۱۰
 
مرادی‌نیا در گفت‌وگو با ایبنا خبر داد:

توقف صدور مجوز ناشر-مولف به دلیل خلاء قانونی و برخی سوء استفاده‌ها

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۰۰
 
 
صدور مجوز نشر کتاب به‌صورت ناشر-مولف به دلیل خلاء قانونی و برخی سوءاستفاده‌ها تا اطلاع ثانوی متوقف شد.
 
محمدجواد مرادی‌نیا؛ مدیر کل اداره کتاب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، با اعلام این خبر گفت: با توجه به اینکه  صدور مجوز نشر به مولفان به شکل ناشر-مولف جایگاه قانونی ندارد، تا اطلاع ثانوی صدور این نوع مجوز متوقف شده است.
 
وی افزود: حدود 15 سال پیش صدور مجوز به مولفان به صورت موردی و غیررسمی برای افرادی در نظر گرفته شد که  فقط یک اثر داشتند و احیاناً ناشری هم برای چاپ و نشر کتاب خود پیدا نمی‌کردند، لذا برای کمک به این نویسندگان اجازه داده شد که استثنائاً کتاب را خودشان چاپ کنند.
 
مرادی‌نیا با بیان اینکه این موضوع چند سالی است رویه‌ای برای سوءاستفاده برخی افراد شده است، گفت: روزانه در اداره کتاب با افرادی روبه‌رو هستیم که برای درخواست مجوز کتاب خود در قالب ناشر-مولف اقدام می‌کنند،‌ افرادی که گاهی در سال بین ۵ تا ۵۰ عنوان کتاب با این مجوزها منتشر می‌کنند، یعنی در واقع نقض غرض شده و هدف اولیه گم شده است.
 
وی تاکید کرد: اکنون روند صدور مجوز کتاب برای مولف–ناشرها متوقف شده است تا بررسی بیشتری در این زمینه انجام و تصمیم صائب‌تری گرفته شود.
 
مدیر کل اداره کتاب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه رسیدگی به وضعیت صدور مجوز برای این گروه در دستور کار قرار گرفته است گفت: ناشران برای ورود به کار نشر صلاحیت‌های حرفه‌ای و صنفی‌شان سنجیده و ارزیابی می‌شود و در برابر حقوق اشخاص حقیقی و حقوقی مسئولیت پذیر می‌شوند اما درباره ناشر مولفان وضعیت این‌گونه نیست. 

مرادی نیا گفت: در این میان یکی از سرنخ‌های پدیده کتاب‌سازی و سرقت ادبی را می‌توان در پدیده ناشر-مولف جستجو کرد.
 
وی تاکید کرد: علاوه بر این‌ها؛ اینکه شخصی بدون احراز صلاحیت حرفه‌ای نسبت به چاپ کتاب اقدام کند، قابل قبول نیست، زیرا کتاب‌های اینچنین معمولا از استانداردهای لازم برخوردار نیستند. به همین دلایل فعلا صدور این مجوزها متوقف شده است تا بررسی بیشتری روی موضوع صورت پذیرد و راه بر هر گونه سوء‌استفاده احتمالی نیز بسته شود.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 269279
 


 
محقق
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷-۱۰-۲۱ ۱۶:۴۶:۳۹
ممکن یک نویسنده مستقل پول نداشته باشه کارهاشو چاپ کنه چند سال طول بکشه بعد مجموعه کارهاشو یک باره چاپ کنه نمیشه
اون انسان نادانی که این حرفا را میزنه قدرت قانون گذاری نداره نمیتونه احتمالات مختلفو در نظر بگیره (227655)
 
علی پرسوته
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷-۱۱-۰۶ ۱۲:۳۱:۲۵
با سلام
جناب مدیر کل اداره کتاب ، اقای مرادی نیا شما بهتر است قبل از اینکه جلوی ناشر مولف را که آب باریکه ای برای نویسندگان و مترجمان باز کرده بود را بگیرید جلوی ناشران رانت خوار را بگیرید که تحت عنوان چاپ کتاب خون نویسنده یا مترجم را میمکند، پولهای کلانی از نویسندگان میگیرند و تمام حقوق چاپ کتاب را از مولف و مترجم سلب میکنند و یا به صورت فله ای اقدام به اخذ شابک به صورت رایگان کرده وانرا میفروشند و در بعضی مواقع یک شابک را به چند نفر میفروشند .
آیا شما واقعا از مافیای کتاب بی خبرید !!! (227756)
 
