قصه‌های شیرین سندبادنامه

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۲ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۱۵
 
 
جعفر ابراهیمی شاهد، نویسنده پیشکسوت ادبیات کودک و نوجوان، از بازآفرینی کتاب «قصه‌های شیرین سندبادنامه» برای کودکان خبر داد.
 
جعفر ابراهیمی شاهد در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) درباره جدیدترین اثرش گفت: چندی پیش کتابی به نام «قصه‌های شیرین سندبادنامه» را نوشتم و برای چاپ به انتشارات سوره مهر تحویل دادم که در دست چاپ است.

مسئول سابق شورای شعر کانون پرورش فکری کودکانان و نوجوانان افزود: آغاز اقدام به تالیف این کتاب در قالب پروژه‌ای با عنوان «بازنویسی ادبیات کهن» با مدیریت حسین فتاحی بود و من با توجه به اینکه «سندبادنامه ازدی» از آثاری است که در جامعه مهجور مانده به دلیل نوع نگاه منفی که به زنان داشته است، این کتاب را انتخاب کردم اما داستان‌هایی را برگزیدم که عاری از این نگاه و برای کودکان پندآموز است.

به گفته ابراهیمی شاهد که تا به‌حال کتاب‌های زیادی را برای بچه‌ها نوشته است، بیشتر داستان‌های سندبادنامه درباره حیوانات است و بیشتر جنبه اخلاقی و اجتماعی دارد و شاید از نخستین قصه‌هایی باشد که به صورت شعر نوشته شده است. ازدی هم عصر حافظ بوده ولی چندان شناخته شده نیست. قصه‌های این کتاب تا حدی به قصه‌های کلیله و دمنه شباهت دارد.

این نویسنده پیشکسوت ادبیات کودک و نوجوان، گفت: من در «قصه‌های شیرین سندبادنامه» حدود 12 قصه جذاب و طنزآمیز از نظم به نثر درآورده‌‌ام. در اصل این قصه‌ها در قالب شعرهای کوتاهی بیان شده که من آن‌ها را به صورت داستان به نثر درآورده‌ام و گاهی شخصیت‌های فرعی به آن اضافه کرده‌ و بازنویسی کرده‌ام.
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 262784