​مدیر انتشارات راز بارش به ایبنا گفت:

مخاطبان به دنبال نوآوری و نگاه جدید در کتاب‌های کودک هستند

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۵۷
 
 
مرجان حجازی‌فر، مدیر انتشارات راز بارش، معتقد است تعداد ناشران در حوزه کودک و نوجوان زیاد است و اغلب آثاری با موضوعات تکراری منتشر می‌کنند که حرف تازه‌ای برای مخاطبان ندارد، درحالی‌که مخاطبان به دنبال نوآوری و نگاه جدید در کتاب‌های کودک هستند.
 
مرجان حجازی‌فر، مدیر انتشارات راز بارش، در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) گفت: متاسفانه در کشور ما توجهی به کیفیت کتاب نمی‌شود و آنچه مورد توجه قرار می‌گیرد کمیت و تعداد عناوین منتشر شده است. حتی در نمایشگاه کتاب هم به تعداد عناوین اهمیت می‌دهند و کسی به کیفیت کتاب‌های تولیدی و خلاقیتی که در آن‌ها وجود دارد توجهی نمی‌کنند. درحالی‌که اگر به برندهای برتر اقتصادی نگاه کنیم می‌بینیم عنوان و نامشان را به خاطر توجه به کیفیت محصولاتشان کسب می‌کنند.
 
این ناشر تصریح کرد: تعداد ناشران در حوزه کودک و نوجوان زیاد است و اغلب آثاری با موضوعات تکراری منتشر می‌کنند که چیزی به مخاطبان اضافه نمی‌کند. درحالی‌که مخاطبان به دنبال نوآوری و نگاه جدید در کتاب‌های کودک و نوجوان هستند. براین اساس و با هدف ترویج کتابخوانی به دنبال ابتکار در این حوزه بودیم تا بتوانیم آثاری منتشر کنیم که برای مخاطب کشش داشته باشد و او را به کتاب خواندن جذب کند. براین اساس هدایایی به همراه کتاب‌هایمان در قالب یک بسته عرضه کردیم که مرتبط با موضوع کتاب باشد تا هم مخاطبان بتوانند آن را هدیه دهند و هم با استفاده از این وسایل مفهوم مورد نظر در ذهنشان پایدارتر شود.
 

وی افزود: به عنوان مثال به همراه کتاب «لطفا چراغ را روشن بگذار» یک شمع زرد رنگ براساس تم کتاب گذاشتیم تا کودک شب‌ها آن را روشن کند و با نور شمع به ترس‌هایش غلبه کند و با خواندن استدلال‌هایی که در کتاب وجود دارد قانع شود که ترس از تاریکی معنا ندارد. همچنین به همراه کتاب «دست‌هایت را بشور» دستمالی کوچک به همراه تعدادی صابون کاغذی عرضه می‌کنیم تا کودکانی که با شستن دست‌هایشان مشکل دارند ضمن خواندن داستان طنز کتاب، با مفهوم مورد نظر آشنا شوند.
 
حجازی فر با بیان اینکه همه کتاب‌ها با محوریت ادبیات و تصاویر کارشناسی شده و باکیفیت تولید می‌شوند و مفاهیم مورد نظر را به صورت غیرمستقیم به بچه‌ها آموزش می‌هند، گفت: مثلا در کتاب «فندق» که در قالب گیفت-کتاب عرضه می‌شود به صورت غیرمستقیم مفاهیمی مانند همفکری، همکاری، اندیشیدن و تفکر و باهم بودن را به کودک آموزش می‌دهد.
 
 

مدیر انتشارات راز بارش بیان کرد: «راز» نیز از دیگر آثار ماست که به عنوان کتاب کمک درسی در برخی مدارس برای آموزش روخوانی، املاء و ریاضی به دانش‌آموزان کاربرد دارد. «گاوها» خواب چی می‌بینند» نیز کتاب دیگری است که تم فلسفی دارد و درباره زندگی روزمره آدم‌هاست و تلنگری می‌زند به افرادی که زود خسته می‌شوند.

 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 261583