مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان قم خبر داد:

تولید 123 عنوان کتاب بریل در استان قم در کمتر از 2 سال

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۲۴
 
 
اميرعطاءالله جباری ضمن اشاره به فعالیت 23 کتابخانه نهادی و مشارکتی در استان قم، از جایگاه ویژه رمان بین اعضا کتابخانه‌های این استان گفت.
 
حجت‌الاسلام اميرعطاءالله جباری؛‌ مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان قم در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا) درباره جدید‌ترین فعالیت‌ها اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان قم بیان کرد: 700 جلد کتاب بریل برابر با 60 هزار صفحه برای بخش نابینایان کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور به مناسبت جشنواره کتابخوانی رضوی اوایل خرداد‌ماه از سوی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان قم تولید شده است.
 
به گفته وی، کتاب‌های تولید شده کمتر از یک ماه در سراسر کشور توزیع شد تا نابینایان نیز امکان شرکت در مسابقه کتابخوانی رضوی را داشته باشند.     
 
جباری افزود: جریان تولید کتاب بریل برای 700 مرکز در سراسر کشور از سال 95 در اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان قم با هدف جبران کمبود منابع ویژه برای این اعضا آغاز شده است. طی بیش از یک سال گذشته 123 عنوان کتاب شامل 700 هزار صفحه تا امروز تولید شده است.  
 
اميرعطاءالله جباری درباره برنامه‌های اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان قم ادامه داد: در آستانه فصل تابستان، اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان قم برنامه‌های متنوعی را پیش‌بینی کرده و در تدوین این برنامه‌ها به کودکان و نوجوانان نگاه ویژه‌ای شده است. آموزش نویسندگی نشست‌های نقد کتاب از سوی  انجمن‌های ادبی از‌جمله این برنامه‌هاست.
 
وی با اشاره به کتابخانه‌های فعال در استان قم گفت: 23 کتابخانه نهادی و هفت کتابخانه مشارکتی در استان قم فعال است. مردم شهر قم نیز از 13 کتابخانه فعال استفاده می‌کنند.
 
جباری افزود: اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان قم رویکرد خود را با سیاست وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مبنی بر توجه به کودکان در امر کتابخوانی تنظیم کرده است. عضویت کودکان پیش از دبستان در کتابخانه‌های عمومی رایگان و حق عضویت تا 14سال نیز نیم‌بهاست.
 
وی درباره تامین منبع کتابخانه‌ای از سی‌و‌‌یکمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران گفت: خرید کتاب برای تامین منابع کتابخانه‌ای متمرکز و از سوی نهاد کتابخانه‌های عمومی انجام می‌شود. برای خرید کتاب تا حدودی به نیاز‌ اعضا توجه می‌شود البته اگر به هر یک از سه هزار کتابخانه سراسر کشور یک میلیون تومان برای خرید کتاب اختصاص پیدا کند مبلغ قابل توجهی خواهد شد، بنابراین با توجه به بودجه اندک، اولویت‌بندی نیاز است.
 
جباری سامانه مرکزی امانت کتاب را منبع قابل اعتنایی برای شناسایی سلیقه مخاطب دانست و ادامه داد: سیستم آنلاین امانت کتاب، نشان می‌دهد که اعضا به چه موضوعاتی علاقه‌مندند و براساس این میزان علاقه‌مندی به فهرست سفارش خرید کتاب از نمایشگاه‌ها را تعیین کرد. بیشترین آمار امانت برای گروه سنی بزرگسال و نوجوان به رمان اختصاص دارد.
 
به گفته وی، کودکان می‌توانند تا 10 عنوان کتاب از کتابخانه امانت بگیرند و چیدمان «قفسه باز» کتابخانه اجازه می‌دهد تا اعضاء علاوه بر استفاده از مشاوره کتابداران آزادانه بین قفسه‌ها رفت‌و‌آمد کنند.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 262012