۱
 
سیدعباس صالحی در گفت‌وگو با ایبنا:

شعر رنگين كمان ايران را زيباتر می‌كند

توجه به شعر فارسیِ فارسی‌گویان غیرایرانی
 
تاریخ انتشار : جمعه ۲۷ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۳۱
 
 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، در حاشیه محفل شب‌های شعر تهران گفت: یکی از اتفاقات خوبی که امسال در ارتباط با جشنواره شعر فجر صورت می‌گیرد، برگزاری آئین اختتامیه جشنواره در شهر تبریز، پایتخت گردشگری جهان اسلام است. به این تناسب در کنار داوری کتاب‌های فارسی، ادبیات ترکی ایرانی هم بررسی و داوری می‌شود.
 
سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه دومین محفل شب‌های شعر تهران از سری برنامه‌های دوازدهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، در مقایسه‌ای از دوازدهمین دوره جشنواره بین‌المللی شعر فجر با دوره‌های گذشته، بیان کرد: جشنواره شعر فجر چند سالی است که با محوریت داوری کتاب شکل گرفته است. تحولی که در چند سال اخیر از سال دوم دولت قبل پدید آمد این بود که ما جشنواره را با محوریت کتاب برگزار کنیم که قابلیت مناسب‌تری برای داوری داشته باشد.
 
وی گفت: در هریک از این سال‌ها، اتفاقاتی در حاشیه جشنواره رخ داده که یکی از این اتفاقات خوبی که پدید آمده، توجه به شعر فارسی، فارسی زبانان غیرایرانی است، این به شکل‌های مختلفی در سال‌های متوالی اتفاق افتاده که از آن‌جمله می‌توان به محفل شعر، شاعران فارسی‌گوی غیرایرانی اشاره کرد که شاعران افغانستانی و برخی کشورهای دیگر را دربرمی‌گیرد.
 
صالحی در این زمینه توضیح داد: امسال در آئین‌های مختلفی در ایران این محافل شعر برگزار شد از جمله در قم که در محفل شعر فارسی‌گویان، شعرای مختلف فارسی‌زبان و فارسی آشنا، به شعرخوانی پرداختند.
 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: توجه به شعر فارسیِ فارسی‌گویان غیرایرانی، مقوله‌ای است که در این چند سال مورد توجه بوده است. همانطور که می‌دانید داوری کتاب‌های شعر فارسی‌زبانان افغانستانی سال گذشته در جشنواره انجام شد و امسال نیز این مسیر دنبال شده است.
 
وی ادامه داد: یکی از اتفاقات خوبی که امسال در ارتباط با جشنواره شعر فجر صورت می‌گیرد، برگزاری آئین اختتامیه جشنواره در شهر تبریز، پایتخت گردشگری جهان اسلام است. به این تناسب در کنار داوری کتاب‌های فارسی، ادبیات ترکی ایرانی هم بررسی و داوری می‌شود. همانطور که می‌دانیم ایران با زبان‌های مختلفش، شبیه رنگین‌کمانی است که این رنگین‌کمان کمک می‌کند به اینکه ایران زیبا، زیباتر دیده، شنیده و خوانده شود و شعر یکی از چیزهایی است که به این زیبایی کمک می‌کند.
 
صالحی در پایان گفت: امسال در تبریز، کتاب‌های ادبیات ترکی در 10 سال گذشته مورد بررسی و داوری قرار می‌گیرد و فرصتی پدید می‌آید که در کنار شعر فارسی، شعر ترکی هم مورد توجه قرار گیرد. به تناسب و تناوب در سال‌های بعد به دیگر زبان‌ها و لهجه‌های اقوام مختلف ایرانی پرداخته می‌شود.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 257858
 


 
الياس عزيزي
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۱۱-۲۷ ۱۳:۴۱:۱۱
ذوق شعر دكتر صالحي ستودنيه. جشنواره شعر تركي از اتفاق‌هايي است كه اميدوارم راه اندازي شود. (224389)