مصطفی خرامان خبر داد:

​مجموعه‌ای از داستان‌های کوتاه به‌دست نوجوانان رسید

خطر نابودی داستان کوتاه
 
تاریخ انتشار : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۲۹
 
 
مجموعه داستان‌های کوتاه «برنده یا بازنده» و «تابع بی‌نهایت» به کوشش مصطفی خرامان از سوی انتشارات مدرسه برای نوجوانان منتشر شد.
 
مصطفی خرامان در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) درباره انتشار دو مجموعه داستان کوتاه «برنده یا بازنده» و «تابع بی‌نهایت» گفت: این مجموعه‌ها حاوی داستان‌های کوتاهی به قلم نویسندگان مختلف برای نوجوانان است که از سوی انتشارات مدرسه منتشر شده.
 
دبیر پروژه حلقه داستان کوتاه افزود: این داستان‌ها در پروژه حلقه داستان کوتاهی که با همت حمیدرضا شاه‌آبادی، مدیرعامل انتشارات مدرسه، در دفتر این انتشارات راه‌اندازی شده بود، تولید شده است.
 
خرامان در ادامه به ارائه توضیحاتی درباره حلقه داستان کوتاه انتشارات مدرسه پرداخت و گفت: درحالی‌که داستان کوتاه مقدمه‌ای برای نوشتن داستان بلند و رمان است اما متاسفانه داستان کوتاه در کشور ما چندان مورد توجه قرار نمی‌گیرد و داستان کوتاه درحال نابودی بود تا اینکه این حلقه سال گذشته در انتشارات مدرسه تشکیل شد و نویسندگان حوزه نوجوان دور هم جمع شدند و به خلق داستان‌های کوتاه پرداختند. هدف دیگر برگزاری این جلسات برقراری ارتباط بیشتر نویسندگان با انتشارات مدرسه نیز بود. ابتدا 20 نویسنده از این جلسات استقبال کردند و به تدریج تعداد آن‌ها افزایش یافت تا به 70 نویسنده رسید.
 
به گفته خرامان، حاصل این جلسات که به صورت منظم دو نوبت در ماه در انتشارات مدرسه برگزار شد، تولید تعداد زیادی داستان کوتاه برای نوجوانان بود که 20 داستان‌ از آن‌ها در این دو مجموعه منتشر شده است. که هر جلد شامل 10 داستان است که 6 تا تالیفی و 3 تا ترجمه است.
 
وی افزود: دو مجموعه دیگر هم آماده شده که به زودی منتشر می‌شود و به این ترتیب می‌توانیم کلکسیونی از داستان‌های کوتاه از نویسندگان معاصر داشته باشیم.
 
به گفته خرامان، مطالعه این کتاب‌ها علاوه بر اینکه بچه‌ها را به کتابخوانی جذب می‌کند سبب ایجاد انگیزه در آن‌ها برای نوشتن داستان‌های کوتاه نیز می‌شود. همچنین می‌تواند منبعی برای اقتباس‌های سینمایی هم باشد.
 
 

برنده یا بازنده، گردش، آب بازی، روز سوم در پیتزایی خز خیابان ولیعصر، حسن خروس، خطر مرگ، این درد بی درمان، غریبه مرموز، شهرگربه‌ها و پاداش، عنوان‌های داستان‌هایی است که در کتاب «برنده یا بازنده» از نویسندگانی مانند عباس قدیر محسنی، آویسا شرفی، عباس عبدی، مهسا لزگی، عزت‌الله الوندی، هادی خورشاهیان، بدری مشهدی، مارک تواین، هاروکی موراکامی و لیندا سوپارک می‌خوانیم.
 
ایده‌های جدید، هفت‌خوان حسن‌کچل، دوم خواستگاری، کله خربزه، عینک بابا، تابع بی‌نهایت، سرزمین بوق، تالار سایه، مترسک و تو می‌توانی، عنوان‌های داستان‌هایی است که در کتاب «تابع بی‌نهایت» از نویسندگانی مانند حبیب یوسف‌زاده، احمد اکبرپور، محمدرضا اصلانی، مصطفی خرامان، جعفرتوزنده‌جانی، ارغوان غلامی، عادله خلیفی، لائورا ریچاردز، گریگوری مکویر و ترزا برسلین می‌خوانیم.
 
انتشارات مدرسه کتاب‌های «برنده یا بازنده» و «تابع بی‌نهایت» را با شمارگان هزار نسخه و قیمت 100 هزار ریال برای هر جلد منتشر کرده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 261539