​نامزد جایزه‌ کتاب‌های خنده‌دار رولد دال منتشر شد

«چگونه با اژدها کنار بیاییم: خاطرات پرستار اژدها» در بازار کتاب
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۱ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۳۷
 
 
مجموعه‌ هشت جلدی «چگونه با اژدها کنار بیاییم: خاطرات پرستار اژدها» نوشته جاش لیسی و نامزد جایزه‌ کتاب‌های خنده‌دار رولد دال در سال 2012 با ترجمه سیدمحمدرضا سیدآقا و شیوا شاه‌محمدی از سوی انتشارات شهرقلم منتشر شد.
 
سیدمحمدرضا سیدآقا در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) درباره مجموعه‌ هشت جلدی «چگونه با اژدها کنار بیاییم: خاطرات پرستار اژدها» که به تازگی با ترجمه او منتشر شده است، گفت: این مجموعه نوشته نویسنده انگلیسی جاش لیسی است که با ترجمه من و شیوا شاه‌محمدی از سوی انتشارات شهرقلم برای نخستین بار در نمایشگاه کتاب تهران در اردیبهشت ماه عرضه و با استقبال بسیار خوب مخاطبان روبه‌رو شد به‌طوری که در طول نمایشگاه در بین 10 عنوان پرفروش انتشارات شهر قلم قرار گرفت.
 
این مترجم افزود: مجموعه «چگونه با اژدها کنار بیاییم: خاطرات پرستار اژدها» یکی از پرفروش‌ترین آثار در حوزه‌ ادبیات کودکان بریتانیا است که سال 2012 نامزد جایزه‌ کتاب‌های خنده‌دار رولد دال نیز شده بود، مجموعه‌ای که وب‌سایت گودریدز نیز آن را اثر برگزیده‌ کودکان 7 تا 12 سال بریتانیایی اعلام کرد و محبوب‌ترین کتاب سال در کتابخانه‌های مدارس شده بود.
 
به گفته سیدآقا، جاش لیسی در این اثر با خلق شخصیت‌های دوست‌داشتنی یک فضای متفاوت، اثرگذار و بسیار خنده‌دار خلق کرده است. داستان تمام 8 جلد از طریق نامه‌ نگاری‌های اینترنتی بین پسربچه‌ای به نام ادوارد (ادی) و دایی مورتون روایت می‌شود. ادی از طرف دایی جهانگردش وظیفه دارد گاهی از دو اژدهای او نگهدای کند، دایی همیشه در سفر است و به هر بهانه‌ایی وظیفه‌ نگهداری از دو اژدهای خانگی‌اش را به ادوارد واگذار می‌کند. مراقبت از دو اژدهای آتش‌دار در شهر کار آسانی نیست، هر بار دو اژدها پیش ادوارد می‌آیند ماجراهای خطرناک و درعین‌حال خنده‌داری رخ می‌دهد.
 
سیدآقا که قبلا کتاب‌هایی مانند «چگونه قانون جذب را در زندگی خود فعال کنیم» و «مهارت‌های کاربردی فروش تلفنی» را نیز ترجمه کرده است درباره مجموعه «چگونه با اژدها کنار بیاییم: خاطرات پرستار اژدها» توضیح داد: این مجموعه پر از ماجراجویی‌های هیجان‌انگیز و اتفاقات خنده‌دار است که خواندن آن حتی برای بزرگسالان نیز خالی از لطف نیست. جلد اول مجموعه که در سال 2012 چاپ شده، نامزد نهایی جایزه کتاب‌های خنده‌دار رولد دال در همان سال بوده و برای نویسنده‌اش شهرت جهانی به همراه داشته است.
 
وی درباره دلایلش برای ترجمه این اثر گفت: زمانی که کتاب را به زبان اصلی خواندم خیلی از آن خوشم آمد و کلی خندیدم و تصمیم گرفتم با ترجمه آن این خنده و شادی را به کودکان کشورم نیز انتقال دهم چون به عنوان پدر یک دختر هفت ساله، به اهمیت بالای کتاب و کتابخوانی برای کودکان عقیده دارم.
 
