غفاری‌رهبر تاکید کرد:

تبعات عدم ترخیص کاغذ و مقوا در گمرک بر فعالیت صحافان

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۲۲
 
 
جلیل غفاری‌رهبر؛ رییس اتحادیه صحافان تهران با اشاره به مشکلات این صنف به دنبال کمبود مواد مورد نیاز صحافان گفت: طی یک ماه اخیر به دلیل عدم ترخیص برخی کاغذها و مقواهای مورد نیاز بسیاری از اهالی صنف دچار مشکل شده‌اند و قیمت تمام شده کاغذ و مقوا افزایش داشته است.
 
جلیل غفاری‌رهبر در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، با اشاره به کمبود مواد اولیه مورد نیاز صحافان در هفته‌های اخیر عنوان کرد: به دلیل کمبود کاغذ گلاسه و مقوا قیمت این اجناس در بازار بالا رفته و این کار به بدنه صنف آسیب جدی وارد کرده است و تا زمانی که این کالاها در گمرک باقی مانده‌اند باید منتظر استمرار این وضعیت بود.
 
وی افزود: اگر اجناسی که اکنون در گمرک‌ها باقی مانده‌اند ترخیص شود و به دست بنگاه‌ها و تجار برسد قطعا قیمت‌ها بار دیگر تعادل پیدا می‌کنند و تولیدکنندگان می‌توانند در فضای آرامی به کار مشغول باشند.
 
غفاری‌رهبر با اشاره به شیطنت برخی واردکنندگان کاغذ و مقوا گفت: در یکسال اخیر برخی واردکنندگان به اسم مقوا، کاغذ گلاسه به کشور وارد می‌کردند و این موضوع حساسیت‌های زیادی به وجود آورده است که موجب شده سختگیری‌ها شدت پیدا کند اما این موضوع اگر مستمر باشد به تولید ضربه می‌زند.
 
وی با بیان اینکه تولیدکنندگان بزرگترین متضرران این موضوع هستند، گفت: علاوه بر عدم ترخیص برخی مواد اولیه مورد نیاز تولیدکنندگان، در هفته‌های اخیر نیز نوسانات نرخ ارز بازار را به هم ریخته است و نتیجه همه این‌ها به ضرر تولیدکننده و مصرف‌کننده است.
 
رییس اتحادیه صحافان تهران با اشاره به برخی موارد مورد نیاز صحافان توضیح داد: اغلب صحافان برای کار خود به مقوای پشت طوسی و کاغذ گلاسه نیاز دارند موادی که الان در بنگاه‌های کاغذفروشی موجود نیست و بسیاری از تولیدکنندگان به این مواد نیاز دارند تا چرخ کارگا‌ه‌های آن‌ها بچرخد اما الان با مشکل روبرو هستند.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 257932