شهردار منطقه 11 در گفت‌و‌گو با ایبنا خبر داد:

تکریم اهل قلم تهران با همکاری موسسه خانه کتاب/ایجاد بلوک شهری با محوریت کتاب در پایتخت

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۸ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۰۵
 
 
شهردار منطقه 11 ضمن تشریح برنامه‌های فرهنگی و کتابی این نهاد به مناسبت چهل سالگی انقلاب اسلامی از ایده اجرای طرح کتاب شبانه برای رفع شب‌مردگی خیایان انقلاب خبر داد.
 
نصراله آبادیان؛ شهردار منطقه 11 در گفت‌‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) درباره برنامه‌های فرهنگی به‌مناسبت چهل سالگی انقلاب اسلامی بیان کرد: منطقه 11 در مباحث فرهنگی به‌ویژه در مقوله کتاب، ویژه‌‌ترین منطقه تهران به حساب می‌آید، بنابراین می‌طلبد تا براساس وظایف شهرداری اقداماتی پیش‌بینی شود.  

وی ادامه داد: یکی از اسناد بالادستی پایتخت، «طرح جامع» و «طرح تفضیلی» پایتخت است. طراحی پروژه‌های مطالعاتی با موضوعات کالبدی و مرتبط با مباحث فرهنگی به‌عنوان مثال درباره کتاب در قالب طرح‌های موضعی و موضوعی با تعیین منطقه جغرافیایی مشخص، مانند موسسه خانه کتاب، می‌توان چشم‌انداز قابل توجهی را ترسیم کرد. اگر چنین برنامه‌هایی در اسناد بالادستی دیده نشوند خود‌به‌خود نباید به چشم‌انداز امید‌وار باشیم.  
ایجاد «گذر شهریار» در تهران 
آبادیان با اشاره به بازنگری طرح جامع شهر تهران طی سال جاری گفت: با توجه به بازنگری طرح جامع شهر تهران، طی سال جاری به دنبال تدوین چند برنامه ویژه با چشم‌انداز 10 ساله هستیم. توجه به بافت تاریخی منطقه 11 که شامل چهارکیلومتر مربع از حصار ناصری است و ساختمان‌های فرهنگی، مانند تالار‌ وحدت و تئاترشهر همچنین آغاز عملیات اجرای پروژه موضعی ـ موضوعی «گذر شهریار» از‌جمله برنامه‌های شهرداری منطقه 11 تهران است.
 
شهردار منطقه 11 افزود: شهرداری منطقه 11 براساس برنامه کلان توسعه شهر تهران، باید برنامه‌های خود را تا تیر‌ماه برای تصویب به شورای شهر تقدیم کند. شهرداری منطقه 11 در چارچوب برنامه موضوعی و موضعی در نظر دارد تا حد فاصل میدان انقلاب اسلامی تا چهار‌راه کالج، بلوک شهری با موضوع کتاب و نشر ایجاد و بسیاری از سرانه‌های مرتبط با مطالعه در این جغرافیا را جانمایی کند. بخشی از هزینه این جانمایی از محل سرمایه‌‌گذاری مرتبط با حوزه نشر و مابقی نیز با عنوان خدمات شهرداری تامین می‌شود.    
 
رفع شب‌مردگی خیابان انقلاب یا اجرای طرح «کتاب شبانه»      
به گفته آبادیان، با اشاره به ایده شهرداری منطقه 11 برای حفظ جلوه فرهنگی خیابان انقلاب بعد از تاریکی هوا بیان کرد: با توجه به تعطیلی کتابفروشی‌ها بعد از ساعت 9 شب و شکل‌گیری نوعی شب‌مردگی در خیابان انقلاب اسلامی در نظر داریم طرح مطالعاتی را با عنوان «کتاب شبانه» انجام دهیم. برای تحقق  این هدف به  دنبال جلب مشارکت  صاحبان کتابخانه‌های خانگی، ناشران، انجمن‌های علمی دانشجویی و موسسه خانه کتاب و اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران هستیم.  
 
این شهردار پایتخت افزود: تدوین طرح «کتاب شبانه» در مرحله انتخاب مشاور است. تصمیم داریم با تشکیل شورای راهبردی به مشاور خط و مشی دهیم و امید‌واریم ساز و کار اجرایی این طرح سال 1398 اجرایی شود. خوش‌بین هستیم بتوانیم به‌عنوان طرح مقدماتی این طرح، بخشی از راسته خیابان انقلاب را همین امسال ایجاد کنیم و برای اجرای بهتر این طرح از تجارب شرکت توسعه فرهنگی شهرداری تهران نیز استفاده می‌کنیم.

ایجاد انبارهای کتاب برای استفاده ناشران
شهردار منطقه 11 همچنین با اشاره به برخی فضاهای موجود در این منطقه و امکان استفاده بهینه از آن‌ها به نفع حوزه نشر، گفت: فضاهایی در این منطقه وجود دارد که ضریب امنیتی پایینی دارند و می‌توان با تبدیل آن‌ها به انبارهای کتاب، از آن‌ها استفاده بهینه کرد.

وی محقق شدن این پروژه را نیازمند همکاری اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان و تشکل‌های نشر دانست و خاطر نشان کرد: یکی از هزینه‌های قابل توجه اهالی نشر، هزینه انبارداری است که میتوان با چنین طرحی، در راستای کاهش آن تلاش کرد.

جانمایی ایستگاه‌های پستی مختص کتاب
آبادانیان در ادامه به ایده ایجاد ایستگاه‌های پستی با کارکرد ویژه کتاب در راسته انقلاب اشاره کرد و گفت: یکی دیگر از اقداماتی که در تدارک انجام آن هستیم، ایجاد ایستگاه‌های پست در این منطقه است که ویژه ارسال کتاب باشند.

وی توضیح داد: ناشران با مراجعه به این ایستگاه‌ها خواهند توانست در اسرع وقت، کتاب‌هاشان را به کتاب‌فروشی‌ها یا مشتریان خود در اقصی‌نقاط کشور ارسال کنند.
         
هفته‌ای یک روز در پایتخت را به کتاب اختصاص دهیم 
شهردار منطقه 11 با اشاره به مساحت 640 هزار کیلومتر مربعی شهر تهران ادامه داد: با توجه به مساحت پایتخت می‌توان به ایجاد راسته‌های فرهنگی متعدد فکر کرد. برای عملی شدن این هدف نیازمند همکاری و مشاوره ذی‌نفعان و صاحب‌نظران حوزه نشر و کتاب هستیم. علاوه بر این می‌توان هفته‌‌ای یک روز را در تهران به کتاب اختصاص داد.   

تکریم اهل قلم با مشارکت خانه کتاب
آبادیان با بیان این مطلب که پیشنهاد تکریم اهل قلم منطقه 11 بسیار قابل توجه است، گفت: موسسه خانه کتاب، پروتکل طرح تکریم اهل قلم منطقه 11 تهران را تنظیم تا مقدمه‌ای برای تسری این فرهنگ در 20 منطقه تهران باشد.

 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 259801