«ضمانت‌نامه آهو»؛ روایتی عاشقانه در هشت اپیزود

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۵۹
 
 
کتاب «ضمانت‌نامه آهو» به روایت‌گری رضا دبیری‌‌‌نژاد و تصویرگری مهدی تمیزی، در آستانه سالروز شهادت امام رضا (ع) از سوی به‌نشر به چاپ رسیده است. این اثر، روایتی عاشقانه در قالب هشت اپیزود است.
 
رضا دبیری‌نژاد، نویسنده کتاب «ضمانت‌نامه آهو» در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، درباره این اثر گفت: این کتاب، هشت روایت از هشت زن است که نام هریک از آن‌ها آهو است که در مواجهه با اعتقادی به نام امام هشتم (ع) روایتی را تولید کرده‌اند.این کتاب، نوعی روایت‌نامه بوده که در ادبیات گذشته ما همیشه روایت‌نویسی جریان داشته که به‌نظر می‌رسد تا حدی فراموش شده است. این موضوع هم در روایت‌های تاریخی و هم در متون داستانی به شدت با آیین‌های ما پیوند دارد و بعدها حتی در نقالی‌ها نیز مورد استفاده قرار گرفت.
 
معاون فرهنگی و رئیس اداره موزه و موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، ادامه داد: چند سال پیش همزمان با سالروز تولد امام رضا (ع)، تدوین این کتاب را آغاز کردم. پیش از این نیز در کتابی به نام «روایت‌نامه سیاوشان» با داستان سیاوش و درباره نوروز هم این شیوه نگارش و روایت‌گری را تجربه کرده‌ام.
 
این کارشناس موزه‌داری، بیان کرد: این نوع نگارش، برای انتقال داستان در فرهنگ و سنن عامه بسیار تاثیرگذار است. داستان ضامن آهو به نوعی با زندگی و عقاید مردم ایران گره خورده است. موقعیت داستان که نوعی پیوند زمانی و مکانی ایرانی داشته، می‌تواند با مفاهیم امروزی پیوند بخورد.
 
دبیری‌نژاد با اشاره به اینکه در هر یک از هشت اپیزود این کتاب، شخصیت‌های اصلی یعنی آهو، ضامن و صیاد حضور دارند، افزود: در یکی از اپیزودها، آهو نام زنی در جنوب، در داستانی دیگر آهو نام دختری در خراسان و در یک داستان نیز آهو نام زنی در کلان‌شهر تهران است. هر کدام از این آدم‌ها بر مبنای نیازهای خود با این داستان در ارتباط هستند. اساس این روایت‌ها، عشق و ارادت مردم ایران به امام رضا (ع) در زمان‌ها و مکان‌های مختلف است.
 
روایت‌گر کتاب «ضمانت‌نامه آهو»، اظهار کرد: خلق این اثر، حاصل بازخوانی و بازنویسی شخصی من از داستان ضامن آهو بوده که سعی کردم این داستان را با شرایط امروز تطابق دهم.


مهدی تمیزی، تصویرگری کتاب «ضمانتنامه آهو» را با الهام از تصویرگری‌های دوره قاجار در کتاب‌های چاپ سنگی، انجام داده است. 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 254429