عارف وکیلی در گفت وگو با ایبنا:

فهم موضوع و بیان خلاقانه از مهم ترین اهداف طرح "بخوانیم، بفهمیم، بگوییم"

 
تاریخ انتشار : شنبه ۴ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۳۹
 
 
عارف وکیلی، طراح کمپین مسابقه کتابخوانی "بخوانیم، بفهمیم، بگوییم"، بیان کرد: در این طرح بچه ها با فهم موضوع، خلاصه ذهنی خود را از کتاب، با بیانی خلاقانه ارائه می کنند.
 
عارف وکیلی، طراح کمپین مسابقه بزرگ کتابخوانی "بخوانیم، بفهمیم، بگوییم" درباره ویژگی این طرح در گفت و گو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) گفت: این مسابقه برای نخستین بار، متفاوت از دیگر مسابقات کتابخوانی، طراحی شد و هم اکنون با حمایت و پشتیبانی موسسه خانه کتاب برای گروه سنی دبستان در حال اجراست.

وی با اشاره به برخی از ویژگی های این طرح، ادامه داد: در این مسابقه، دانش آموزان می توانند به دلخواه و سلیقه خود یک کتاب غیردرسی را انتخاب و خلاصه آن را در قالب ویدیویی 2 دقیقه ای ارسال کنند. از مهمترین اهداف ما این بوده که مسابقه کتابخوانی از صرف حفظ کردن مطالب فاصله گرفته و بچه ها با فهم موضوع، خلاصه ذهنی خود از کتاب را با بیانی خلاقانه ارائه کنند. به علاوه اینکه به جای آزمون کتبی، فن بیان و توان ارائه آن‌ها نیز محک زده شود.

وکیلی اظهار کرد: خلاقیت در انتخاب کتاب، انتخاب مکان و فضای ضبط ویدئو و در نحوه ارائه و فن بیان، از فاکتورهای اصلی ما در این طرح است. در این طرح بچه ها می توانند در کنار خانواده و با راهنمایی آن ها، یک استفاده مفید و فرهنگی از تلفن همراه و فضای مجازی داشته باشند. پس والدین، خانواده و معلمان می توانند در این زمینه به عنوان راهنمای دانش آموزان نقش موثری داشته باشند.

طراح و مسئول کمیته اجرایی مسابقه کتابخوانی "بخوانیم، بفهمیم، بگوییم" افزود: این طرح در نخستین دوره خود در بهار 1397 برای پایه های اول تا ششم ابتدایی انجام می شود. بچه ها می توانند ویدیوهای خود را به ادمین کانال تلگرامی یا کانال ما در پیام رسان سروش هردو به آدرس ketabketab1397@ ارسال کنند و سپس در قالب یک پیام متنی به همان آدرس، مشخصات خود و کتاب را بنویسند.

وی درباره مهلت شرکت در مسابقه کتابخوانی، گفت: دانش آموزان تا ساعت 24 روز 31 فروردین ماه فرصت دارند آثار خود را ارسال کنند. با توجه به اینکه امسال برای نخستین بار پیک نوروزی حذف شده، ترجیح ما این است که بچه ها از فرصت ایام نوروز استفاده کنند و هر چه زودتر کتاب موردنظر خود را انتخاب و مطالعه و خلاصه آنرا ارائه و ضبط کرده و برای شرکت در مسابقه ارسال کنند.

وکیلی با اشاره به جوایز مسابقه نیز بیان کرد: در هر پایه درسی 20 نفر (در مجموع 120 نفر) به عنوان برگزیده معرفی و به هر کدام 120 هزار تومان به عنوان جایزه اهدا می شود. همچنین در هر رده دو اثر برتر معرفی و به هریک از 12 اثر برتر، یک میلیون و 200 هزار تومان جایزه تعلق می گیرد. آئین اختتامیه این مسابقه کتابخوانی با حضور داوران و مسئولان فرهنگی، همزمان با نمایشگاه بین المللی کتاب تهران و به میزبانی خانه کتاب برگزار خواهد شد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 259150