نوروز و هدیه نوروزی با «طرح عیدانه کتاب»/22

صالحی امیری: طرح «عیدانه کتاب» حرکت مقدسی است/ پیشنهاد مطالعه کتاب‌های حوزه مطالعات فرهنگی برای نوروز

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۰۰
 
 
سید رضا صالحی امیری، رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران معتقد است: هر حرکتی که بتواند میزان مصرف کتاب و کتابخوانی را در جامعه افزایش بدهد، حرکت مقدسی است و باید قدر آن دانسته شود. حرکت «عیدانه کتاب» هم گامی موثر در همین راستاست.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) سنت «عیدی دادن» یکی از رسوم ایرانی است که در آن بزرگتر‌ها با دادن تحفه‌ای به عنوان عیدی به کوچکتر‌ها، سعی می‌کنند آن روز را گرامی بدارند. کوچکتر‌ها هم در روز عید برای دست‌بوسی نزد بزرگتر‌ها می‌روند. سال‌هاست که هدیه نقدی جایگزین تحفه‌های سنتی شده‌اند. اگر  «عیدی دادن» را زمینه‌ای برای نشر فرهنگ بدانیم، می‌توانیم «کتاب» را نیز به عنوان جایگزین هدیه‌های نقدی در نظر بگیریم.

معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با هدف رونق بخشيدن به بازار كتاب و ترويج كتابخوانی، هم‌زمان با آغاز سال نو تسهيلاتی را در قالب يارانه خرید كتاب از طريق كتابفروشی‌های سراسر كشور، به صورت مستقیم به خریداران کتاب پرداخت می‌کند.
 
در این طرح كتابفروشي‌هایی كه شرايط لازم را دارا باشند، پس از ثبت نام در سایت موسسه خانه کتاب و تاييد، مي‌توانند كتاب‌های خود را که با شرايط تعيين شده در اين طرح مطابقت داشته باشند با 20 درصد تخفيف به خريداران بفروشند. موسسه خانه كتاب به نمايندگی از طرف معاونت امور فرهنگی مبلغ تخفيف را به كتابفروشان پرداخت خواهد كرد.

سید رضا صالحی امیری، رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران از خبرگزاری کتاب و خانه کتاب برای اجرا و اطلاع‌رسانی طرح «عیدانه کتاب» سپاسگزاری کرد و گفت: ما در سبد مصرف خانوار، هفت قلم کالا شامل خوراک، پوشاک، حمل و نقل، آموزش، بهداشت، مسکن و مصرف فرهنگی را تعریف کرده‌ایم. متاسفانه نسبت مصرف فرهنگی با سایر اقلام تناسب منطقی و عاقلانه ندارد.

وی تاکید کرد: ما نیازمند یک فرهنگ‌سازی در سطح ملی برای افزایش و ارتقای مصرف فرهنگی در جامعه هستیم و مهم‌ترین کالا برای مصرف فرهنگی کتاب است. هر حرکتی که بتواند میزان مصرف کتاب و کتابخوانی را در جامعه افزایش بدهد، حرکت مقدسی است که باید قدر آن دانسته شود.

صالحی امیری ادامه داد: کاری که مجموعه خانه کتاب و سایر نهاد‌های فرهنگی در حوزه کتاب از جمله انتخاب پایتخت کتاب، عیدانه کتاب، اهدای کتاب و حرکت‌های کتابخوانی که از سوی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور راه‌اندازی می‌شود، باید ما را به افزایش سطح مصرف فرهنگی برساند. حرکت عیدانه کتاب هم گامی موثر در همین راستاست.

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با بیان این‌که حوزه مطالعاتی وی فرهنگی است، گفت: کتاب‌های حوزه مطالعاتی فرهنگی را برای مطالعه و هدیه نوروزی پیشنهاد و از این آثار استقبال می‌کنم.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 234229