مدیر طرح ساماندهی «تاریخانه» به ایبنا خبر داد؛

تاریخ «تاریخانه» در راه نشر

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۵۱
 
 
مدیر طرح ساماندهی و مرمت مسجد تاریخانه دامغان عنوان کرد: در حال تدوین کتاب «تاریخانه» هستم و امیدوارم تا چند ماه آینده این کتاب منتشر شود.
 
عليرضا انیسی استاد دانشگاه و مدیر طرح ساماندهی و مرمت مسجد تاریخانه دامغان، در این باره به خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در سمنان گفت: این کتاب مشتمل بر بخش‌های مختلفی از تاریخ بنا تا طرح‌های حفاظتی و مرمتی و ... است.

انیسی گفت: گفتگوی اولیه با اداره میراث فرهنگی دامغان جهت چاپ این کتاب انجام شده و امیدوارم این کتاب در تابستان امسال در اختیار علاقمندان قرار گیرد.

مدیر طرح ساماندهی و مرمت مسجد تاریخانه دامغان ضمن اینکه تاریخ ساخت این بنا بین سال­‌های 120 تا 170 هجری قمری است، یادآور شد: این مسجد قدیمی­‌ترین مسجد ایران است که در آن یک مناره نیز وجود دارد.
 

وی یادآور شد: این مسجد نیز به سبک معماری ساسانی و در عین سادگی ساخته شده است.

همچنین مریم مقبلی مسول بخش کتاب و پایان نامه ستاد بزرگداشت سومین سالروز تاریخانه به خبرنگار ایبنا در سمنان گفت: انشاءالله در چهارمین سالروز تاریخانه شاهد نشر چند جلد کتاب ارزشمند در رابطه با این شاهکار معماری قرون اولیه و موضوعات مرتبط با فرهنگ و مواریث دامغان خواهیم بود.

مقبلی افزود: نقشه اصلی مسجد، نمونه‌ای از نقشه‌های متداول مساجد در حکومت بنی‌امیه است. اما ساخت آن از حیث مصالح و طریقه‌ی چینش، به سبک بناهای دوره ساسانیان و آجرچینی‌هایی شبیه به آجرچینی دوره اشکانیان است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 270516