دانش در گفت‌وگو با ایبنا:

پیشنهاد برگزاری هجدهمین جشنواره ملی چاپ از سوی اصناف

 
تاریخ انتشار : جمعه ۱۵ تير ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۰۰
 
 
مدیرکل دفتر چاپ و نشر با اشاره به برگزاری هجدهمین دوره جشنواره ملی صنعت چاپ در شهریور ماه گفت: به دنبال سیاست‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در واسپاری فعالیت‌های مربوط به چاپ و نشر به صنف، به نمایندگان تشکل‌های صنفی پیشنهاد دادیم این دوره از جشنواره ملی صنعت چاپ توسط اتحادیه‌های این حوزه برگزار شود.
 
مهرزاد دانش؛ مدیرکل دفتر چاپ و نشر در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، عنوان کرد: امسال هجدهمین دوره جشنواره ملی صنعت چاپ در شهریور ماه امسال برگزار می‌شود و با توجه به تجربه 18 ساله‌ای که پشت این جشنواره وجود دارد، امیدواریم بتوانیم به شکل متفاوتی جشنواره امسال را برگزار کنیم.
 
وی افزود: امسال به  نمایندگان اتحادیه و تشکل‌های صنفی پیشنهاد داده‌ایم تا جشنواره توسط آن‌ها برگزار شود زیرا آن‌ها در طول سال با فعالیت‌ها و اقدامات این حوزه آشنا هستند و می‌توانند در این زمینه بهتر تصمیم‌گیری کنند.
 
دانش با اشاره به نشست چند روز پیش خود با نمایندگان تشکل‌های چاپ،‌ توضیح داد: در این نشست احمد ابوالحسنی؛ رئیس اتحادیه لیتوگرافان تهران، ایرج استادعلینقی؛ رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران تهران، جلیل غفاری‌رهبر؛ رئیس اتحادیه صحافان، بابک عابدین؛ رئیس اتحادیه صادرکنندگان چاپ، اسکندر خمسه‌پور؛ پیشکسوت چاپ و مسعود فرشی‌فرید؛ دبیر سابق جشنواره چاپ حضور داشتند.
 
وی با بیان اینکه در این نشست درباره برنامه‌های امسال و بحث واسپاری جشنواره به صنف بحث و تبادل‌نظر شد، عنوان کرد: قرار شده است اعضای صنف طی مدت یک هفته برنامه‌های پیشنهادی خود برای برگزاری جشنواره را به دفتر امور چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی معرفی کنند.
 
مدیرکل دفتر چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: در سال‌های اخیر سیاست‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بر واگذاری فعالیت‌ها و امور به اصناف و اتحادیه‌ها بوده است و نمونه تجربه موفق در این زمینه نمایشگاه کتاب تهران است که در سال‌های اخیر به سمت واگذاری به صنف ناشران پیش می‌رود.
 
دانش با بیان اینکه جشنواره چاپ نیز از این قاعده مستثنی نیست، گفت: دفتر چاپ و نشر حمایت‌های اعتباری و مالی خود را از برگزاری این جشنواره دارد و در این میان برگزاری آن به عهده اهالی چاپ خواهد بود.
 
وی یادآور شد: ما نیز در زمینه واگذاری کارها و برنامه‌ها به اصناف و اتنحادیه‌ها اصرار داریم تا خودشان کارهای مربوط به خود را پیگیری کنند، زیرا این جشنواره متعلق به اهالی چاپ است و برنامه‌های سیاستگذاری و اجرای برنامه‌ها را به عهده خواهند داشت و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی علاوه بر حمایت‌های مالی و اعتباری، وظیفه حاکمیتی خود را دنبال خواهیم کرد.
 
به گفته دانش، در صورت قطعی شدن این موضوع، کمیته‌های اجرایی در اختیار اصناف قرار خواهد گرفت و تلاش داریم این ترکیب به شکل جدی‌تری انجام بدهیم و تمام بخش‌های جشنواره را در اختیار اصناف قرار دهیم. این موضوع متعلق به اصناف چاپ، تشکل‌ها و اتحادیه‌های این حوزه است و آن‌ها بهتر از هر کس دیگری می‌توانند در نوع برگزاری، تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی داشته باشند. 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 262878