دبیر نشست «هم‌اندیشی معاونین امور فرهنگی ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی» خبر داد:

نزدیک به 500 شهر و روستا‌ برای مشارکت در برگزاری جام‌باشگاه‌های کتابخوانی اعلام آمادگی کرده‌اند

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۷ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۵۶
 
 
ابراهیم حیدری، ضمن تشریح ایجاد تغییرات در جریان برگزاری جام‌باشگاه‌های کتابخوانی، از اعلام آمادگی نزدیک به 500 شهر و روستا‌ برای مشارکت در این رویداد خبر داد.
 
ابراهیم حیدری؛ دبیر نشست «هم‌اندیشی معاونین امور فرهنگی ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی با موضوع رویداد‌های ترویج کتابخوانی» در حاشیه این نشست در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا) درباره برگزاری چهار رویداد ترویج کتاب و کتابخوانی بیان کرد: تلاش داریم تا با همکاری و همفکری معاونان امور فرهنگی  ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی به‌عنوان مجریان اصلی این رویداد،‌ برنامه‌‌های ترویج کتاب و کتابخوانی بررسی شود.  
 
وی ادامه داد: نخستین دوره این سلسله نشست‌‌‌ها، اردیبهشت‌ماه در شهرستان قمصر کاشان، چهارمین پایتخت کتاب ایران با محوریت برنامه‌نویسی فرهنگی برگزار شد. هم‌اندیشی، تعامل و بازبینی هدف اصلی دومین دور این نشست‌هاست. معاونین فرهنگی، نظرات قابل توجهی درباره چهار رویداد پایتخت کتاب به‌عنوان فعالیت «برنامه محور»، جشنواره شهر‌ها، روستا‌ها و عشایر دوستدار کتاب، مروجان کتابخوانی و همچنین جام باشگاه‌های کتابخوانی که با مشارکت دانش‌آموزان سراسر کشور برگزار می‌شود، ارائه شد.

معاون مجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: تلاش داریم همه نقاط کشور با هر شرایط مالی و امکانات از امتیاز‌ها بهره‌مند شوند.   حیدری با اشاره به تغییر رویکرد در برگزاری رویداد جام‌ باشگا‌ه‌های کتابخوانی افزود: با توجه به تغییر شبوه برگزاری جام ‌باشگاه‌های کتابخوانی و تاکید بر افزایش مشارکت استان‌ها به‌ویژه در بخش داوری، در نظر است، معاونین فرهنگی ادارات کل به‌عنوان دبیران ستاد کل در استان‌ها برنامه‌های ترویج کتابخوانی را رصد کنند.

دبیر رویدادهای ترویج کتابخوانی بیان کرد: یکی از فعالیت‌‌های دبیر ستاد هماهنگی شهر‌ها و روستا‌های دوستدار کتاب، در مراکز استان‌ها، جام باشگاه‌هاست.

به گفته وی، شیوه برگزاری این رویداد تغییر کرده به‌طوری که در مرحله نخست، آثار در شهر‌ستان‌ها داوری و سه تا پنج اثر منتخب، به مراکز استان‌ ارسال و بعد از داوری، آثار برتر در بخش‌های بهترین نامه به نویسنده، بهترین کتاب و بهترین فیلم موبایلی و باشگاه کتابخوانی برای داوری نهایی به دبیرخانه مرکزی ارسال می‌شود.     
 
حیدری گفت: بیش از 500  شهر و روستا برای مشارکت در جشنواره باشگاه‌های کتابخوانی اعلام آمادگی کرده‌اند . در حالی‌که سال نخست، 15 شهر و دو هزار باشگاه، سال دوم 5 هزار باشگاه و 100 شهر و 60 هزار عضو، مشارکت داشتند.
 
وی با اشاره به برگزاری کارگاه‌های آموزشی در چهار مرحله گفت: اعضاء برای اعلام درخواست حضور در دوره‌های آموزشی تا 25 تیر‌ماه فرصت دارند. طبق  برنامه‌ریزی‌های انجام شده، آموزش 16 ساعته استادان در تهران به پایان رسیده است.

حیدری بیان کرد: استادان برای آموزش به مربی‌ها به مراکز استان‌ها اعزام می‌شوند مربی‌ها نیز وظیفه آموزش به تسهیل‌‌گران را برعهده دارند. استقبال روستا‌ها از رویداد جام باشگاه‌های کتابخوانی برای متولیان برگزاری بسیار حائز اهمیت است. نزدیک به 500 شهر و روستا‌ برای مشارکت در این طرح اعلام آمادگی کرده‌اند.گفتنی است به همت دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شنبه (16 تیر‌ماه) با حضور علی‌اضغر سید‌آبادی، مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیر این دفتر و معاونان فرهنگی ادارات کل 29 استان در سرای اهل قلم موسسه خانه کتاب برگزار شد. 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 263023