سیدآقا که فارغ التحصیل رشته زبان و ادبیات انگلیسی از دانشگاه تهران است و هم اکنون به عنوان دبیر بخش فرهنگ و هنر روزنامه انگلیسی زبان فایننشال تریبیون مشغول به کار است، افزود: این مجموعه به زبانی ساده و طنز اتفاقاتی نامتعارف در زندگی یک پسربچه کلاس چهارمی را روایت می‌کند و در عین حال مفاهیم مختلفی در رابطه با زندگی اجتماعی، ارتباط با اعضای خانواده و تصمیم گیری صحیح را به کوکان آموزش و با ساختن یک دنیای خیالی برای کودکان، خلاقیت ذهنی آنها را نیز پرورش می‌دهد. از پیام‌های دیگر داستان می‌توان به دوستی با حیوانات، امانت‌داری، مسوولیت پذیری و راست‌گویی اشاره کرد.

عنوان‌های هشت جلد این مجموعه به ترتیب عبارتند از: «خاطرات پرستار اژدها»، «پرستار اژدها پرواز می‌کند»، «قلعه پرستار اژدها»، «جزیره پرستار اژدها»، «مهمانی پرستار اژدها»، «پرستار اژدها قهرمان می‌شود»، «شکلات یا شیطنت پرستار اژدها و پرستار اژدها کارآگاه می‌شود»
 
در جلد نخست، دایی مورتون اژدهای خانگی خود، زیگی، را برای مدتی به ادی می‌سپارد تا در غیابش از آن نگهداری کند اما حضور یک اژدهای آتیشن که همه چیز را می‌خورد و به آتش می‌کشد و خرابکاری می‌کند تمامی اعضای خانواده را به دردسر می‌اندازد.
 
در جلد دوم، دایی مورتون بار دیگر اژدهایش را برای مدتی نزد ادی می‌گذارد اما این بار زیگی در کمد لباس‌ها پنهان می‌شود و ادی مدتی بعد پی می‌برد که او آنجا تخم گذاشته است.
 
ادوارد و خواهرش امیلی در جلد سوم برای تعطیلات به قلعه پدرشان می‌روند اما دو اژدهای دایی مورتون، زیگی و بچه‌اش آرتور، هم آنها را همراهی می‌کنند و آنجا هم آتش بازی راه می‌اندازند.
 
ادی در جلد چهارم مشغول مراقبت از دو اژدهای دایی‌اش در جزیره‌ای در اسکاتلند است. ولی گوسفندهای جزیره مدام غیبشان می‌زند. آیا ادی می‌تواند دزد گوسفندها را پیدا کند؟
 
در جلد پنجم تولد ادی است و او در انتظار یک جشن پر از شادی و بازی است اما دو اژدهای دایی مورتون، زیگی و آرتور، مهمان‌های ناخوانده او هستند و برای خوش‌گذرانی، هرچه را که ببینند، می‌خورند و کار شعبده باز مهمانی را هم خراب می‌کنند. آیا ادی آمادگی چنین غافل‌گیری غیر منصفانه‌ای را برای جشن تولدش دارد؟
 
در جلد ششم ادی و خانواده‌اش به همراه جانوران عجيب دايي مورتون به لندن می‌روند اما زمانی که در میان راه دو اژدها فرار مي‌كنند، ديگر ادي به بازديد از اماكن ديدني فكر نمي‌كند. آيا او موفق مي‌شود آنها را قبل از اينكه به دردسر بیفتند پيدا كند؟
 
ادی در جلد هفتم برای شرکت در رژه جشن هالووین و برنده شدن لازم دارد که دو اژدهای دایی مورتون او را همراهی کنند. اما خرابکاری هایی که دو اژدها در جریان جشن به وجود می‌آورند خارج از تصور است.
 
ادی و امیلی در جلد هشتم به هراه خانواده و دو اژدها به اسکاتلند سفر کرده‌اند اما زیگی و آرتور دزدیده می‌شوند. آیا ادی می‌تواند سر نخ‌ها را دنبال کند و آنها را نجات دهد؟
 
انتشارات شهر قلم، مجموعه هشت جلدی «چگونه با اژدها کنار بیاییم: خاطرات پرستار اژدها» را با شمارگان هزار نسخه و قیمت 60 هزار ریال برای هرجلد منتشر کرده است.
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 262656