​دوقلوهایی که راز دریاچه را فاش کردند

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۱ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۳۵
 
 
«نوری زیر دریاچه» چهارمین عنوان از مجموعه «اسکارلت و آیوی» نوشته سوفی کلورلی، با ترجمه شهره نورصالحی از سوی انتشارات پیدایش منتشر شد.
 
سوفی کلورلی
شهره نورصالحی در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) درباره کتاب «نوری زیر دریاچه» که به تازگی از سوی انتشارات پیدایش منتشر شده است، گفت: این کتاب چهارمین جلد از مجموعه «اسکارلت و آیوی» نوشته سوفی کلورلی است. کلورلی این مجموعه را در قالب یک پروژه کلاسی نوشت. او دانشجوی نویسندگی خلاق بوده، روزی استاد از دانشجویان می‌خواهد خودشان را در اتاقی تصور کنند و درباره اولین چیزی که در اتاق می‌بینند داستانی بنویسند، او ابتدا تختی یک نفره را در اتاق تصور می‌کند سپس به این مساله فکر می‌کند که این تخت می‌تواند دو نفره و مال دو دختر دوقلو باشد و بعد از آن این داستان را می‌نویسد.
 
این مترجم درباره داستان این مجموعه توضیح داد: داستان این مجموعه درباره دو دختر دوقلوی همسان است که یکی از آن‌ها جسور و زرنگ و یکی مظلوم و باهوش است. مادر آن‌ها بعد از تولدشان فوت کرده و آن‌ها با پدر و نامادریشان زندگی می‌کنند. نامادری این دخترها بسیار بدجنس است و از پدرشان می‌خواهد که آن‌ها را به مدرسه شبانه‌روزی بفرستد. اما وقتی آن‌ها به مدرسه شبانه‌روزی می‌روند با مدیر بدجنسی روبه رو می‌شوند که کارهای وحشتناکی انجام داده است مثلا سبب مرگ دختری در مدرسه شده است. این دو دختر به همراه دختر دیگری در مدرسه که بسیار سیاست‌مدار است تیم سه نفره‌ای را تشکیل می‌دهند و مشکلاتشان را حل کرده به تدریج رازهایی که در مدرسه وجود دارد را کشف می‌کنند.
 

شهره نورصالحی

به گفته وی، در چهارمین جلد این مجموعه با عنوان «نوری زیر دریاچه» بچه‌های مدرسه  شبانه روزی به اردویی کنار دریاچه می‌روند. اما زیر آن دریاچه رازی وجود دارد و دهکده‌ای زیر آب وجود دارد. پیرمردی از اهالی آن دهکده در اعتراض به سدی که روی دریاچه ساخته‌اند مدام به روستا می‌آید و اهالی روستا را با حرف‌هایی مثل وجود ارواح و ... می‌ترساند. همچنین دردسر دیگری هم برای یکی از دوستان دختران دوقلو رخ می‌دهد و پسر عمویش می‌خواهد او را بکشد و ادامه داستان. 

نورصالحی درباره ویژگی‌های مجموعه «اسکارلت و آیوی» نیز بیان کرد: این مجموعه تم پلیسی و کارآگاهی دارد و دختران دوقلوی این مجموعه در هر جلد رازی را کشف می‌کنند. از سویی مکانی که داستان در آن رخ می‌دهد، مدرسه شبانه‌روزی دخترانه‌ای است که در کشور ما بچه‌ها کمتر با این فضا آشنا هستند و برایشان جذابیت دارد. ویژگی دیگر دوقلو بودن شخصیت‌های اصلی این مجموعه و رفتار و حرکات آن‌ها است که برای نوجوان جذابیت دارد.


مترجم «آخرين گربه‌ سياه» همچنین به سایر جلدهای این مجموعه اشاره کرد و گفت: تا به‌حال پنج جلد از این مجموعه در خارج از کشور منتشر شده و جلد ششم در دست چاپ است. در ایران نیز چهار جلد نخست آن منتشر شده و ترجمه جلد پنجم نیز به زودی به پایان می‌رسد. 

به گفته نورصالحی «دوقلوی گم‌شده»، «اتاق پنهان» و «رقص تاریکی» عنوان‌های سه جلد نخست این مجموعه است که تا به حال از سوی نشر پیدایش برای نوجوانان منتشر شده است.
 
انتشارات پیدایش، کتاب «نوری زیر دریاچه» را در قالب 308 صفحه با شمارگان 500 نسخه و قیمت 250 هزار ریال منتشر کرده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 264848