نوروز و هدیه نوروزی با «طرح عیدانه کتاب»/6

حکیمی: کتابی به کودکان عیدی دهیم که آنها را به مهربانی تشویق کند/ مجموعه «زندگی پیامبر اسلام (ص)» کتابی مناسب برای هدیه دادن

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۰۸
 
 
محمود حکیمی، از نویسندگان پیشکسوت معتقد است باید کتاب‌هایی را به عنوان عیدی به کودکان و نوجوانان هدیه داد که آنها را به مهربانی و محبت تشویق کند.
 
محمود حکیمی
خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)- معاونت فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي به منظور رونق بخشيدن به بازار كتاب و ترويج كتابخوانی، همزمان با آغاز سال نو تسهيلاتی را در قالب يارانه خرید كتاب از طريق كتابفروشی‌های سراسر كشور، مستقیماً به خریداران کتاب پرداخت می‌کند.

در اين طرح، كتابفروشی‌هایی كه شرايط لازم را  دارا باشند، پس از ثبت نام در سایت موسسه خانه کتاب می‌توانند كتاب‌های خود را که با شرايط تعيين شده در اين طرح مطابقت داشته باشند با 20 درصد تخفيف به خريداران بفروشند. موسسه خانه كتاب به نمايندگي از طرف معاونت امور فرهنگي مبلغ تخفيف را به كتابفروشان پرداخت خواهد كرد. به این بهانه با محمود حکیمی، نویسنده و پژوهشگر، گفت‌وگو کرده‌ایم و دیدگاه‌هایش را در این این طرح و کتاب پیشنهادی‌اش برای نوروز جویا شده‌ایم.

 حکیمی، درباره طرح عیدانه کتاب اظهار کرد: این طرح قبلاً از سوی مراکز دیگر هم اجرا شده است و حرکتی بسیار ارزشمند است. این که موسسه خانه کتاب می‌خواهد این برنامه را اجرا کند امری بسیار پسندیده است و تردید ندارم که اگر ما به کودکان و نوجوانان کتاب‌هایی را به عنوان عیدی هدیه دهیم بسیار مفید خواهد بود، زیرا گذشته از آنکه موجب خوشحالی کودکان می‌شود آنها را به مطالعه علاقه‌مند می‌کند.
 
این نویسنده پیشکسوت ادامه داد: عیدی دادن کتاب باید در کنار کادو یا پول باشد، چون فقط برخی کودکان هدیه به صورت کتاب را دوست دارند و برخی دیگر علاقه زیادی به مطالعه ندارند. در این شرایط، اگر در کنار کادو و پول کتاب را نیز به عنوان هدیه قرار دهیم کودکان دسته دوم هم به مطالعه علاقه‌مند می‌شوند و به تدریج به این مساله عادت می‌کنند.
 
حکیمی در ادامه توضیح داد: البته باید توجه داشت که کتابی را که ما به عنوان هدیه و عیدی برای بچه‌ها در نظر می‌گیریم، بسیار مهم است. اگر درک متن کتاب برای کودک دشوار باشد، او بعد از مطالعه چند صفحه، آن را کنار می‌گذارد.
 
وی اضافه کرد: شخصی که کتابی را به عنوان عیدی در اختیار کودک قرار می‌دهد باید شناخت درستی از آثار ویژه کودکان و نوجوانان داشته باشد. 
 
این نویسنده در ادامه به ویژگی کتاب‌های مناسب برای عیدی دادن به کودکان اشاره کرد و گفت: در شرایط فعلی، معتقدم باید کتاب‌هایی را در اختیار کودکان و نوجوانان قرار دهیم که آنها را به مهربانی و محبت تشویق و با این حقیقت آشنا کند که مهربانی و محبت، نشانه یک انسان دیندار است. این موجب می‌شود که کودک، در بزرگسالی، نفرت، خشونت، نفع‌پرستی و سودجویی را از خود دور کند.
 
وی در پایان مجموعه هشت جلدی «زندگی پیامبر اسلام (ص)» نوشته نقی سلیمانی از انتشارات به‌نشر را کتابی مناسب برای عیدی دادن به کودکان و نوجوانان معرفی کرد.

محمود حکیمی در سال ۱۳۲۳ در تهران متولد شد. ازجمله آثار وی می‌توان به «رودخانه خروشان عشق: نگاهی به زندگانی دکتر سیدحسین فاطمی»، «زندگی نامه، اندیشه‌ها و مبارزات دکتر محمد مصدق»، «زندگی نامه، اندیشه‌ها و مبارزات علی‌اکبر دهخدا»، «در مدرسه ناصرخسرو قبادیانی»، «گلستان سعدی همراه با برگردان انگلیسی» ، «مصلح بن عبدالله سعدی»، «با پیشگامان آزادی»، «مبانی ادبیات دینی کودکان و نوجوانان»، «طاغوت در جریره‌ای دورافتاده»، «داستان‌ها و فرازهایی از زندگانی امام حسین(ع)»، «نقابداران جوان»، «همراه با سیاحان و جهانگردان و مسافران تاریخ» و «هزار و یک حکایت تاریخی» اشاره کرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانیر به نشانی زیر مراجعه کنید:
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 233836