دبیر علمی جایزه کتاب سال در گفت‌وگو با ایبنا مطرح کرد

پروسه اعلام اسامی داوران کتاب سال پله پله و مقطعی انجام شود

برخی تصور می‌کنند منافع شخصی در جریان داوری‌ها دخیل است
 
تاریخ انتشار : جمعه ۴ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۰۰
 
 
حجت‌الاسلام والمسلمین محمدعلی مهدوی‌راد با بیان اینکه من در مسئولیت کلانی که در این جایزه برعهده دارم، به راحتی می‌توانم از تصمیم داوران در گروه‌های مختلف دفاع کنم، گفت: برای رفع ابهامات و در جهت شفاف‌سازی، بهتر است پروسه اعلام اسامی داوران و مسئولیت‌های آن‌ها، پله پله و مقطعی انجام شود.
 
حجت‌الاسلام والمسلمین محمدعلی مهدوی‌راد، دبیر علمی جایزه کتاب سال در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، بیان کرد: با اصل این موضوع که اسامی داوران جایزه کتاب سال اعلام شود، موافقم و فکر می‌کنم به شفاف‌سازی موضوع داوری کمک می‌کند، ولی ما یکی دو سال اخیر هم چنین اراده‌ای داشتیم و در نهایت به مشکل برخوردیم و گمان می‌کنم در صورت تکرار این کار، بازهم با مشکل روبه‌رو شویم.
 
وی ادامه داد: طبق تجربه پیشین، ‌اگر به‌صورت جزئی و ریز، اسامی داوران کتاب‌ها اعلام شوند، بسیاری از این داوران باتجربه دیگر در این امر همکاری نخواهند کرد، چراکه با مشکلات و دردسرهای بسیاری مواجه می‌شوند. پیش از این هم برخی از داورانی که نام آن‌ها معرفی شده بود، از این اتفاق گله‌مند شده بودند.
 
حجت‌الاسلام مهدوی‌راد گفت: معتقدم در گام نخست، فهرست نام داوران باید به‌طور کلان و کلی معرفی شود تا جلوی آسیب‌های احتمالی گرفته شود و در مرحله بعد به‌صورت موضوع‌بندی و در ادامه که کمی ماجرا از تب‌وتاب افتاد و جو آرام‌تر شد، نام داوران گروه‌ها به تناوب برای شفاف‌سازی اطلاع‌رسانی شود، در غیر این‌صورت در اجرا با مشکل برخورد می‌کنیم.
 
سردبیر فصلنامه «نقد کتاب قرآن و حدیث»، افزود: چندی پیش یکی از کاندیداهای نهایی سی و پنجمین دوره جایزه کتاب سال در تماسی تلفنی اظهار کرد که چون کتابی که رقیب کتاب من بوده از حمایت شخص یا اشخاصی خاص در روند داوری برخوردار بوده است، به‌عنوان کتاب سال معرفی شد و اثر من بالا نیامد. برخی نیز تصور می‌کنند سلیقه‌ها و منافع شخصی یا مواردی از این‌دست در جریان داوری‌ها دخیل بوده است.
 
دبیر علمی جایزه کتاب سال، تصریح کرد: من در مسئولیت کلانی که در این جایزه برعهده دارم، به راحتی می‌توانم از تصمیم داوران در گروه‌های مختلف دفاع کنم. برای رفع ابهامات و در جهت شفاف‌سازی، بهتر است پروسه اعلام اسامی داوران و مسئولیت‌های آن‌ها، پله پله و مقطعی انجام شود.  
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 258068