ابراهیمی دینانی در گفت‌وگو با ایبنا مطرح کرد

حجت‌الاسلام احمدی یک عمر کوشش و تلاش بی‌دریغ بود

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۵۴
 
 
غلامحسین ابراهیمی‌دینانی گفت: حجت‌الاسلام احمدی در عمر 85 ساله خود یک عمر کوشش و تلاش بی‌دریغ بود.
 
غلامحسین ابراهیمی‌دینانی، عضو هیئت علمی موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) درباره ویژگی‌های علمی و شخصیتی حجت‌الاسلام احمد احمدی عنوان کرد: درباره ایشان در یک جمله باید گفت، او در عمر 85 ساله خود یک عمر کوشش و تلاش بی‌دریغ بود.

وی ادامه داد: از سوی دیگر حجت‌الاسلام احمدی فردی بسیار پرکار، انسان متعادل، سالم و خوش برخورد بود.

ابراهیمی دینانی یادآور شد: اما آنچه در ایشان برجسته بود پرکاری‌شان بود و امیدوارم که خداوند ایشان را رحمت کند.

احمد احمدی در سال ۱۳۱۲ (۱۹۳۳ میلادی) در روستای کهکدان ملایر به دنیا آمد. او پس از فراگرفتن دروس مقدماتی به حوزه علمیه بروجرد رفت و به مدت ۵ سال دروس دینی را تا اواخر سطح ۲ فراگرفت. سپس به حوزه علمیه قم رفت و دروس تفسیر و فلسفه اسلامی را در سطوح عالی (اسفار و شفا) نزد علامه طباطبائی، درس فقه و اصول را نزد کسانی همچون امام خمینی (ره)، سیدحسین طباطبایی بروجردی، آیات عظام سلطانی، مشکینی، محقق داماد و نجفی مرعشی فرا گرفت و همزمان دکترای فلسفه غرب را از دانشگاه تهران اخذ کرد. احمدی از سال ۱۳۵۲ عضو هیأت علمی دانشگاه تهران بود و فلسفه اسلامی و فلسفه غرب و فلسفه تطبیقی را در مقطع دکتری تدریس کرده‌ است.
 
حجت‌الاسلام دکتر احمدی از سال ۱۳۶۰ به عنوان عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی فعالیت داشت. او بنیان‌گذار سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه‌ها (سمت) بود و حدود ۳۳ سال مدیریت این سازمان را بر عهده داشت. وی همچنین از مؤسسان دانشگاه تربیت مدرس و در هفتمین دوره مجلس شورای اسلامی، نماینده مردم تهران بود. از جمله آثار او، می‌توان به کتاب‌های «بن‌لایه‌های شناخت» (تألیف)، «مختارات من نصوص الفلسفه الاسلامیه» (تألیف)، «نقد تفکر فلسفی غرب» (ترجمه)، «تأملات در فلسفه اولی» (ترجمه) و «تأسیس مابعدالطبیعه اخلاق» (ترجمه) اشاره کرد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 261988