رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران اقلیم کردستان عراق در گفت‌وگو با ایبنا

بخش زیادی از کتاب‌های اقلیم کردستان در ایران و ترکیه چاپ می‌شود

 
تاریخ انتشار : جمعه ۲۳ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۲۳
 
 
رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران اقلیم کردستان عراق در حاشیه بازدید از بیست و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی چاپ و بسته‌بندی تهران با اشاره به توانمندی‌های صنعت چاپ ایران، گفت: ما در زمینه دستگاه‌های چاپ افست نیازمند تجهیزات به روز و مدرن هستیم و به دلیل عدم توانمندی چاپخانه‌داران اقلیم کردستان بسیاری از کتاب ها و سفارشات ما به کشورهای ترکیه و ایران ارسال می‌شود و امیدواریم بتوانیم در این زمینه به خودکفایی برسیم.
 
سوران عبدالرحمن رشید؛ رئیس اتحادیه چاپخانه داران اقلیم کردستان عراق در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، با بیان اینکه در قالب یک هیات تجاری از چاپخانه داران اربیل به ایران سفر کرده است، عنوان کرد: هدف ما از این سفر توسعه ارتباطات کاری و حرفه‌ای میان چاپخانه‌داران دو کشور، همچنین استفاده از تجارب فعالان چاپ ایران است.
 
وی ادامه داد: علت اصلی حضور ما در این نمایشگاه، تامین قطعات همچنین تهیه دستگاه‌های مورد نیاز در بخش چاپ و بسته‌بندی است و طی سه سالی که از نمایشگاه چاپ تهران بازدید داشته‌ایم توانسته‌ایم دستاوردهای خوب و مناسبی را برای فعالان چاپ اقلیم کردستان داشته باشیم.
 
عبدالرحمن رشید با بیان اینکه این نمایشگاه توانسته است در طول سالیان مختلف رشد خوبی داشته باشد، گفت: در بخش‌های مختلف صنعت چاپ ایران شاهد رشد فناوری و نوآوری‌های خلاقانه هستیم و تلاش داریم در بخش چاپ افست به خصوص بخش کتاب و نشریات از تجربیات چاپخانه داران ایرانی بهره مند شویم.

ضعف در صحافی جلد سخت
وی در بخش دیگر صحبت‌های خود با اشاره به فعالیت 180 چاپخانه در اقلیم کردستان عراق، توضیح داد: از میان این چاپخانه‌داران حدود 40 چاپخانه به صورت تخصصی در زمینه چاپ افست فعالیت می‌کنند و وضعیت چاپ نیز نسبتا خوب است اما بسیاری از این واحدها نیازمند به روزرسانی تجهیزات هستند و امیدواریم بتوانیم به کمک ایران در این زمینه دستاوردی داشته باشیم.
 
رئیس اتحادیه چاپخانه داران اقلیم کردستان عراق ادامه داد: در حوزه چاپ کتاب به خصوص در بخش صحافی جلد سخت دچار مشکل هستیم و نیازمند دانش و تجربه ایرانیان هستیم، زیرا تنها یک کارگاه صحافی جلد سخت در این منطقه فعالیت می‌کند که پاسخگوی نیاز ناشران و چاپخانه‌داران بخش‌های مختلف نیست.

عبدالرحمن رشید با اشاره به ضعف سیستم‌ها و دستگاه‌های چاپی در بخش افست، تاکید کرد: به دلیل مشکلات و عدم توانمندی چاپخانه داران اقلیم کردستان بسیاری از کتاب‌ها و سفارشات در این حوزه به کشورهای ترکیه و ایران ارسال می‌شود و امیدواریم بتوانیم روزی در این زمینه به خودکفایی برسیم.
 
وی یادآور شد: اتحادیه چاپخانه‌داران اقلیم کردستان عراق از سال 1389 فعالیت خود را آغاز کرده است و 60 چاپخانه‌دار در این اتحادیه صنفی عضویت دارند.
 
بیست و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی چاپ و بسته‌بندی تهران تا 25 آذر ماه هر روز از ساعت 9 تا 17 در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برپا است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 269074