نوروز و هدیه نوروزی با «طرح عیدانه کتاب»/32

بهرام‌پور: «معراج‌السعاده» احمد نراقی را برای مطالعه پیشنهاد می‌دهم/ کتابی برای یادگیری تزکیه روح

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۴ فروردين ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۰۰
 
 
ابوالفضل بهرام‌پور، مترجم و مفسر پیشکسوت قرآن کریم، درباره آثار مورد مطالعه خود در سال 1394 گفت: در سال 1394 کتاب سه جلدی «معراج السعاده» اثر ملا احمد نراقی را مطالعه کردم. خوانندگان با مطالعه این کتاب می توانند با امراض روح آشنا شود و راه تزکیه روح را بیاموزند.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به منظور رونق بخشيدن به بازار كتاب و ترويج كتابخوانی، همزمان با آغاز سال نو تسهيلاتی را در قالب يارانه خرید كتاب از طريق كتابفروشی‌های سراسر كشور، مستقیما به خریداران کتاب پرداخت می‌کند.
 
در اين طرح، كتابفروشي‌هایی كه شرايط لازم را دارا باشند، پس از ثبت نام در سایت موسسه خانه کتاب می‌توانند كتاب‌های خود را که با شرايط تعيين شده در اين طرح مطابقت داشته باشند با 20 درصد تخفيف به خريداران بفروشند. موسسه خانه كتاب به نمايندگی از طرف معاونت امور فرهنگی مبلغ تخفيف را به كتابفروشان پرداخت خواهد كرد. به این دلیل با استاد ابوالفضل بهرام‌پور، نویسنده و مفسر پیشکسوت قرآن کریم گفت‌وگو کرده‌ایم و دیدگاه‌هایش را درباره کتاب پیشنهادی‌اش برای نوروز جویا شده‌ایم.

استاد ابوالفضل بهرام‌پور، نویسنده و مفسر پیشکسوت قرآن کریم در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایبنا درباره اثر مورد مطالعه خود در سال 1394 اظهار کرد: کار تخصصی من در حوزه «تفسیر» است و بیشتر کتاب‌هایی در این‌باره می‌خوانم. در سال گذشته دو اثر از ملا مهدی نراقی و فرزند وی ملا احمد نراقی مطالعه کردم. «معراج السعاده» کتابی در اخلاق اسلامی از «ملا احمد فاضل نراقی» است. این کتاب خلاصه و ترجمه فارسی کتاب عربی «جامع السعادات» از «ملا مهدی نراقی» پدر نویسنده که از سوی انتشارات هجرت منتشر شده است.
 
این محقق و نویسنده اظهار کرد: چنان‌که محمدحسن قزوینی نیز «جامع السعادات» را به عربی خلاصه کرده و نام آن را «کشف الغطاء عن وجوه مراسم الاهتداء» نام نهاده است. وی «معراج السعاده» را برای فهم مردم عادی ساده‌نویسی کرده و مطالب زیادی را نیز بر آن افزوده است. بیشتر آثار دیگر «ملا احمد نراقی» هم در ادامه کار پدر نوشته شده است.
 
این موسس دفتر ترجمه و تفسیر دارالقرآن درباره «معراج السعاده» گفت: همان‌طور که گفتم این کتاب خلاصه کتاب سه جلدی «جامع السعاده» نثر ملا مهدی نراقی است. «ملا احمد نراقی» در این کتاب سه مبحث شناخت قوای روح، شناخت امراض روح، تزکیه روح را بررسی کرده است.
 
کارشناس مذهبی برنامه «آفتاب شرقی» صدا و سیما ادامه داد: «ملا احمد نراقی»، از علماى دين، و اكابر مجتهدين شيعه است، كه در علم فقه، اصول، حديث، رجال، نجوم، رياضى، معقول و منقول، ادبيات و شعر تبحر داشته و علاوه بر علوم متداول عقلى و نقلى در بسيارى از علوم ديگر مهارتى بسزا داشته است. ملا احمد نراقى فردى زاهد، متقى، و در اوصاف حميده و اخلاق فاضله زبانزد خاص و عام بوده و در فخر و فضل او همين بس كه استاد خاتم‌الفقها مرحوم «شيخ مرتضى انصارى » (ره) بوده است.
 
وی درباره اقدامات مطالعاتی خود در سال جدید گفت: افراد اهل فضل به راحتی و با توجه به علائق خود می‌توانند درک و دریافت‌هایی از آن چه درباره علائق آنها نوشته شده دریافت کنند. از آنجایی که کار من نیز کار در حوزه قرآن و تفسیر است، شاخه گلی از سوره‌های قرآن را مطالعه و آن را تفسیر می‌کنم.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 233766