشاره به اینکه فضای مجازی وقت کوکان ما را نمی‌گیرد، اضافه کرد: در کشورهای دیگر با اینکه فضای مجازی وسعه بیشتری پیدا کرده است اما سطح مطالعه خیلی بالاتر از کشور ما است. ما در گذشته هم که فضای مجازی نبود، کتاب نمی‌خواندیم الان هم با دنیای دیجیتال را بهانه کرده‌ایم و می‌گوئیم وقت کتاب خواندن نداریم. اگر پدر و مادر امروزی باشند، می‌توانند با کمک از این فضاها به توسعه پایدار مطالعه کودکان خود بیفزایند.

سراینده مجموعه شعرهای «پنج انگشت» گفت: کشورهای دیگر در مترو، بیمارستان، سینما، کوچه و خیابان همه جا کتاب به دست هستند، اما در کشور ما فقط به دنبال گرانی کاغذ و بهانه‌های دیگر برای نخواندن کتاب هستیم.

رحماندوست کتاب را بهترین معیار برای کودکان دانست و تاکید کرد: وقتی ما از مطالعه لذت ببریم، بالطبع کودکان ما هم لذت می‌برند. برای بازگشت به ترویج قصه‌گویی سه کتاب نوشتم برای پیش از دبستان با عنوان «بازی با انگشتان » و بر اساس لی لی حوضک‌های قدیم در قالب قصه کوتاه، گروه سنی دبستان افسانه‌های قدیم با بازنویسی سیستم قصه گویی، نوجوانان کتاب «قصه‌ها و ضرب المثل‌ها» را که شامل 365 قصه است، به چاپ رسانده‌ام.

فرصت دیدار با مصطفی رحماندوست برای کودکان اهوازی، در سیزدهمین نمایشگاه کتاب خوزستان و در بخش جنبی فراهم شد و به همین مناسبت نشست تخصصی ادبیات کودک و نوجوان با عنوان «صد دانه یاقوت» با حضور وی، برای علاقه‌مندان این حوزه برگزار شد.

یادآوری می‌شود، از این نویسنده و شاعر ایرانی، تاکنون یک صد و شصت اثر به صورت مجموعه شعر برای کودکان و نوجوانان، تألیف و ترجمه داستان‌های کودکان و نوجوانان در ایران و جهان منتشر شده‌ است. تیراژ کتاب‌های او به بیش از پنج و نیم میلیون نسخه می‌رسد که از آن میان می‌توان به آثار زیر اشاره کرد: فرهنگ‌ آسان: دانشنامه ویژه کودکان‌ و نوجوانان‌، فرهنگ‌ ضرب‌المثل‌ها: مجموعه‌ای ارزشمند از ضرب‌المثل‌های ایرانی و ترانه‌های نوازش: شامل مجموعه‌ای از لالایی‌ها که از آن میان «لالایی عاشورا» بسیار مورد استقبال قرار گرفت.

مجموعه شعرهای «قصه پنج انگشت» و «بازی با انگشت‌ها» که ریشه در ادبیات فولکلور ایران دارد و تعدادی از اشعار این مجموعه به زبان سوئدی نیز ترجمه شده است.


کد مطلب: 271757

آدرس مطلب: http://www.ibna.ir/fa/doc/shortint/271757/قبلا-هم-فضای-مجازی-نبود-کتاب-نمی-خواندیم

ایبنا
  http://www.ibna.ir