۱
 
کتاب «حل‌‌‌ مسائل احتمالات و آمار مهندسی مونتگومری» منتشر می‌شود

آتشگر: صنعتگران به کتاب‌‌هایی برای طرح مساله نیاز دارند/ راه توسعه‌یافتگی با مباحث آماری

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۴۱
 
 
کریم آتشگر، عضو هیات علمی دانشگاه مالک‌ اشتر ضمن اعلام خبر انتشار کتاب «حل‌‌‌ مسائل احتمالات و آمار مهندسی مونتگومری» گفت: راه توسعه‌یافتگی صنعت در گرو توجه به مباحث آماری است.
 
دکتر کریم آتشگر، عضو هیات علمی دانشگاه مالک‌ اشتر در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا) درباره انتشار «حل‌‌‌ مسائل احتمالات و آمار مهندسی مونتگومری» اظهار کرد: این کتاب در زمینه رگرسیون تالیف شده و کاربرد آن برای دو گروه دانشجویان و صنعتگران ویژگی منحصر به  فرد به آن داده و براساس منبع جهانی نویسنده شهیر حوزه آمار و احتمالات، حل مسائل را کاربردی کرده است. رگرسیون‌های خطی ساده در فصل نخست و در فصل دوم رگرسیون‌های خطی چندگانه تشریح شده است.   
      
وی افزود: حل مسائل به دو روش دستی و نرم‌افزار «مینی‌تب» در این کتاب تشریح شده است. بنابراین دانشجویان سه مقطع کارشناسی،‌ کارشناسی‌ارشد و دکترا علاوه بر فراگیری حل مساله، توانایی نحوه تفسیر گزارش نتایج محاسبه نرم‌افزار را  کسب می‌کنند.   
 
آتشگر با اشاره به کاربرد کتاب برای جامعه صنعت گفت: صنعت ما دارای دو نقطه ضعف در بخش کیفیت و قیمت‌ است؛ به‌عبارت دیگر کالا‌ها در کشور ما با کیفیت اندک و قیمت بالا تولید می‌شود. توجه به قابلیت‌های مباحث آماری در افزایش کیفیت انواع محصولات موثر است. در مباحث کنترل کیفیت آماری روشی با عنوان «پروفایل‌ها» وجود دارد که به‌صورت آماری مراحل مختلف فرآیند کار را نمایش می‌دهد. مونیتور کردن فرآیند‌‌ها با روش آماری به معنای پروفایل کردن است.     
 
این عضو هیات علمی دانشگاه مالک‌ اشتر ادامه داد: کتاب «حل‌‌‌ مسائل احتمالات و آمار مهندسی مونتگومری» به صنعتگران و در مجموع به مخاطبان طرح مساله یا به‌عبارت دیگر نحوه ورود از تئوری به عمل را آموزش می‌دهد؛ با توجه به این نکته در دایره مخاطبان این کتاب حتی متولیان بهداشت و سلامت نیز جای می‌گیرند. بنابراین استفاده از این روش موجب اثر‌بخشی مدیریت می‌شود و فرایند‌های کارشناسی به‌‌طور مستقیم بر کیفیت و کاهش قیمت‌ها قابل مشاهده خواهد شد.
 
آتشگر با تاکید بر استفاده از قابلیت‌های آمار در مباحث حوزه صنعت اظهار کرد: به استفاده از مباحث آمار در بخش صنعت نیاز داریم چراکه راه توسعه‌یافتگی صنعت در گرو توجه به این مقوله است. علاوه براین بخش عمده مساله در بخش صنعت، شناسایی مشکلات صنعت است.
 
مترجم کتاب آمار و احتمال كاربردی مهندسی در پاسخ به پرسشی درباره راه‌های جذب مخاطب صنعتگر با توجه به حجم مطالب کتاب «حل‌‌‌ مسائل احتمالات و آمار مهندسی مونتگومری» افزود: به مخاطب صنعتگر این کتاب توصیه می‌کنم که به حجم مطالب این کتاب توجه نکنند چراکه بیشتر مطالب آن به حل مساله مربوط می‌شود؛ بنابراین به این دسته از مخاطبان پیشنهاد می‌کنم که مسائل را مطالعه کنند تا طرح مساله را فرا بگیرند مهارتی که موجب ایجاد انگیزه برای حل مسائل مختلف می‌شود.  
 
این عضو هیات علمی دانشگاه ادامه داد: با تعریف مسائل کوچک و هدفدار از سوی صنعتگر به تدریج و گام‌به‌گام مسائل صنعت کشور حل خواهد شد. جذابیت مسائل کتاب مخاطب صنعتگر پرمشغله را به جستجوی راه‌حل رهنمون خواهد کرد. البته کاهش حجم کتاب با تقسیم محتوای آن برای مخاطبان متفاوت با توجه به ظرفیت‌های نشر دیجیتال و در نتیجه جذب بیشتر صنعتگران قابل بررسی شده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 239751
 


 
Romania
۱۳۹۷-۰۱-۰۶ ۰۳:۳۲:۰۲
خدا ازش نگذره (224838)