اثر جدید علی شجاعی وارد بازار شد؛

​چهل عاشقانه سرگردان در بازار کتاب

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۸ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۴۷
 
 
سیدعلی شجاعی، نویسنده و شاعر، از انتشار جدیدترین کتابش با عنوان «چهل عاشقانه سرگردان» خبرداد و گفت که این کتاب از سوی نشر ستاک برای نوجوانان و بزرگسالان چاپ شده است.
 
سیدعلی شجاعی در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) از انتشار تازه‌ترین اثرش خبر داد و گفت: به تازگی کتاب «چهل عاشقانه سرگردان» توسط نشر ستاک منتشر شده است. این کتاب دارای پنجاه قطعه است که در قالب سپید سروده شده و دارای مضامین عاشقانه به روز برای معشوق زمینی است.
 
این شاعر و نویسنده افزود: اشعار این کتاب بین سال‌های 1387 تا 1390 سروده شده و دلیل تعلل در چاپ آنها این بود که می‌خواستیم آنها را با شکل جدیدی از انتشار کار کنیم تا اینکه به میانه‌ای از تصویرگری و نقاشی رسیدیم و نخستین بار است که یک اثر در حوزه بزرگسال به این صورت کار می‌شود.
 
وی با بیان اینکه عموما در تصویرگری کتاب کودک، متن با تصویر همراه است، یادآور شد: در حوزه نوجوان و مخصوصا بزرگسال کمتر اتفاق می‌افتد که متن همراه با این حجم تصویرگری و نقاشی باشد و نهایتا به تصاویر خطی و محدود ختم می‌شود.
 
شجاعی درباره تصویرگری این کتاب بیان کرد: تصویرگری «چهل عاشقانه سرگردان» شامل آثار زیبایی از چهار نقاش و تصویرگر خوب ایرانی ازجمله نازنین عباسی، گلرخ محتاج‌الفضل، زهرا کیقبادی و مریم طباطبایی است و نرگس زیانی طراحی گرافیک آن را برعهده داشته است. همچنین این کتاب به صورت صوتی با صدای حسین پاکدل و آهنگسازی مسعود بقایی نیز منتشر شده است که در قالب یک سی دی به همراه کتاب عرضه می‌شود.
 
به گفته این نویسنده و شاعر، نکته مهمی که درباره «چهل عاشقانه سرگردان» وجود دارد این است که نقش قلم یا کلمه و نقش تصویر همه در کنار هم باید مورد توجه قرار گیرد، ممکن است قطعات ادبی‌ یا تصاویرش انحصاری نباشد اما وقتی به همه این‌ها در کنار هم توجه می‌شود ترکیب جالبی به نظر می‌رسد و می‌توان آن را در قالب محصولی هنری ‌دید که کلمه هم یک بخش آن است و نتیجه زحمت یک تیم 8 نفره است که بیش از سه سال کار کردند و اتدهای مختلفی زده شد تا این مجموعه به شکل کنونی تولید و منتشر شود.
 
وی درباره ویژگی نوجوانانه بودن این کتاب عاشقانه در کنار بزرگسالانه بودنش نیز توضیح داد: تلاش کردیم گونه‌ای از کلمه و تصویر را به کار ببریم که کاملا پاک باشد فارغ از تصاویر اروتیک باشد و تصاویر و اشعاری داشته باشیم که وقتی نوجوانان آن را می‌خوانند و می‌بینند هم به نیازشان پاسخ داده ‌شود و هم اینکه ذهنشان جای دیگری نرود، چون سن نوجوانی سنی است که نوجوان کنجکاوی و علاقه‌ای خاص به موضوعات عاشقانه دارد و اشعار و تصاویر این کتاب به‌گونه‌ای است که نه خیلی عرفانی و آسمانی است که برای نوجوان غیر قابل درک وفهم باشد، نه مانند برخی اشعار زمینی خط‌دار و جهت دار است.
 
شجاعی ادامه داد: همچنین برای اینکه این کار کاملا برای گروه سنی نوجوان قابل استفاده باشد بعد از بررسی،‌ نهایتا پنج قطعه را خارج کردیم تا مجموعه به‌گونه‌ای باشد که هیچ قطعه‌ای از آن خارج از محدودیت‌ها و حساسیت‌های نوجوانان نباشد و همه افراد 15 سال به بالا بتوانند آن را بخوانند و بشنوند.


 
در بخشی از کتاب «چهل عاشقانه سرگردان» می‌خوانیم:
«هیچ‌کس گناهش را
میان کوچه فریاد نمی‌زند
و اعترافاتش را هم، بر سر بازار
«دوستت دارم» را آرام می‌گویم
تو! تنها معصیت منی...»
 
انتشارات ستاک، کتاب «چهل عاشقانه سرگردان» را با شمارگان سه هزار نسخه و قیمت 280 هزار ریال منتشر کرده است. 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 250224