​گفت‌وگو با محدثه گودرزنیا درباره تازه‌ترین اثرش«ستاره‌ها»:

این رمان شاید زاویه دید نوجوان‌ها را عوض کند

 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۲۹
 
 
محدثه گودرزنیا درباره تازه‌ترین رمانش با عنوان «ستاره» گفت: همه ماجرای این کتاب در طول یک روز اتفاق می‌افتد و رمان ترکیبی از فلش بک و روایت زمان حال است و امیدوارم با مطالعه این کتاب زاویه دید نوجوان‌ها عوض شود.
 
محدثه گودرزنیا در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) درباره تازه‌ترین رمانش با عنوان «ستاره» که از سوی انتشارات پیدایش منتشر شده است، گفت: این رمان داستان زندگی دختر نوجوانی به نام «ستاره» است که مادرش را از دست داده و پدرش با زنی افغانستانی ازدواج کرده است. ستاره از این قضیه خیلی ناراحت و عصبانی و در پی انتقام است، چون نمی‌تواند با این مساله کنار بیاید.
 
به گفته این نویسنده، همه ماجرای این کتاب در طول یک روز اتفاق می‌افتد و رمان ترکیبی از فلش بک و روایت زمان حال از زبان ستاره است.
 
خالق «شاهزاده خانمی در مترو» در ادامه بیان کرد: نوجوان‌ها و دغدغه‌هایشان برای من بسیار مهم‌اند و فوت یا طلاق یکی از والدین و جایگزین شدن آن‌ها از سوی فردی دیگر موضوعی است که برای آن‌ها چندان خوشایند نیست و غالبا نسبت به آن عکس‌العمل نشان می‌دهند. مساله دوم قومیت‌ها و پس‌زدن آن‌ها از سوی نوجوان‌هاست. فکر کردم می‌توان این‌ها را باهم ترکیب کرد و دست‌مایه یک رمان قرار داد.
 
وی درباره تاثیر این‌گونه آثار بر نوجوانان نیز توضیح داد: اگر با نوجوانان به زبان خودشان حرف بزنیم، پذیرش بیشتری دارند تا زمانی که بخواهیم با نصیحت آن‌ها را بمباران کنیم و من امیدوارم با مطالعه این کتاب زاویه دید آن‌ها عوض شود.
 
گودرزنیا در پاسخ به این سوال که رمان «ستاره» تا چه اندازه به تجربه شخصی‌تان نزدیک است، گفت: به هرحال نویسنده تا چیزی را تجربه نکند نمی‌تواند به‌خوبی راجع‌به آن بنویسد. موضوعی که در رمان ستاره مطرح شده تجربه زندگی شخصی‌ام نبوده اما از طریق دوستانم با این مساله برخورد نزدیک داشته‌ و به نوعی با آن درگیر بوده‌ام.
 
وی دربار آثار در دست انتشارش نیز گفت: چندی پیش کتابی با عنوان «او که گم شد» را برای چاپ به انتشارات علمی و فرهنگی تحویل دادم که رمانی درباره کودکان کار برای نوجوانان است.
 

«ستاره» چهارمین رمان محدثا گودرزنیاست، پیش از این از او کتاب‌های «زندگی‌نامه علامه امینی»، «زندگینامه استاد فرشچیان» و «شاهزاده خانمی در متر» برای نوجوانان منتشر شده است.

 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 258231