نوروز و هدیه نوروزی با «طرح عیدانه کتاب»/4

میران‌زاده: «عیدانه کتاب» می‌تواند به رونق دوباره بازار کتاب کمک کند/ تخفیف، فروش کتاب را تا چهار برابر افزایش می‌دهد

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۱۸
 
 
کاظم میران‌زاده، مدیر کتابفروشی امیرکبیر با بیان این که حمایت نهادهای دولتی از کتابفروشان موجب رونق دوباره بازار نشر خواهد شد، گفت: تجربه 15 ساله من در کتابفروشی، این موضوع را ثابت کرده که ارائه تخفیف برای کتاب‌ها به جذب بیشتر مخاطب به کتابفروشی منجر خواهد شد.
 
خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)- در روزهایی که آرام آرام برای سال جدید آماده می‌شویم خوب است کتاب را نیز از خاطر نبریم و سر سفره هفت‌سین جایی برای آن بگذاریم و هنگام عیدی دادن به آن‌هایی که دوست‌شان داریم یا به دیدارشان می‌رویم کتاب هدیه کنیم؛ هدیه‌ای که در بهار طبیعت به طراوت اندیشه ما نیز کمک می‌کند. برای آنکه کتاب در نوروز امسال در غربت نماند، طرح عیدانه کتاب را به هموطنان ایرانی پیشنهاد می‌کنیم.

در این طرح که معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تدارک دیده است به منظور رونق بخشيدن به بازار كتاب و ترويج كتابخوانی، همزمان با آغاز سال نو، تسهيلاتی را در قالب يارانه خرید كتاب از طريق كتابفروشی‌های سراسر كشور، مستقیما به خریداران کتاب پرداخت می‌کند.

در اين طرح، كتابفروشی‌هایی كه ویژگی‌های لازم را  دارا باشند، پس از ثبت‌نام در سایت موسسه خانه کتاب می‌توانند كتاب‌های خود را که با شرايط تعيين شده در اين طرح مطابقت داشته باشند، با 20 درصد تخفيف به خريداران بفروشند. موسسه خانه كتاب به نمايندگی از طرف معاونت امور فرهنگی مبلغ تخفيف را به كتابفروشان پرداخت خواهد كرد. درباره طرح عیدانه کتاب و در تکاپو بخشیدن به سنت کتابخوانی در بهار سراغ کاظم میران‌زاده، مدیر کتابفروشی امیرکبیر رفتیم.

میران‌زاده دراین‌باره گفت: این طرح، بدون شک در روزهای پایانی سال، از سوی مخاطبان کتاب با استقبال رو‌به‌رو خواهد شد. این موضوع می‌تواند زمینه را برای ترویج فرهنگ عیدی دادن کتاب فراهم کند، چرا که ارائه تخفیف بر قیمت کتاب، یکی از عوامل مهم در جذب مخاطب به کتابفروشی‌ها است.

وی با اشاره به سابقه 15 سال فعالیت خود در کتابفروشی انتشارات امیرکبیر، گفت: تجربه این موضوع را به ما ثابت کرد که هرگاه به مناسبت‌های مختلفی مانند دهه فجر و هفته کتاب، کتاب‌ها را با تخفیف ویژه ارائه کردیم، فروش ما تا چهار برابر افزایش یافته‌است.

مدیر کتابفروشی امیرکبیر ادامه داد: شاید برخی کتابفروشان تصور کنند که ارائه کتاب با تخفیف 10 یا 15 درصد در شرایط راکد بازار کتاب به ضرر آنها تمام خواهد شد، اما تجربه ما متفاوت است. وقتی کتاب‌هایمان را با تخفیف ارائه می‌کنیم، به قدری با افزایش مخاطب رو‌به‌رو می‌شویم که همکارانمان به ما معترض می‌شوند، زیرا واقعاً فروش آنها تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

وی با اشاره به حمایت معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از کتابفروشان در طرح «عیدانه کتاب» افزود: حالا که کتابفروشان موردحمایت دستگاه‌های دولتی قرار گرفته‌اند، برایم جای تردیدی باقی نمی‌ماند که درآمد ما افزایش خواهد یافت.

میران‌زاده، این طرح را در رونق چرخه نشر و بازار کتاب مؤثر دانست و گفت: معمولاً در روزهای پایانی سال، افرادی برای مطالعه نوروز و یا خرید عیدی، به کتابفروشان مراجعه می‌کنند. مشارکت گسترده کتابفروشان و آگاهی عمومی از اجرای طرح «عیدانه کتاب»، چرخه بازار نشر را که مدتی است به‌کندی می‌چرخد، تکانی دوباره خواهد داد.
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 233904