مسجد جامعی: نشر کشور نیاز به ویترین دارد / لزوم تبدیل کتابفروشی‌ها به پاتوق فرهنگی ـ هنری

 
تاریخ انتشار : جمعه ۲۸ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۰۰
 
 
احمد مسجد‌جامعی در حاشیه روز کتابگردی (27 آبان‌ماه) به خبرنگار «ایبنا» گفت: نشر کشور امروز نیاز به ویترین، دسترسی آسان و ارزان دارد و آن چیزی است که امروز بیش از سایر جهات می‌تواند گره‌گشا باشد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) احمد مسجدجامعی، عضو شورای شهر تهران پنجشنبه 27 آبان‌ماه در حاشیه کتابگردی خود به پرسش خبرنگار «ایبنا» مبنی بر این‌‌که «به نظر شما دغدغه‌های کتابفروشان چیست؟» چنین پاسخ داد: کتابفروشان مسائل مختلفی دارند، مثلا قانون معافیت مالیات ناشران؛ با این‌که این قانون در سال 1382 به تصویب رسیده، اما هنوز نیاز به پیگیری دارد.
 
وی ادامه داد: دومین مسأله کتابفروشان این است که نشر کشور امروز نیاز به ویترین دارد، نیاز به دسترسی آسان و ارزان دارد و آن چیزی است که امروز بیش از سایر جهات می‌تواند گره‌گشا باشد. یک دوره‌ای تولید کتاب‌های چاپ نخست مهم بود، اما اکنون کتاب‌های چاپ نخست و کتاب‌هایی که برای چندمین بار چاپ شده‌اند، بسیار زیاد بوده، ولی دسترسی به آن‌ها دشوار است. بنابراین بخشی از حمایت‌هایی که باید از حوزه نشر صورت بگیرد، حمایت از ایجاد مراکز عرضه کتاب است. بنده نیز که پیشنهاد داده‌ام امروز سراغ کتابفروشی‌ها برویم به دلیل این است که کتابفروشی بسیار مهم هستند. تبدیل کتابفروشی‌ها به پاتوق فرهنگی ـ هنری خیلی می‌تواند به ظرفیت کتابفروشی‌‌ها کمک کند.
 
عضو شورای شهر تهران در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگار «ایبنا» مبنی بر این‌که «در شورای شهر چه برنامه‌هایی به منظور تحقق یافتن این مهم (افزایش ویترین کتاب) در دستور کار قرار دارد؟» گفت: درست است که من عضو شورای شهر هستم، اما این به آن معنا نیست که کاری که ما داریم می‌کنیم از موضع شورای شهر دیده شود؛ اینها کارهای بین‌رشته‌ای هستند، یعنی یک بخشی از آن به مدیریت فرهنگ و هنر کشور برمی‌گردد و بخشی دیگر به حمایت‌های بانکی مربوط می‌شود که آن هم باز از طریق مدیریت فرهنگی ـ هنری کشور قابل تحقق است. یعن در سال‌هایی که ما این‌گونه فعالیت‌ها را تجربه می‌کردیم، نه عضو شورای شهر بودیم و نه شورای شهر برای این قضایا برنامه‌ای داشت.
 
مسجدجامعی درباره آخرین کتابی که مطالعه کرده یا در حال مطالعه آن است، اظهار کرد: کتاب «خانم بهور» اثری است که شرح شاهنامه را دربردارد. تصور می‌کنم ایشان نخستین کسی باشد که تک تک ابیات را شرح کرده‌اند.

وی در پاسخ به این‌که «آیا در کتابگردی امسال کتابی خریداری کرده‌اید؟» گفت: بله، کتاب زیاد خریده‌ام. به طور مثال کتابی خریدم که شاهنامه را به نثر شرح کرده است. همچنین کتاب در حوزه اقتصاد خریداری کرده‌ام.
 
مجید غلامی‌جلیسه، مدیرعامل مؤسسه خانه کتاب و دبیر بیست و چهارمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران، نیکنام حسین‌پور، معاون توسعه و نیروی انسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، برزین ضرغامی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران، محمود آموزگار، رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران، سیدفرید قاسمی، پیشکسوت حوزه کتاب و مطبوعات، جواد محقق، نویسنده، شاعر و روزنامه‌نگار، یحیی دهقانی، عضو هیأت‌مدیره اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران، حمید صابر فرزام، رئیس سازمان فعالیت‌های قرآنی دانشگاهیان، اسدالله امرائی، نویسنده و مترجم و جمعی از اصحاب فرهنگ و ادب در این کتابگردی، احمد مسجد‌جامعی را همراهی می‌کردند.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 242649