۵
 
محمد حسینی در گفت‌وگو با ایبنا مطرح کرد:

خیریه اسفندگان کاملا مستقل و بار آن بر دوش نویسندگان این طرح است

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۵۲
 
 
محمد حسینی می‌گوید: خیریه اسفندگان به جایی وابستگی ندارد و کاملا مستقل است. ما امکانی برای تبلیغ نداریم وبه جز برخی روزنامه‌ها و خبرگزاری ‌ها به جای دیگری برای معرفی خود دسترسی نداریم. تمام بار خیریه به دوش نویسندگان شرکت کننده در طرح است.
 
محمد حسینی سخنگوی خیریه اسفندگان کتاب (خاک) در گفتگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، درباره این برنامه گفت: برنامه امسال هیچ تفاوتی با برنامه سال قبل به جز تغییر محل و تاریخ برگزاری آن ندارد. این برنامه کالا مستقل است که به هیچ گروه، سازمان، نهاد، ارگان و موسسه دولتی و غیر دولتی وابستگی ندارد. این برنامه خیریه‌ای است که سالی یک بار در یک روز با جمع شدن عده‌ای از نویسندگان معاصر پدید می‌آید و حاصل کار یک روز خود را اختصاص می‌دهد به یک موسسه خیریه خوشنام کشوری. نکته مهمی که این میان وجود دارد این است که این خیریه وارد محاسبات مالی نمی‌شود. این برنامه هر سال از یک موسسه خیریه حمایت می‌کند و حاصل فروش یک روزه خود را به آن خیریه اختصاص می‌دهد.  امسال این خیریه موسسه «مهروماه» را که موسسه‌ای در جهت توانمندسازی زنان و کودکان آسیب‌دیده است انتخاب کرده است.

حسینی درباره نحوه انتخاب این موسسه توضیح داد: نویسندگانی که در این طرح شرکت داشته‌اند با حساسیت زیادی این نهاد را انتخاب کرده‌اند. خیریه اسفندگان کتاب یک گروه اجرایی متشکل از تیمی پنج تا شش نفر دارد که از خود نویسندگان شرکت‌کننده در این طرح انتخاب شده اند و کارهایی مانند تهیه پوستر، بررسی زمان و تاریخ و محل اجرای مراسم و همچنین پیدا کردن خیریه از وظایف این تیم اجرایی است.

نویسنده «آن‌ها که ما نیستیم» درباره شرکت کنندگان در طرح خیریه اسفندگان کتاب عنوان کرد: 32 نفر از نویسندگان معاصر در طرح امسال مشارکت داشتند. مدیریت تعدادی بیشتر از این هم مقدور نیست و فراهم کردن این فضا برای این تعداد نویسنده هم قدری مشکل است. به دلیل حفظ استقلال خیریه ما یعنی نویسندگان شرکت کننده در این طرح اصرار داریم که در کتابفروشی‌های دولتی حضور نداشته باشیم و در عین حال از تمام نهادهای دولتی برای شرکت در این خیریه دعوت کرده‌ایم.

وی افزود: سال اول این خیریه در فروشگاه نشر ثالث برگزار شد و سال قبل در نشر چشمه کورش. اگر تا سال آینده هم در بخش خصوصی کتابفروشی استانداری به وجود نیاید در سال آینده هم همین دو گزینه را خواهیم داشت. این دو مکان هر کدام محسنات و معایب خود را دارند و دلیل جابه‌جایی هر ساله از مرکز به غرب این است که هر دو منطقه را پوشش بدهیم. امسال بسیار تمایل داشتیم که خیریه را در حوالی  میدان انقلاب برگزار کنیم . تیم اجرایی ما تمام کتابفروشی‌های این ناحیه را بررسی کرد اما کتابفروشی مورد نظرمان را در انقلاب نیافتیم و تصمیم بر آن شد که امسال در کتابفروشی نشر ثالث خیریه را برگزار کنیم.

نویسنده «کنارنیا مینا» درباره نویسندگانی که امسال به این طرح پیوسته‌اند توضیح داد: از مجموع نویسندگان سال قبل بیشتر آن‌ها حضور دارند و عده‌ای هم که نیستند یا به دلیل این است که مهاجرت کرده‌اند و در کشور نیستند یا اینکه بزرگوارانه، شرافتمندانه و داوطلبانه جای خود را برای نویسندگان دیگری باز کردند. از نشانه‌های خوب خیریه این است که این دوستان همچنان کمک‌حال خیریه هستند. اینطور نبوده که ما به جایگزینی نویسنده فکر کنیم. ما به مخاطبان جدید فکر می‌کنیم و انتظار داریم که هر سال مخاطبان جدیدی به این برنامه اضافه شود. به هرحال نویسندگان شرکت کننده در این طرح نیز کتاب‌های جدیدی سالانه منتشر می‌کنند و در کل ما به جایگزینی و حذف افراد فکر نمی‌کنیم و دوستان داوطلبانه جای خود را به دیگری می‌دهند.

