​علی اکبر زین‌العابدین خبر داد:

برگزاری کارگاه «کتابخوانی و نویسندگی خلاق» برای کودکان/چگونه کودکان نویسنده شوند؟

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۴۷
 
 
علی اکبر زین‌العابدین از برگزاری کارگاه «کتابخوانی و نویسندگی خلاق» در خانه مهارت خبر داد و گفت: کودکان در این کارگاه با کتاب‌های مختلف و اصول نگارش خلاق آشنا می‌شوند.
 
​علی اکبر زین‌العابدین، در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، درباره محتوای کارگاه «کتابخوانی و نویسندگی خلاق» گفت: این کارگاه شامل دو بخش کتابخوانی و نگارش خلاق است که برای کودکان 9 تا 12 سال برگزار می‌شود. در این کارگاه تمرکز بیشتری روی کتابخوانی و معرفی کتاب داریم. کودکان در این کارگاه کتاب‌هایی را که خوانده‌اند بر اساس اصولی که به آنها آموزش داده می‌شود به سایر هم‌سالان خود معرفی کرده و نظراتشان را درباره کتاب مطرح می‌کنند. سپس لیستی از کتاب‌های معرفی شده در هر جلسه تهیه می‌شود و در اختیار بچه‌ها و والدین آن ها قرار داده می‌شود. در هر جلسه 10 کتاب معرفی می‌شود.
وی ادامه داد:در بخش دوم هم که نگارش خلاق نام دارد، بر اساس تکنیکی که قرار است در آن جلسه به کودکان آموزش داده شود متنی از یکی از مجلات کودک انتخاب و برای بچه‌ها خوانده می‌شود، سپس بچه‌ها به گروه‌هایی تقسیم شده و تمرینات گروهی انجام می‌شود.
زین‌العابدین هدف از برگزاری این کارگاه را علاقه‌مند کردن به کتاب و کتابخوانی و نویسندگی و کشف و هدایت استعدادها در عرصه‌های گوناگون نوشتن همچون یادداشت‌نویسی، داستان کوتاه، شعر، نثرهای آزاد یا ادبی عنوان کرد و افزود: در این کارگاه تلاش می‌کنم در انتخاب و معرفی کتاب، به قالب‌های مختلف تالیف، ترجمه، تازه‌های نشر، آثار بازنویسی، آثار کلاسیک ایرانی و خارجی و ... توجه کنم تا بچه‌ها با انواع قالب‌ها، سبک‌ها و نویسنده‌ها آشنا شوند.
 
این نویسنده ادامه داد: همچنین برای افزایش میل و انگیزه بچه‌ها آنها را به اردوهای کتابی به مکان‌های مرتبط با کتاب مانند باغ کتاب می‌بریم تا بچه‌ها علاوه بر آشنایی با این محیط‌ها با تازه‌های نشر نیز آشنا شوند. علاوه بر این گاهی از نویسندگان کودک و نوجوان هم دعوت می‌کنیم که در این کارگاه حضور یابند و ضمن معرفی آثارشان با بچه‌ها نیز آشنا شوند.
 
زین‌العابدین همچنین گفت: کارگاهی هم با عنوان «روزانه نویسی» برای گروه سنی بالای 18 سال دارم که از چهارشنبه 19 مهر ماه ساعت 17 و 30 دقیقه در خانه مهارت برگزار می‌شود. در این کارگاه افراد مبتدی و علاقه‌مند به نویسندگی یاد می‌گیرند چگونه اتفاقات روزمره زندگی‌شان را تبدیل به داستان کنند. اما در ابتدا قالب خاصی به آنها آموزش داده نمی‌شود تا کم کم با نوشتن گرایششان به قالب‌های مختلف مشخص شود و به سوی قالب مورد نظر هدایت ‌شوند.
 
کارگاه «کتابخوانی و نویسندگی خلاق» با حضور علی اکبر زین‌العابدین، نویسنده کودک و نوجوان و جمعی از کودکان، از چهارشنبه (19 مهر 1396) ساعت 16 در خانه مهارت برگزار می‌شود.

 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 252642