مهدی زارع در گفت‌وگو با ایبنا:

«جایزه عکاشه» اولین جایزه پژوهشگران جوان در عرصه زلزله

جایزه‌ای از دستان پدر
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۲۷
 
 
مدیر گروه زلزله‌شناسی مهندسی پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی درباره برگزاری جایزه عکاشه گفت: جمعی از علم‌دوستان برای بزرگداشت دکتر بهرام عکاشه جایزه‌ای را به نام وی تدارک دیدند. این جایزه به پژوهشگرانی اعطا می‌شود که درباره زلزله‌های ایران تحقیقات گسترده‌ای انجام داده‌اند. روزنامه‌نگاران هم جایزه می‌گیرند.
 
مهدی زارع؛ مدیر گروه زلزله‌شناسی مهندسی پژوهشگاه بین‌المللی  زلزله‌شناسی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) درباره کم و کیف برگزاری مراسم جایزه دکتر بهرام عکاشه گفت: امسال برای گرامیداشت دانشمندی که تاثیر بسزایی در زلزله‌شناسی ایران داشته و جزو چهره ماندگار این عرصه است؛ با جمعی از متخصصان زلزله شناسی و دانشگاهیانی که الزاما رشته تحصیلیشان زلزله‌شناسی نیست اما تحقیقاتشان مربوط بقه زلزله‌های ایران انجام داده‌اند، تصمیم گرفتیم سالانه مراسمی با عنوان «جایزه عکاشه» برگزار کنیم.
 
وی افزود: برگزاری این مراسم کاملا داوطلبانه است و از سوی هیچ سازمان دولتی و نهادی حمایتی صورت نگرفته است. در این مراسم به افرادی که در این زمینه تحقیقات قابل قبولی انجام داده‌اند، جایزه‌ای از دستان دکتر عکاشه اهدا می‌شود تا هم یاد بزرگانی چون این دانشمند زنده بماند و هم انگیزه‌ای برای پژوهشگران دانش زلزله‌شناسی در ایران باشد.  
 
زارع با اشاره به همراهی افرادی که برای برگزاری این مراسم تلاش کرده‌اند گفت: همانگونه که گفتم افرادی که ما را در این جایزه همراهی می‌کنند صاحبنظران رشته‌های مختلف هستند؛ اعم از بهداشت محیط‌زیست و دیگر رشته‌های دانشگاهی. در این میان برای اعطای جایزه فعالیت پژوهشی روزنامه‌نگارانی که در زمینه بحران و زلزله فعالیت‌های گسترده‌ای انجام داده‌اند هم انتخاب می‌شوند.
 
این پژوهشگر با اشاره به هدف برگزاری این مراسم گفت: هدف برگزاری مراسم «جایزه عکاشه» این است که به کسی داده شود که در زمینه زلزله‌های ایران مطالعات علمی گسترده‌ای انجام داده‌ باشد.
 
وی افزود: عکاشه فردی است که تلاش‌های بسیار زیادی در حوزه زلزله‌های ایران کشیده است و امیدواریم هر فرد ایرانی که نام وی را می‌شنود یاد زلزله‌های ایران بیفتد.
 
زارع گفت: در این جایزه توجه ویژه ما به جوانان است افرادی که در این عرصه در حال رشد هستند تا بدانند که آثار منتشر شده علمی آن‌ها دیده می‌شود. «جایزه عکاشه» جنبه مادی آنچنانی ندارد و فعلا دارای ارزش معنوی است؛ چون هدف آن است که علاوه بر تکریم دانشمندان، به جوانان عرصه دانش زلزله به ویژه در ایران توجه شود.
 
به گفته زارع در این جایزه تحقیقاتی بررسی می‌شود که در چند سال گذشته انجام شده است ولی در سال‌های آتی برای پروژه‌ها و تحقیقات زمان مشخصی را تعیین خواهد شد.
 
وی  با اشاره به حضور دانشگاهیان در این مراسم گفت: به غیر از هیات امنای «جایزه عکاشه» که هرکدام جزو مشاهیر و سرآمدان عرصه دانش محسوب می‌شوند، برخی از صاحبان کرسی در دانشگاه‌های گوناگون هم  قرار است که در این مراسم حضور داشته باشند.
 
وی خاطرنشان کرد: امیدواریم این جایزه تدام یابد و در آینده ابعاد وسیع‌تری پیدا کند. چراکه ما در حوزه زلزله‌های ایران نیازمند تحقیقات بسیار گسترده‌تری هستیم. تحقیقاتی که بتوان بر اساس آن‌ها در حوزه مدیریت بحران و مدیریت ریسک تصمیمات موثری گرفته شود.
 
گفتنی است در این مراسم کتاب‌هایی که درباره دکتر عکاشه نوشته شده و یا کتاب‌هایی که وی تالیف کرده است معرفی و به سمع حضار رسانده خواهد شد.
 
مراسم جایزه عکاشه روز دوشنبه 21 آبان‌ماه سال جاری به همت هیات امنای جایزه عکاشه، و با همکاری سازمان پيشگيري و مديريت بحران شهر تهران در محل خیابان کارگر شمالی، پارک لاله، سالن مدیریت بحران منطقه 6 شهرداری تهران برگزار می‌شود.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 267242