علی ثابت
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷-۱۱-۰۹ ۱۰:۰۲:۱۵
ممنوعیت اجازه چاپ اثر توسط مولف، تبعات زیادی در بر دارد، ناشران در این برهه به علت گرانی کاغذ و چاپ تمایلی به سرمایه گذاری روی کتابهای ناشناخته ندارند و این قانون باعث می شود آمار نشر کتاب در ایران از این هم کمتر شود. درضمن این قانون راه را برای اخاذی برخی ناشران سودجو باز می کند. آنها به بهانه اخذ مجوز چاپ برای مولف، مبالغی را از آنان دریافت می نمایند و مجوز دریافت می کنند و سپس خود را کنار می کشند و هزینه چاپ را به عهده مولف می گذارند. در حقیقت هیچ تفاوتی حاصل نشده جز اینکه ناشران پولی به عنوان هزینه دریافت مجوز برای مولف دریافت می کنند. قطعا عده ای هم در اداره ارشاد ناشرانی را با قیمت مناسب به مولف سرگردان معرفی می کنند و از ناشر پورسانت می گیرند. مولف نیز با یک بار دریافت شابک، بارها کتاب را تجدید چاپ می کند و قیمت را با برچسب تغییر می دهد (227778)
 
مسعود
Russian Federation
۱۳۹۷-۱۱-۳۰ ۱۷:۴۲:۱۳
برخی ناشران به یک نویسنده یا مترجم فقط به چشم یک منبع درامد نگاه می کنند... کتابی که ناشر هزینه چاپ هر جلد را 20 هزار تومان عنوان می کرد، فقط با 6 هزار تومان چاپ کردم...هزینه تمام شده برای خواننده کتاب بسیار گران تر تمام خواهد شد... (227950)
 
سعید دهقان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷-۱۲-۱۵ ۰۸:۲۵:۴۷
با سلام و احترام
طرح مولف ناشر بسیار خوب بوده. چرا که سرعت کار بالاتر هزینه ها پایین تر بود
حالا ممکن هست ی جای کار ایراد داشته باشه دلیل نمی شه جلوی کار را بگیرند.
خواهشمند است هر چه سریعتر وری توقف تجدید نظر بشه که بتونیم کتابهامونو چاپ کنیم (228052)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷-۱۲-۲۴ ۱۲:۰۳:۱۳
با سلام
می توان تعداد مجوزها را در سال محدود کرد. ولی این روند ناشر مولف ادامه داشته باشد. (228127)
 
ناشر مولف
Netherlands
۱۳۹۸-۰۱-۲۸ ۱۰:۵۲:۵۸
بسم رب الشهداء والصدیقین
سلام علیکم
دوستانه ومردانه هشدار می دهیم اگر مشکل قلم واهل قلم حل نشود به زودی کاری می کنیم که فرصت پشیمانی و توبه هم نداشته باشید

ظلم دیگر بس است
ستم کافی است
تحمل ما تمام شده است (228383)
 
m
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۸-۰۲-۰۷ ۱۲:۲۶:۵۳
تصورش را کنید که در این اوضاع وخیم و هزاران مشکلی که مؤلفان و مترجمان دارند، بخواهند این امکان ناشر مؤلف را هم بگیرند. هزینه نشر کتاب بدست انتشاراتی ها بسیار زیاد است و این انگیزه مؤلفان و مترجمان را بسیار تضعیف می کند.

یعنی مؤلف و مترجم نمی توانند یک سری امور اداری مربوط به چاپ کتاب خود را به انجام برسانند. این که مؤلف خود به دنبال چاپ کتابش باشد خیلی عالی بود؛ کار هم زودتر انجام می شد. حالا مؤلف باید مرتب تماس بگیرد به انتشاراتی، انتشارات هم که فقط به تأخیر می اندازد. یک سری کارهای اداری بود که مؤلف انجام می دهد، چاپ کتاب هم که چاپخانه انجام می داد، این که دیگر مسأله خاصی نیست که می گویید نیازمند کار تخصصی ناشران است. (228460)
 
یک ناشر مولف
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۸-۰۲-۰۷ ۱۷:۵۹:۳۲
ان شاء الله کسانی که این آب باریکه را قطع کردند
در دنیاو آخرت لعنت بشوند
و سعادت دنیاو آخرت از آنها قطع شود
.... (228464)
 
....
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۸-۰۲-۰۷ ۱۸:۰۰:۴۹
نامردا چرا نظرات مرا نمی گذارید
تا مردم بفهمنداین دیوثها با مردم واهل قلم چه کردند وچه می کنند (228465)