سام قریبیان:

«مهرجویی، کارنامه چهل‌ساله» راهی برای ورود به عرصه بازیگری است

 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۷ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۳۰
 
 
سام قریبیان، کارگردان سینما گفت: کتاب «مهرجویی، کارنامه چهل‌ساله» از نظر من بسیار مفید و قابل توجه است و می‌توانم خواندن این کتاب را به علاقه‌مندان برای ورود به حرفه‌ سینما و هنر بازیگری توصیه‌ کنم.
 
سام قریبیان، کارگردان سینما در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) در حاشیه نشست رونمایی از کتاب «انار و گل‌سرخ» که ترجمه این کتاب را برعهده داشت، گفت: در بین کتاب‌های ایرانی به کسانی که قصد ورود به حرفه‌ سینما و هنر بازیگری دارند، مطالعه کتاب «مهرجویی، کارنامه چهل‌ساله» را توصیه ‌می‌کنم.

وی درباره کتاب‌های تخصصی حوزه بازیگری گفت: از بین کتاب‌های تخصصی در حوزه بازیگری که به علاقه‌مندان برای ورود به حرفه‌ سینما و هنر بازیگری می‌توانم توصیه‌ کنم و از نظر من بسیار مفید و قابل توجه است، کتاب «مهرجویی، کارنامه چهل‌ساله» نوشته مانی حقیقی است. این کتاب، گفت‌وگو و مصاحبه مانی حقیقی با داریوش مهرجویی است که به هنر بازیگری و ویژگی‌های یک بازیگر حرفه‌ای می‌پردازد.

قریبیان ادامه داد: از بین موضوعات غیر تخصصی خاطرات انسان‌ها برای من جذابیت ویژه‌ای دارد همچنین خواندن کتاب‌هایی را که به موضوعات اقتصادی و جامعه‌شناسی می‌پردازند، به افراد توصیه می‌کنم.

این کارگردان سینما در پاسخ به این پرسش که آخرین کتابی که خوانده‌اید، چیست؟ گفت: آخرین کتابی که خوانده‌ام کتاب «بازیگری در قاب دوربین» نوشته‌ رضا‌ کیانیان است و گاهی برخی فصل‌های این کتاب را در طول روز مطالعه می‌کنم. این کتاب سری مصاحبه رضا‌ کیانیان با کارگردانان صاحب نام سینمای ایران مانند بهرام‌ بیضایی، بهرام‌دهقانی، عباس‌گنجوی و محمود کریمی است.

وی در ادامه اظهار کرد: قسمتی از کتاب «بازیگری در قاب دوربین»، مصاحبه نویسنده با برخی تدوین‌گران و کارگردانان هالیوود است که در واقع حرفه‌ بازیگری را از دید آنها بررسی و تعاریف بازیگری از نگاه این کارگردانان آورده شده است.

قریبیان از کتاب دیگری که در سال‌های اخیر خوانده است نام برد و گفت: رمان «سفر به سرزمین فرشتگان» نوشته داریوش مهرجویی از آخرین کتاب‌هایی است که در امسال خوانده‌ام و مطالعه آن را به اهالی کتاب و کتاب‌دوستان توصیه می‌کنم.

کارگردان جوان سینما درباره انتخاب کتاب برای مطالعه گفت: معمولا تازه‌های کتاب و پرفروش‌ها را انتخاب می‌کنم و از بین نویسندگان کتاب‌های استیفن‌ کینگ و المون‌ لئونار برایم جذابیت بیشتری دارند. چند سال پیش کتابی از المون‌ لئونار را تا حدودی ترجمه کرده‌ام که متاسفانه هیچ ناشری در ایران المون‌ لئونار نمی‌شناخت.

سام قریبیان متولد ۱۳۵۸بازیگر، نویسنده و کارگردان سینما، تلویزیون و فرزند فرامرز قریبیان بازیگر پیشکسوت و سرشناس سینما و تلویزیون است. وی در ایالت کالیفرنیا موفق به دریافت ليسانس کارگردانی سينما و فوق‌ليسانس مديريت و اقتصاد سينما شد و برای اولین بار در سال ۱۳۶۴ مقابل دوربین فیلم سینمایی گردباد به کارگردانی کامران قدکچیان رفت. سام‌قریبیان برنده جایزه بهترین فیلمنامه برای فیلم گناهکاران از جشنواره لوسرن سوئیس است. او همچنین به عنوان استاد مهمان در دانشگاه سینما تئاتر دانشگاه هنر به تدریس مشغول است. همچنین برای فیلم‌نامه فیلم گناهکاران، کاندید دریافت سیمرغ بلورین از سی و یکمین جشنواره فیلم فجر شد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 249643