نوروز و هدیه نوروزی با «طرح عیدانه کتاب»/31

الهی‌قمشه‌ای: «ماجراهای جاودان فلسفه» را سال گذشته مطالعه کردم/ تاکید بر فضیلت اخلاقی در اثر توماس

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳ فروردين ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۰۰
 
 
مهدیه الهی‌قمشه‌ای، نویسنده و پژوهشگر حوزه عرفان در بیان کتاب‌های مورد مطالعه خود در سال 1394 گفت: «ماجراهای جاودان در فلسفه» را در سال‌ جاری مطالعه کردم که تاثیر بسزایی در شناخت فضیلت‌های انسانی دارد. در سال جدید نیز قصد دارم «منظومه حاج ملاهادی سبزواری» را بخوانم.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به منظور رونق بخشيدن به بازار كتاب و ترويج كتابخوانی، همزمان با آغاز سال نو تسهيلاتی را در قالب يارانه خرید كتاب از طريق كتابفروشی‌های سراسر كشور، مستقیما به خریداران کتاب پرداخت می‌کند.
 
در اين طرح، كتابفروشي‌هایی كه شرايط لازم را دارا باشند، پس از ثبت نام در سایت موسسه خانه کتاب می‌توانند كتاب‌های خود را که با شرايط تعيين شده در اين طرح مطابقت داشته باشند با 20 درصد تخفيف به خريداران بفروشند. موسسه خانه كتاب به نمايندگی از طرف معاونت امور فرهنگی مبلغ تخفيف را به كتابفروشان پرداخت خواهد كرد. به این دلیل با
مهدیه‌ الهی‌قمشه‌ای، نویسنده و از پژوهشگران پیشکسوت حوزه عرفان و قرآن‌پژوهی گفت‌وگو کرده‌ایم و دیدگاه‌هایش را درباره کتاب پیشنهادی‌اش برای نوروز جویا شده‌ایم

مهدیه‌ الهی‌قمشه‌ای، نویسنده و از پژوهشگران پیشکسوت حوزه عرفان و قرآن‌پژوهی در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایبنا، درباره آثار مورد مطالعه خود در سال 1394 اظهار کرد: کتاب‌های بسیاری را در سال 1394 مطالعه کردم، اما کتاب «ماجراهای جاودان فلسفه» نوشته هنری توماس و دانالی توماس با ترجمه احمد شهسا منتشر شده از سوی انتشارات ققنوس بسیار برایم جالب و دلپذیر بود.
 
صاحب کتاب «تفسیر ادبیات عرفانی در مثنوی» اظهار کرد:‌ ماجراهای‌ فلسفی‌ که‌ این‌ کتاب‌ شرح‌ آن‌ها را به‌ عهده‌ گرفته‌ است‌ از همه سرگذشت‌های‌ دل‌انگیز جذاب‌تر و خواندنی‌ترند، زیرا هیچ‌ سیر و سیاحتی‌ پرشورتر از صعود به‌ قله حکمت‌ و دانش‌ نیست‌. این‌ کتاب‌ برای کسانی که‌ ذهنی‌ روشن‌ دارند مناسب است زیرا آنها را به‌ تماشای‌ بزرگترین و جذاب‌ترین‌ درام‌ روحی‌ جهان‌ می‌خواند و زندگی‌ دراماتیک‌ و شورانگیز بزرگترین اندیشمندان‌ را از مقابل‌ نظرشان‌ می‌گذراند.

الهی‌قمشه‌ای با اشاره به این‌که «ماجراهای جاودان فلسفه» به انسان فضیلت اخلاقی می‌آموزد، افزود: انسان تنها موجودی است که همیشه دچار اضطراب درباره زندگی پس از مرگ است، اما مطالعه این کتاب به او می‌آموزد که انسان به عنوان خلیفه خداوند بر زمین باید بیاموزد که این دنیا بی‌اعتبار است. این کتاب به خوبی می‌تواند این تاثیر را بر مخاطبان خود بگذارد و آنها را بیشتر از همیشه با فضیلت آشنا کند.
 
وی در پاسخ به پرسشی درباره تصمیم خود برای مطالعه کتاب در سال جدید اظهار کرد: درسگفتارهای بسیاری در سال جدید دارم که باید در آنها به «نهج‌البلاغه» که دارای دستورات اخلاقی است، مراجعه کنم. همچنین «هفت پیکر» نظامی را نیز باید مطالعه کنم.
 
الهی‌قمشه‌ای افزود: بیشترین تمرکز بر مطالعه کتاب «منظومه حاج ملاهادی سبزواری» است. این منظومه، اثری شریف از ملاهادی سبزواری است که البته مطالعه آن برای نوآموزان و دانشجویان فلسفه بسیار سخت است، زیرا ملاهادی سبزواری که از فقیهان و فیلسوفان نامی زمان خود بود این اثر را با مضامینی سرشار از نکات فلسفی تالیف کرده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 233663