پیشنهاد چهره‌های فرهنگی هنری برای مطالعه آخر هفته

اسماعیلی: لذت خوانش موقعیت‌های ویژه در داستان کوتاه را در «رولت روسی» تجربه کنید

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲ تير ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۴۹
 
 
پیمان اسماعیلی، نویسنده، مجموعه داستان «رولت روسی» نوشته کامران محمدی را برای مطالعه پیشنهاد داد و گفت: این اثر در خلق موقعیت‌های ویژه و تأثیرگذار که مناسب ساخت داستان کوتاه خوب است، بسیار موفق عمل کرده، به طوری که از این نظر چند داستان از این مجموعه بسیار شایان توجه هستند.
 
پیمان اسماعیلی در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) درباره کتاب پیشنهادی خود برای مطالعه عنوان کرد: کتاب «رولت روسی» نوشته کامران محمدی را که از سوی انتشارات چشمه منتشر شده برای مطالعه پیشنهاد می‌کنم چرا که نویسنده در این اثر سعی کرده با جدا شدن از قالب و کلیات داستان‌نویسی اثری متفاوت خلق کند.

وی درباره ویژگی این اثر گفت: نویسنده «رولت روسی» در خلق موقعیت‌های ویژه و تأثیرگذار که مناسب ساخت داستان کوتاه خوب است، بسیار موفق عمل کرده؛ به طوری که از این نظر چند داستان از این مجموعه بسیار شایان توجه هستند.

اسماعیلی همچنین درباره این کتاب توضیح داد: محمدی در این داستان‌ها قهرمانش را در لحظه‌ای قرار می‌دهد که «گم شدن» باعث می‌شود او احساس ناامنی کند و دنبال پرسش‌هایی برود که ناگهان محاصره‌اش کرده‌اند. تمام نه داستان این کتاب، توجه ویژه‌ای به قصه گویی و روایت دارند و مخاطب‌شان را تا انتها رها نمی‌کنند، شاید رازی در میان باشد که افشا شدنش سرنوشت شخصیت‌ها را عوض کند.

این نویسنده، شاخص‌ترین داستان این مجموعه را داستانی با عنوان «صد سال تنهایی» عنوان کرد و ادامه داد: این داستان شامل گفت‌وگویی بسیار خلاقانه‌ بین متن‌های ادبی و زندگی قهرمان داستان است. روایتی از عشقی از یادرفته که گذر زمان غبار فراموشی بر آن نشانده. این داستان به روایت سوم شخص نوشته شده و شروعش به سال‌ها پیش برمی‌گردد، به سال 1353؛ به لحظه‌ای که هوشنگِ قصه، دل به دختری کتابفروش می‌بازد و حالا بعد از چهل سال از آشنایی‌شان، به طور اتفاقی یاد لحظه اول آشنایی‌اش با دختری می‌افتد که عمری با او زندگی کرده؛ این دختر، حالا پیرزنی است که چیزی از لحظه اول آشنایی‌شان به یاد ندارد.

نویسنده رمان «نگهبان» درباره مشغولیات این روزهای خود نیز گفت: این روزها دنبال سبک جدیدی در تجربیات نوشتاری خود هستم که حاصل آن را تا 3 ماه آینده در قالب یک مجموعه داستان در اختیار ناشر قرار می‌دهم.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 237797