نوروز و هدیه نوروزی با «طرح عیدانه کتاب»/3

فیروزمند: «طرح عیدانه کتاب» در گسترش فرهنگ کتابخوانی موثر است/ برای ایرانیان دور از وطن گلستان سعدی هدیه بدهیم

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۰۰
 
 
کاظم فیروزمند، مترجم درباره نقش طرح عیدانه کتاب در گسترش فرهنگ کتابخوانی گفت: «طبعا مطرح کردن کتاب به شیوه‌های گوناگون می‌تواند موثر باشد. با طرح عیدانه کتاب که ایده بسیار خوبی است می‌توانیم هدیه دادن کتاب را در عیدی‌هایمان بگنجانیم.» وی که برای دخترش گلستان سعدی سوغاتی می‌برد معتقد است شعر نغز حضرت سعدی برای ایرانیان دور از وطن دلچسب و دلنشین است.
 
خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)- در روزهایی که آرام آرام برای سال جدید آماده می‌شویم خوب است کتاب را نیز از خاطر نبریم و سر سفره هفت‌سین جایی برای آن بگذاریم و هنگام عیدی دادن به آن‌هایی که دوست‌شان داریم یا به دیدارشان می‌رویم کتاب هدیه کنیم؛ هدیه‌ای که در بهار طبیعت به طراوت اندیشه ما نیز کمک می‌کند. برای آنکه کتاب در نوروز امسال در غربت نماند، طرح عیدانه کتاب را به هموطنان ایرانی پیشنهاد می‌کنیم.

در این طرح که معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تدارک دیده است به منظور رونق بخشيدن به بازار كتاب و ترويج كتابخوانی، همزمان با آغاز سال نو، تسهيلاتی را در قالب يارانه خرید كتاب از طريق كتابفروشی‌های سراسر كشور، مستقیما به خریداران کتاب پرداخت می‌کند.

در اين طرح، كتابفروشی‌هایی كه ویژگی‌های لازم را  دارا باشند، پس از ثبت‌نام در سایت موسسه خانه کتاب می‌توانند كتاب‌های خود را که با شرايط تعيين شده در اين طرح مطابقت داشته باشند با 20 درصد تخفيف به خريداران بفروشند. موسسه خانه كتاب به نمايندگی از طرف معاونت امور فرهنگی مبلغ تخفيف را به كتابفروشان پرداخت خواهد كرد. درباره طرح عیدانه کتاب و در تکاپو بخشیدن به سنت کتابخوانی در بهار سراغ کاظم فیروزمند، مترجم رفتیم.

کاظم فیروزمند که سال گذشته کتاب «بریتانیا و انقلاب مشروطه ایران» در بخش ترجمه با برگردان وی شایسته‌تقدیر سی و دومین دوره کتاب سال جمهوری اسلامی شد، درباره نقش طرح عیدانه کتاب در گسترش کتابخوانی به خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) گفت: طبعا مطرح کردن کتاب در شیوه‌های گوناگون می‌تواند موثر باشد و جلب‌نظر کند، این ایده خوبی است که کتاب را در عیدی‌هایمان بگنجانیم. اگرچه بنده معتقدم کتاب خواندن مردم ما مشکلات ریشه‌ای دارد که نیازمند تلاش‌های گسترده‌تری است.
 
وی افزود: در جامعه‌ای که کتاب چندان مورد مراجعه نسل جوان نیست باید از هر ترفندی برای مطرح شدن آن استفاده کرد. جای دادن کتاب در ایام نوروز می‌تواند گام مثبتی باشد که مردم در زمانی که فراغت بیشتری دارند چند صفحه نیز کتاب بخوانند. البته اگر سایر سرگرمی‌ها مجالی برای مطالعه باقی بگذارد.
 
این مترجم درباره هدیه دادن کتاب بیان کرد: بنده تعطیلات نوروز نزد دخترم می‌روم، در حالی که مادرش مایحتاج خوراکی برای وی سوغات می‌برد، بنده یک جلد گلستان سعدی به وی هدیه می‌دهم تا علقه‌های فرهنگی‌اش با ایران قطع نشود.

فیروزمند درباره دلیل انتخاب کتاب گلستان سعدی عنوان کرد: معتقدم شعر به دلیل بعد احساسی که دارد می‌تواند برای افرادی که در خارج از کشور به سر می‌برند در پررنگ کردن وابستگی‌های فرهنگی موثرتر واقع شود. ضمن این‌که خواندن شعر نغز حضرت سعدی برای ایرانیان دور از وطن دلچسب و دلنشین است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 233823