رییس هیات مدیره تعاونی ناشران خوزستان:

تشکیل اتحادیه کشوری نشر در درازمدت راهگشا خواهد بود

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۱۳
 
 
رییس هیات مدیره تعاونی ناشران خوزستان با اشاره به اهمیت تشکل‌های صنفی در پیشبرد اهداف و برنامه‌های صنفی گفت: تشکیل اتحادیه کشوری ناشران شامل سیاست‌ها، عملکرد و مطالبات مشترک به صورت متمرکز و کشوری می‌تواند در درازمدت راهگشا باشد و به نتایج خوب و مثبتی منجر شود.
 
هادی مدرس‌نیا؛ رییس هیات مدیره تعاونی ناشران خوزستان در گفت‌‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، عنوان کرد: تشکیل اتحادیه سراسری منع قانونی دارد، زیرا فرد یا مجموعه‌ای که فعالیت اقتصادی می‌کند یا باید زیر نظر وزارت صنعت، معدن و تجارت باشد یا زیر نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کار کند.
 
وی افزود: مجموعه‌هایی که زیر نظر وزارت صنعت، معدن و تجارت فعالیت می‌کنند اجازه تشکیل و تاسیس اتحادیه استانی یا کشوری دارند ولی مساجد، کانون‌های تبلیغاتی‌‌، ‌چاپخانه‌ها و ناشران باید از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز بگیرند و دیگر مجوزهای لازم در این حوزه را از این وزارتخانه بگیرند.
 
مدرس‌نیا با بیان اینکه ناشران که پروانه خود را از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دریافت می‌کنند، طبق قانون نمی‌توانند اتحادیه تشکیل دهند، گفت: این گروه برای تشکیل اتحادیه باید به سراغ وزارت صنعت، معدن و تجارت بروند و ناشران برای حل این مشکل،‌ موضوع را دور می‌زنند و تعاونی تشکیل می‌دهند.
 
وی همچنین درباره فعالیت تعاونی‌ها توضیح داد: تعاونی نیز کارهای مربوط به امور صنف شامل ارائه خدمات و راهنمایی را دنبال می‌کنند، در این زمینه سال‌ها است که تعاونی‌های استان‌های مختلف با همدیگر اتحادیه آشنا را تشکیل دادند که کار کشوری انجام می‌دهد.
 
رییس هیات مدیره تعاونی ناشران خوزستان یادآور شد: به نظر من نیازی به راه‌اندازی اتحادیه کشوری در حوزه ناشران و کتابفروشان نیست، زیرا همین کار را در اتحادیه تعاونی آشنا انجام می‌شود و برای اجرایی شدن یک اتحادیه کشوری قبل از آن باید در هر استان یک اتحادیه تشکیل شود و بعد همه آن‌ها در یک اتحادیه سراسری ساماندهی شوند.
 
به گفته مدرس‌نیا، اکنون هر استانی که تعاونی ناشران داشته باشد در اتحادیه آشنا عضویت دارند و البته ممکن است استان‌هایی نیز تعاونی نداشته باشند و ناشران به صورت مستقل فعالیت کنند اما به صورت کلی اگر می‌خواهیم تشکیلات قانونی و رسمی در حوزه نشر داشته باشیم، باید در چارچوب تعاونی باشد.
 
وی با اشاره به مزایای راه‌اندازی اتحادیه سراسری در هر صنفی نیز گفت: تشکیل اتحادیه کشوری که سیاست، عملکرد و مطالبات مشترکی داشته باشند خوب است و کسی نمی‌تواند با آن مخالفت کند چون تشکل‌های صنفی به صورت متمرکز و کشوری می‌توانند راهگشا باشد و در دل هر یک از آن‌ها کارگروه‌های مختلفی پیش‌بینی شود.
 
تعاونی ناشران خوزستان از سال 1381 فعالیت خود را آغاز کرده است و اکنون بیش از 50 نفر ناشر در این اتحادیه عضویت دارند.
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 261993