بازخوانی مقصود فراستخواه از چهار دهه علوم اجتماعی در ایران و آثار آن

علوم اجتماعی مایل به اندیشیدن، نقد و روشنگری است

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۴۹
 
 
مقصود فراستخواه گفت: علوم اجتماعی مایل به اندیشیدن، نقد و روشنگری است و نسل‌های جدید علمی هم در راهند.
 
مقصود فراستخواه جامعه‌شناس ایرانی و عضو هیئت علمی مؤسسه پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش عالی در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در ارزیابی خود از وضعیت کمی و کیفی علوم اجتماعی پس از انقلاب اسلامی عنوان کرد: علوم اجتماعی می‌شود گفت با چنگ و دندان تلاش کرده و خیلی زمینه خوبی برایش فراهم نبوده است.

وی ادامه داد: طی این چهار دهه دیدگاه‌هایی مطرح شد که ایدئولوژی بر علم حاکم شد و ایدئولوژی دولتی دچار یک وضعیت و هژمونی شد که سبب شد بیشترین لطمه را علوم انسانی و علوم اجتماعی ببیند و با دیدگاه‌هایی مثل بومی‌سازی، آزادی فکری متفکران علوم انسانی و امکان های معرفت شناختی سلب شد.
 
به گفته فراستخواه، البته این باز نشان دهنده زمینه‌ها و ظرفیت‌ها و قابلیت‌های تمدنی این جامعه است. ظرفیت‌های فرهنگی جامعه به رغم همه محدودیت‌ها و کمبودهایی که می‌بینیم به گونه‌ای است که علوم اجتماعی همچنان نفس می‌کشد.
 
وی تاکید کرد: علوم اجتماعی مایل به اندیشیدن، نقد و روشنگری است و نسل‌های جدید علمی هم در راهند و اگر این امکان فراهم شود مسلم می‌تواند برای سرزمین و محافظت و آینده این سرزمین بسیار موثر باشد.
 
این استاد جامعه‌شناسی در پاسخ به این سوال که آیا کارنامه نشر علوم اجتماعی قابل دفاع است؟ عنوان کرد: متاسفانه به دلیل محدودیت‌ها و زمینه‌های نامساعد و سیاست‌های غیر حمایتی که وجود داشته و از سوی دیگر سیاست‌های کنترلی و مداخله‌ای موجب شده علوم اجتماعی کتاب‌های جدی منتشر نکند. بنابراین برخی محدودیت‌ها مانع شکوفایی علوم انسانی و اجتماعی شده و من معتقدم ظرفیت‌هایی برای این جامعه است که می‌تواند بار علوم اجتماعی را به دوش بکشند.
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 271308