گفت‌وگو ایبنا با یک مترجم در زمینه کتاب‌های پزشکی

پزشکان وقت کافی برای تالیف کتاب ندارند

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۸ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۲۲
 
 
فاطمه زارعی درباره اهمیت تالیف در حوزه کتاب‌های پزشکی گفت: تالیف شاید یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های یک پزشک باشد اما بسیاری از پزشکان علرغم علاقه و رغبت زیاد وقت کافی برای تالیف ندارند.
 
فاطمه زارعی، عضو هیات علمی دانشکده پزشکی در رشته مامایی دانشگاه آزاد اسلامی در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) درباره لزوم تالیف کتاب در حوزه بارداری و زنان گفت: اغلب تالیفات پزشکی کتاب‌هایی هستند که قیمت بالایی دارند و در این میان کتاب‌های حوزه بارداری و زنان جزو آن دسته‌یی هستند که افراد باید هزینه زیادی را صرف آن کنند و این کتاب‌ها توسط دانشجویان باید خریداری شود.
 
وی افزود: برخی از دانشجویان کتاب‌های مورد نیاز خود را از کتابخانه‌‌ دانشگاه‌ها تهیه می‌کنند؛ اما همیشه تعداد کتاب‌های اینچنینی در کتابخانه‌ها زیاد نیست و محدود است. علاوه بر آن دانشجویانی که این کتاب‌ها را می‌برند نمی‌توانند برای فهم بیشتر اعمال تغییرات در صفحات کتاب داشته باشند. اگر کتاب‌های ترجمه با کیفیت بالاتر و قیمت پایین‌تری وارد بازار کتاب‌های پزشکی شود، مشکل دانشجویان در منابع و کتاب‌های دانشگاهی و پزشکی تا حد زیادی رفع می‌شود.
 
زارعی در پاسخ به این پرسش که چرا تالیف کتاب‌های پزشکی اندک است و اغلب پزشکان کتاب‌های کمتری را تالیف می‌کنند، گفت: تالیف یک کتاب بسیار سنگین و وقت‌گیر است شاید دلیل آن راحت طلبی انسان است که بیشتر تلاش می‌کند طرفدار چیزی باشد که آماده‌تر است و اینکه اغلب افراد در این حوزه ترجیح می‌دهند کتاب‌ها را به زبان اصلی بخوانند.
 
به گفته زارعی تالیف کتاب پزشکی در شرایط فعلی یک ضرورت به حساب می‌آید. اما مهم‌ترین مسئله اینجاست که  پزشکان وقت زیادی برای تالیف کتاب ندارند. بسیاری از پزشکان خواهان تالیف هستند اما فرصت کافی را برای آن ندارند.
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 265795