نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در گفت‌و‌گو با ایبنا:

مجلس آماده بررسی موضوع تشکیل پلیس کتاب است

موسسه خانه کتاب پیگیر الحاق ایران به کنواسیون برن باشد
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۱۷
 
 
مازنی، با تاکید بر آمادگی مجلس شورای اسلامی برای پیگیری موضوع امضا معاهده برن، ارائه طرح یا لایحه از سوی دولت را مقدمه اصلی برای ورود مجلس اعلام کرد.
 
حجت‌الاسلام والمسلمین احمد مازنی؛‌ نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در حاشیه بازدید از سی‌ویکمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) درباره الحاق ایران به کنوانسیون برن بیان کرد: هنوز موضوع کپی‌رایت در دستور کمیسیون فرهنگی این دوره از مجلس شورای اسلامی قرار نگرفته است اما بی‌تردید این موضوع یکی از دغدغه‌های نمایندگان است.

وی افزود: طرح یا لایحه‌ای نیز از سوی دولت به مجلس شورای اسلامی ارائه نشده است بنابراین ضرورت دارد تا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به‌ویژه معاونت فرهنگی این وزارتخانه به این موضوع توجه و پیگیری کند.

مازنی ادامه داد: برای امضای معاهده بین‌المللی، دولت باید پیش‌قدم شود و بعد از بررسی و با توجه به قانون اساسی پیگیری‌های لازم انجام شود. مجلس شورای اسلامی نیز آمادگی لازم برای مقدمات امضای این معاهده را دارد.

این نماینده شورای اسلامی درباره وضعیت رعایت کپی‌رایت آثار ایرانی در داخل  بیان کرد: به نظر می‌رسد که کپی‌رایت در ایران علاوه بر حوزه نشر در دیگر حوزه‌های فرهنگی نیز رعایت نمی‌شود، درحالی‌که از نظر شرعی و باورهای دینی و مذهبی سرقت ادبی، کتاب‌سازی و دیگر محصولات فرهنگی از جمله کپی غیرمجاز فیلم‌های سینمایی با انواع دیگر سرقت متفاوت نیست. کپی غیرمجاز، نادرست و غیراخلاقی است.

مازنی درباره دلایل بی‌توجهی به کپی‌رایت حتی داخل کشور گفت: یکی از دلایل بی‌توجهی به رعایت قانون کپی‌رایت در داخل کشور علاوه بر نبود فرهنگ‌سازی مناسب شاید به خلا قانونی مربوط است. موضوع پیوستن به معاهده برن و یا متناسب با اقتضائات فرهنگی کشور  قانون داشته باشیم نیازمند بررسی است.    
این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی  ادامه داد:  فعالان حوزه نشر مانند موسسه خانه کتاب موضوع کپی‌رایت را در دستور کار قرار دهد علاوه براین اقدامات انجام شده در این زمینه را نیز در قالب گزارش به دست نمایندگان رسانده شود تا در باقی عمر این دوره از مجلس شورای اسلامی پیگیری‌های لازم انجام شود.

مازنی، درباره خلاء قانونی برای پیشگیری از قاچاق کتاب و مجازات متخلفان با توجه به پیشنهاداتی مانند تشکیل «پلیس کتاب» از سوی معاون فرهنگی قوه قضائیه بیان کرد: باید پذیرفت پدیده قاچاق کتاب به شیوه‌های مختلف وجود دارد.  تولید محتوا حاصل سال‌ها تلاش نویسنده است. کپی غیر مجاز کتاب بعضا با قیمت‌‌های بالاتر از نسخه اصلی فروخته می‌شود.  اگر تشکیل پلیس کتاب نیازمند تصویب قانون است مجلس آمادگی دارد.  

سی‌ویکمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران تا 22 اردیبهشت در مصلای بزرگ امام برپاست.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 260958