دبیر‌کل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در گفت‌و‌گو با ایبنا؛

مقدمات ساخت کتابخانه مرکزی پایتخت تا پایان سال فراهم می‌شود

 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۰۹
 
 
علیر‌ضا مختار‌‌پور با بیان این مطلب که تهران جزو‌ محروم‌ترین شهر‌ها در زمینه سرانه کتابخانه است، ابراز امیدواری کرد تا پایان سال مقدمات ساخت نخستین کتابخانه مرکزی فراهم شود.
 
علیر‌ضا مختار‌‌پور؛ دبیر‌کل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا) درباره عملکرد نهاد در افزایش مشارکت بخش خصوصی در ساخت کتابخانه بیان کرد: بخش خصوصی در حوزه ساخت کتابخانه‌ها معمولا به دو شکل مشارکت می‌کند. نخست جمعیت خیرین که در‌حال حاضر در برخی نقاط کشور با اهداء زمین و یا مشارکت در ساخت به نهاد کمک می‌کنند.
 
وی درباره نوع دیگر مشارکت خیرین در ساخت کتابخانه افزود: خیرین می‌توانند به شکل دیگری در ساخت کتابخانه مشارکت داشته باشند، به‌عبارت دیگر افراد صاحب کتابخانه و یا مکان مناسب برای ایجاد کتابخانه می‌توانند با حفظ مالکیت این موقعیت را در اختیار نهاد بگذارند. آئین‌نامه مجوز این شیوه مشارکت نیز اخیرا منتشر شده، بنابراین این دسته از خیرین می‌توانند در ساخت کتابخانه مشارکتی و یا مستقل با نهاد همکاری داشته باشند و این ظرفیت در‌حال گسترش است.  
 
مختار‌‌پور با اشاره به مشارکت خیرین در قالب گروه‌‌های ترویج کتاب و کتاب‌خوانی ادامه داد: ایجاد حلقه‌های مطالعاتی نیز در‌حال گسترش است که سومین حوزه مشارکت مردمی در امر ترویج کتاب و کتاب‌خوانی به شمار می‌آید. اگر در منطقه‌ای کتابخانه نباشد محور لازم برای تشکل دادن به روش‌های مشارکت بخش خصوصی وجود ندارد، بنابراین امید‌واریم با تقویت زیر‌ساخت‌ها در مناطق مختلف افزایش مشارکت خیرین را شاهد باشیم.

دبیر‌کل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور همچنین درباره ورود این نهاد به حوزه کاهش آسیب‌های اجتماعی و لزوم مشارکت دیگر نهاد‌ها در این امر گفت: مساله کاهش آسیب‌های اجتماعی و ارتقا‌ء سلامت اجتماعی نیازمند حضور همه نهاد‌های عمومی،‌ انجمن‌‌ها‌، تشکل‌های مردم‌نهاد همچنین همه دستگاه‌هاست.

این مسئول فعال در حوزه کتابخانه‌های عمومی تاکید کرد: آسیب‌های اجتماعی فقط به نهاد‌هایی که مستقیما با این جریان درگیر هستند مربوط نمی‌شود؛ به‌عبارت دیگر آسیب‌های اجتماعی به مثابه صدمه به کشتی جامعه است؛ اگر یک گوشه از این کشتی آسیب ببیند همه ساکنان آن دچار مشکل خواهند شد.

مختار‌‌پور با تاکید بر لزوم مشارکت همه دستگاه‌ها در امر کاهش آسیب‌های اجتماعی بیان کرد: نوع مشارکت در حوزه کاهش آسیب‌های اجتماعی و ارتقا‌ء سلامت اجتماعی متفاوت است، به‌عبارت دیگر بخشی از سازمان‌ها قابلیت فعالیت در حوزه پیشگیری، درمان و یا مشاوره‌ای دارند. به‌عنوان مثال همه دستگاه‌های وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی می‌توانند در آگاهی‌بخشی درباره مضرات استفاده از مواد‌مخدر و یا مشروبات الکلی مشارکت داشته باشند.  

وی درباره تاثیر فعالیت نهاد در حوزه کاهش آسیب‌های اجتماعی افزود: از تیر‌ماه سال جاری در حوزه مشاوره خانواده نهاد فعالیت‌های قابل‌توجهی داشته و با حفظ کرامت و حرمت خانواده خدمات مشاوره‌ای ارائه شده است.

مختار‌پور درباره ساخت کتابخانه مرکزی در تهران گفت: هرچند تهران صاحب کتابخانه عمومی فعال زیر نظر نهاد کتابخانه‌های عمومی و همچنین سازمان فرهنگی هنری شهرداری است و افراد از خدمات کتابخانه‌‌های بزرگ مانند ملی، مجلس و یا ملک استفاده می‌کنند، اما از نظر سرانه جزو محروم‌ترین شهر‌های کشور محسوب می‌شود. علاوه براین کتابخانه‌های ملی و مجلس شورای اسلامی نیز به نخبگان خدمات می‌دهند.   

وی افزود: در تهران هنوز کتابخانه مرکزی وجود ندارد و برای ساخت کتابخانه مرکزی نیازمند زمین بزرگ نیاز است اما زمین در تهران بسیار بسیار گران است از سوی دیگر قانون برای نهاد کتابخانه‌های عمومی خرید زمین را پیش‌بینی نکرده، بلکه گرفتن زمین از دولت و یا شهرداری‌ها به صورت بلاعوض در قانون نهاد آمده است.

مختار پور گفت: منتظر، امید‌وار و در حال پیگیری هستیم تا مقدمات ساخت کتابخانه مرکزی تا پایان سال فراهم شود.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 268434