توجه ناشران خارجی به فعال بودن بانوان ایرانی در حوزه نشر

گرنت طرحی برای عرضه کتاب‌های ایرانی در بازار جهانی
 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۰۰
 
 
مریم جدلی از برنامه‌های انجمن فرهنگی هنری زنان ناشر در سومین سال حضور این انجمن در نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت خبر داد.
 
مریم جدلی، رئیس هیئت مدیره انجمن فرهنگی هنری زنان ناشر به خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، گفت: از فعالیت‌های انجمن فرهنگی هنری زنان ناشر، حضور در نمایشگاه‌‌‌های داخلی و خارجی است. انجمن در حال حاضر فعالیت‌های جمعی خود را در راستای موضوع کتاب‌های انتشاری با حضور مستمر در نمایشگاه‌های استانی شروع کرده است.
 
مدیر انتشارات نغمه نواندیش در رابطه با حضور این انجمن در نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت عنوان کرد: در بخش خارجی در اولین سال حضور انجمن زنان در این نمایشگاه با تعدادی از کتاب‌های اعضای خود و ویترین کردن آنها متوجه شدیم برای معرفی کردن کتاب‌ها نیاز به ترجمه جلد و چکیده‌ای از مطالب کتاب را داریم و با راهنمایی‌های لازم از طرف مسئولان موسسه نمایشگاه‌ها این کار امسال عملی شد. امسال سومین سالی است که در این نمایشگاه شرکت می‌کنیم.

وی افزود: نمایشگاه فرانکفورت همان‌طور که همه می‌دانید از اهمیت زیادی برخوردار است و این فرصت خوبی است که امکان ارائه و معرفی کتاب‌های ناشران ایرانی را فراهم می‌کند. ما امسال درصدد هستیم تا متفاوت‌تر از سال گذشته و با تلاش بیشتر و بهتر در نمایشگاه حضور پیدا کنیم. زیرا در سال اول حضورمان در این نمایشگاه با تعداد کمتری کتاب شرکت کردیم ولی امسال با فراخوانی که برای بانوان ناشر و همچنین مولفان منتشر کردیم، به غیر از معرفی بانوان و نشر آن‌ها و کتاب‌هایشان، سعی کردیم آشنایی بیشتری با ناشران سایر کشورها و در زمینه‌های مختلف و فعالیت‌های حوزه کتاب زنان پیدا کنیم.
 
رئیس هیئت مدیره انجمن فرهنگی هنری زنان ناشر بیان کرد: با استفاده از تجربیات سال اول متوجه شدیم که ناشران خارجی علاقه زیادی دارند تا نوع فعالیت زنان ایرانی و مبنای فکری و اعتقادی آن‌ها را با توجه به تبلیغات منفی که در مورد عدم فعالیت زنان ایرانی در جامعه خارج از ایران وجود دارد، بدانند که حضور ما در این رویداد بازخورد بسیار خوبی در سال اول داشت.
 
جدلی در رابطه با برنامه‌های انجمن برای نمایشگاه امسال گفت: امسال برای کتاب‌هایی که از طرف بانوان ناشر و مولفان به انجمن ارسال شد، مراحل انتخاب چکیده را داشتیم که در حال حاضر مرحله ترجمه را طی کرده و آماده چاپ است تا در دسترس عموم بازدیدکنندگان نمایشگاه قرار گیرد. زیرا سال قبل که بروشورهایی از محصولات در اختیار بازدیدکنندگان قرار می‌دادیم از طریق آدرس درج شده در آن بروشورها، ایمیل‌ها و تماس‌های بسیار زیادی داشتیم که مایل بودند ارتباط ما برقرار بماند و امسال درصدد هستیم با پیگیری همان ارتباط‌هایی که داشتیم، تلاش کنیم تا ملاقات‌هایی که از پیش با ناشران خارجی مشخص شده را در طول نمایشگاه داشته باشیم و برای آشنایی با فضای نشر بانوان سایر کشورها و مذاکراتی که در نظر گرفته‌ایم، از این فرصتی که پیش آمده است استفاده کنیم. به ویژه که امسال طرح گرنت را معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارائه دادند که ترغیب بسیار خوبی برای ناشران است که از این فرصت برای عرضه کتاب‌های خود در بازار جهانی استفاده کنند.
 
وی در رابطه با دستاوردهای انجمن و برنامه‌هایی که در طی نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفوت خواهند داشت، بیان کرد: در طی نمایشگاه و در دومین روز آن انجمن فرهنگی هنری زنان ناشر نشستی با موضوع روش‌های مناسب در چاپ کتاب‌های دو زبانه و تاثیر آن در ترویج فرهنگ کشورها ترتیب داده است و از دیگر برنامه های انجمن فرهنگی هنری زنان ناشر در نمایشگاه امسال رونمایی کتابی در حوزه روانشناسی با عنوان «برنامه ریزی عصبی کلام» چاپ انجمن است.

مدیر انتشارات نغمه نواندیش در ادامه عنوان کرد: امیدوارم بتوانیم حضور زنان ایرانی و فعالیت های ناشران ایرانی را در نمایشگاه نشان دهیم و آن ها را با سایر کشورها و نوع فعالیت زنان ناشر آشنا کنیم و از این فرصت طلایی استفاده لازم را داشته باشیم.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 252284