حسینی تاکید کرد: ما متکی به جایی نیستیم. باز هم تاکید می‌کنم که خیریه اسفندگان به جایی وابستگی ندارد و کاملا مستقل است. ما امکانی برای تبلیغ نداریم وبه جز برخی روزنامه‌ها و خبرگزاری‌ها به جای دیگری برای معرفی خود دسترسی نداریم. تمام بار خیریه به دوش نویسندگان شرکت کننده در طرح است و لازم است این نکته را بگویم که نویسندگان مطرح این برنامه هم تبلیغ فردی می‌کنند و در خیابان‌ها کارت و پوسترهای خیریه را پخش می‌کنند. درست به همین دلیل فعالیت‌های فردی و استقلال خود خیریه بود که برخی از نویسندگان که تصور دیگری از این برنامه داشتند، نتوانستند اینطور همکاری کنند و از خیریه کناره گرفتند. بار کل ماجرا بر دوش اعضا است.محمد حسینی درباره نحوه جمع‌آوری کمک‌های مردمی برای خیریه اسفندگان توضیح داد: خیریه اسفندگان موظف است با شفاف‌ترین حالت ممکن گزارش فعالیت‌های خود را بدهد. پس از برگزاری مراسم به نماینده خیریه که در مراسم هم حضور داشته، مبالغ فروش را اعلام می‌کنیم و روز پایان فعالیت خیریه روزی است که چک متعلق به خیریه حمایت شده را تحویل بدهیم و ما موظف هستیم که کل فرآیند سومین خیریه اسفندگان کتاب را تا قبل از روز 28 اسفند که شامل، مبالغ  کل فروش کتاب، تسویه با ناشرها و مشخص شدن میزان تعلق یافته به خیریه را مشخص کنیم.

وی در انتها گفت: درست است که در این خیریه اسم نویسندگان تکرار می‌شود اما بدون مشارکت ناشران این برنامه محقق نمی‌شود. ناشرانی که حاضرند کتاب‌های خود ر ا با تخفیفی بالغ بر 40 درصد در اختیار خیریه بگذارند نقش اساسی در برپایی این برنامه دارند. امسال حدود 24 ناشر با ما همکاری دارند و حمایت‌کنندگان اصلی هم مردم هستند که با اعتماد به نویسندگان منتخب خود در این برنامه شرکت‌ می‌کنند.

گفتنی است در سومین خیریه اسفندگان نویسندگانی چون شهره احدیت، فرشته احمدی، کیوان ارزاقی، مهدی افروزمنش، محمدهاشم اکبریانی، میترا الیاتی، نازنین جودت، سروش چیت ساز، محمد حسینی، امین حسینیون، سینا دادخواه، مهدی ربی، محمدرضا زمانی،امیرحسین شربیانی، علی شروقی، محمدحسن شهسواری،آرش صادق‌بیگی، محمدرضا صفدری، محمد طلوعی، سعید عباسپور، عالیه عطایی، لیلی فرهادپور، الهام فلاح، کاوه فولادی‌نسب، ضحی کاظمی، جواد ماه‌زاده، کامران محمدی، حسن محمودی، پروین مختاری، مهام میقانی، فرشته نوبخت و پیمان هوشمندزاده شرکت دارند.
این برنامه با مشارکت نشرهای آگه، آسا،اشاره، افق، افکار، برکه خورشید، به‌نگار، پیدایش، ثالث، چشمه، سفیر اردهال، شهرستان ادب، فرهنگ ایلیا، ققنوس، کتاب پارسه، کوله‌پشتی، محراب قلم، مرکز، نظر، نگاه، نی، نیماژ،‌همشهری و هوپا  پنجشنبه  دهم اسفند از ساعت 15 تا 21 در کتابفروشی نشر ثالث برگزار می‌شود.
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 257973
 


 
Spain
۱۳۹۶-۱۱-۲۹ ۱۹:۵۶:۴۶
با عرض احترام و تشکر نیمی از این دوستان کتاب‌های مهمی ندارند. بهتر بود داستان‌نویسان پرمخاطب‌تری مثل رضا امیرخانی، جعفر مدرس‌صادقی‌ یوسف علیخانی، مصطفا مستور، حسین سناپور، نسیم مرعشی و... دعوت میشد. (224428)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۱۱-۳۰ ۱۲:۵۸:۲۶
چه فهرست خوبی. آفرین به همت نویسندگان. کاش این گروه‌های خودجوش زیادتر شود که نویسندگان هم در کارهای اجتماعی مشارکت بیشتری داشته باشند. (224434)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۱۱-۳۰ ۱۳:۰۰:۲۰
جای چنگیزی و یزدانی خرم خالیه (224435)
 
میلاد
Germany
۱۳۹۶-۱۱-۳۰ ۱۴:۱۵:۴۷
تعدادی از این نویسنده ها رو فکر نکنم اصلا کسی بشناسه. معیار انتخاب نویسنده ها چیه؟ دوره های قبل بهتر بود به نظرم. البته جالبه که همون اسم های ناشناس، انگار پای ثابت هر سه دوره هم هستن.
در ضمن پارسال در نشر چشمه خیلی عالی برگزار شد. نشر ثالث آیا گنجایش تعداد زیاد مخاطب رو داره که قابل مقایسه نبوده براتون با کتابفروشی های انقلاب؟!!!! (224437)
 
۱۳۹۶-۱۲-۰۱ ۱۶:۱۱:۲۰
یعنی عاشق امین حسینیون هستم که با انبوه آثارش مردم صف میبندند! (224454)